< sekcia Banskobystrický kraj

Fizolňový deň v Kynceľovej bude o varení fazule a pokuse o rekord

Ilustračné foto. Foto: TASR/Milan Kapusta

Účasť na podujatí prisľúbil aj komisár slovenských rekordov, takže v prípade úspechu, bude rekord oficiálne potvrdený.

Kynceľová 23. júla (TASR) – Kynceľovčania majú namierené do Slovenskej knihy rekordov. Pokúsia sa oň počas 9. ročníka tradičného Fizolňového dňa, ktorý sa uskutoční v sobotu 25. júla. Fizolňa je v miestnom názvosloví fazuľa a kedysi bola jedlom chudobných, keďže jej pestovanie je nenáročné. Úroda fazule v obci Kynceľová v Banskobystrickom okrese bola vždy bohatá a domáci ju varili na niekoľko spôsobov.

"Súťažíme vo varení tejto dobroty, vždy zvyčajne sedem až desať trojčlenných družstiev. Ich úlohou bude uvariť akékoľvek jedlo, ktoré bude obohatené o túto strukovinu. Prezentácia družstiev je o 10.00 h a vyhodnotenie súťaže o 14.00 h na pódiu pri Rotunde. Víťazné družstvo si okrem vecných odmien odnesie aj putovný pohár starostky," informovala starostka obce Martina Kubišová.

Kynceľová, ktorá leží pod Nízkymi Tatrami a patrí do mikroregiónu Pod Panským dielom, oslavuje v tomto roku 580. výročie prvej písomnej zmienky, čo si miestni i návštevníci obce cez víkend takisto pripomenú.

Tradičným spestrením Fizolňového dňa je súťaž v krájaní cibule na čas. Súperia jednotlivci v dvoch kategóriách – ženy a muži. Kynceľovčania sa však tentoraz pokúsia aj o zápis do Slovenskej knihy rekordov s najdlhším fazuľovým strukom z plastov z PET fliaš a fólie, ktoré pochádzajú z produkcie triedeného odpadu v obci.

"Pokus o nový slovenský rekord je súčasťou kampane na zvýšenie separácie odpadu v obci. Pri modelovaní najdlhšieho struku sa zídu tri generácie, teda deti a mládež, stredná generácia a dôchodcovia. Organizátori si trúfajú vytvoriť struk dlhý niekoľko desiatok metrov. Začíname o 10.00 h. Účasť na podujatí prisľúbil aj komisár slovenských rekordov, takže v prípade úspechu, bude rekord oficiálne potvrdený. Pôjde o ustanovujúci rekord, keďže taký ešte u nás nie je zapísaný," dodala Kubišová. Zároveň bude zapísaný v kategórii environmentálne čistých rekordov, keďže celý struk bude vytvorený z plastov a neskôr poputuje na recykláciu.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.