< sekcia Banskobystrický kraj

Festival Dedina ožíva je venovaný tradíciám, histórii a folklóru

Ilustračné foto. Foto: TASR/Jozef Ďurník

Festival sa koná v Drienčanoch v sobotu 25. júla od 9.00 h.


Drienčany 21. júla (TASR) – Festival Dedina ožíva, počas ktorého sa Drienčany v okrese Rimavská Sobota zaplnia ukážkami tradícií, remeselných zručností a rôznymi gastronomickými špecialitami vo viac ako desiatke dvorov roztrúsených po celej obci, sa koná v sobotu 25. júla od 9.00 h. Ako TASR informoval starosta obce Peter Švoňava, sprievodný program bude bohatý a zameraný podobne ako ostatné roky.

"Nechceme zavádzať príliš nové prvky, pretože toto podujatie je hlavne o histórii, tradíciách a folklóre. Istým obohatením však v tomto roku bude aquazorbing a novinkou je aj zahraničný súbor Vlastimil z krajanskej komunity z mesta Rosario v Brazílii," priblížil starosta. Ako dodal, na podujatí vystúpia aj viaceré domáce súbory a predstavia sa tiež heligonkári a fujaristi.

V tomto roku sa festival Dedina ožíva termínovo prekrýva s Ródeom Muráň, ktoré im podľa názoru starostu zrejme odoberie časť potenciálnych návštevníkov. "Minulé roky k nám prišlo okolo 2000 až 3000 ľudí, konkrétny počet návštevníkov bude ale závisieť od počasia a ďalších faktorov. Na tomto podujatí však vždy vládne pohodová atmosféra a kto má rád našu dedinu, tak určite príde aj v tomto roku," konštatoval Švoňava.

Podujatie je zamerané aj na prezentáciu príťažlivej prírody v okolí Drienčan a ich bohatej histórie. "Túto akciu sme začali organizovať na počesť Pavla Dobšinského, keďže u nás žil a pôsobil dlhé roky. Návštevníci tak môžu navštíviť novozriadené Múzeum rozprávky na jeho Pamätnej fare alebo si prezrieť krásy Drienčanského krasu," zakončil starosta.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.