Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 4. máj 2024Meniny má Florián
< sekcia Banskobystrický kraj

Podpolianske výšivky sa v Detve predstavili na módnej prehliadke

Ilustračné foto. Foto: TASR/Jozef Poliak

Špecifikom Podpoľania je ľudový odev, ktorého prvky, motívy, materiály opakovane zažili svoje návraty aj v druhej polovici 20. storočia a nachádzajú svoje uplatnenie i dnes.

Detva 10. mája (TASR) - Ojedinelú módnu prehliadku zorganizovali v týchto dňoch v Detve. Tamojšie ženy oživili tradičné textilné materiály a podpolianske výšivky a pred publikom predstavili vlastnú kolekciu originálnych šiat.

Ako pre TASR povedala vedúca Podpolianskeho múzea v Detve Renáta Babicová, odievanie je jednou zo základných potrieb človeka a na jeho formovaní a vývoji sa v priebehu tisícročí podieľalo mnoho faktorov. "Medzi nimi v neposlednom rade stojí estetika odievania. Práve cez ňu sa premietali požiadavky krásy do danej historickej epochy či regiónu a vytvárali istý ideál krásy. Bolo tomu tak v každom kúte sveta i na Podpoľaní," uviedla.

Špecifikom Podpoľania bol a je ľudový odev, ktorého prvky, motívy, materiály opakovane zažili svoje návraty aj v druhej polovici 20. storočia a nachádzajú svoje uplatnenie i dnes, v inovatívnych formách na modernom odeve.

Na módnej prehliadke, ktorú organizátori nazvali Tradičné materiály a výšivky v netradičnom poňatí, predstavili kolekcie šiat Agáty Hlinicovej z OZ Detviansky tulipán, Ivety a Soni Smilekových - Detvianske ľudové umenie, Kataríny Paulenkovej, Jany Kucbeľovej - Parta - Slovenské ľudové umenie, Moniky Melíškovej - Dielnička Dúha - textilná výroba, Martiny Černákovej a Emílie Sekerešovej.

Podľa Babicovej za každou z autoriek sa v kolekciách odevov odrazila originálnosť, nápaditosť, jedinečnosť. "Viditeľne ich však spájalo jedno – láska k tradičným hodnotám, k regiónu Podpoľania."

Podujatie pripravilo OZ Detviansky Tulipán v spolupráci s autorkami kolekcií odevov, Spojenou školou v Detve a Podpolianskym múzeom v Detve.