< sekcia Banskobystrický kraj

Jubilejný Festival peknej hudby otvorí svetoznámy klávesista

Britský hudobník a bývalý člen skupiny Yes Rick Wakeman Foto: TASR/Pavel Neubauer

Rick Wakeman je považovaný za najvplyvnejšieho hráča na klávesových nástrojoch v dejinách rockovej hudby.

Banská Štiavnica 24. júla (TASR) - Posledný júlový víkend bude v Banskej Štiavnici patriť Festivalu peknej hudby. V poradí 15. ročník medzinárodného podujatia ponúkne vystúpenia domácich i zahraničných interpretov, zaznejú premiéry diel domácich skladateľov a pripravená je aj výstava diel súčasných slovenských výtvarníkov.

Festival otvorí dnes o 20.00 h koncert britského klávesistu Ricka Wakemana v kostole sv. Kataríny. Wakeman je považovaný za najvplyvnejšieho hráča na klávesových nástrojoch v dejinách rockovej hudby.

Druhý festivalový deň, piatok 25. júla, bude patriť výlučne slovenským umelcom. O 17.00 h sa uskutoční vernisáž výstavy sochárky Jany Galaxie Brisudovej a Stanislava Kiču na Starom zámku, ktorí predstavia tvorbu inšpirovanú hudobnou tematikou. Večer s Vladimírom Godárom je názov koncertu, ktorý zaznie o 20.00 h v kostole sv. Kataríny a bude venovaný tvorbe popredného slovenského skladateľa. V podaní orchestra Cappella Istropolitana zaznie prierez orchestrálnou a sólovou Godárovou tvorbou. Ako sólisti sa predstavia riaditeľ Festivalu peknej hudby, violončelista Eugen Prochác, huslista Stanislav Palúch a harfistka Katarína Turnerová.

V sobotu 26. júla sa festival presunie už tradične do barokovej kaplnky kaštieľa vo Svätom Antone, kde o 11.00 h dopoludnia zaznie komorný koncert vynikajúcich slovenských sólistiek. V spoločnom projekte pod názvom Španielske romance vystúpia mladá slovenská operná hviezda a sólistka SND - sopranistka Eva Hornyaková, a gitaristka Miriam Rodrigues Brüllová.

Umelecký súbor Trio GALUP, ktorý tvoria francúzsky klavirista Pascal Gallet a flautista Olivier Luschini spolu s violončelistom Eugenom Prochácom, sa po prvý raz predstaví v rámci večerného koncertu v sobotu o 20.00 h v kostole sv. Kataríny.

Záver Festivalu peknej hudby bude patriť formácii Michal Motýľ Tentet s projektom Sunflowers Live, ktorý vystúpi v hudobnom altánku kúpeľov Sklené Teplice v nedeľu 27. júla o 11.00 h.