< sekcia Basketbal

Majstrami Európy sú španielski basketbalisti, majú tretí titul

Na snímke Španiel Pau Gasol (vpravo) je blokovaný litovským hráčom Jonasom Valanciunasom vo finálovom zápase Španielsko - Litva na majstrovstvách Európy vo francúzskom Lille 20. septembra 2015. Foto: TASR/AP

Španielsko a Litva sa automaticky kvalifikovali na OH 2016 do Rio de Janeira.

Lille 20. septembra (TASR) - Basketbalisti Španielska sa stali majstrami Európy. V nedeľňajšom finále EuroBasket 2015 zvíťazili vo francúzskom Lille nad Litvou 80:63 a po triumfoch v rokoch 2009 a 2011 získali tretí titul kontinentálnych šampiónov. Litva rovnako ako na finálovom turnaji ME 2013 v Slovinsku skončila druhá, bronz si vybojovali domáci Francúzi.

Španielsko a Litva sa automaticky kvalifikovali na OH 2016 do Rio de Janeira. Mužstvá na treťom až siedmom mieste (Francúzsko, Srbsko, Taliansko, Grécko, Česko) zabojujú o olympijské miestenky na budúcoročnom kvalifikačnom turnaji.

Priebeh zápasu

Španielski basketbalisti vstupovali do stretnutia ako mierni favoriti, k čomu ich predurčovala aktuálna forma i výsledky z predchádzajúcich finálových zápasov ME. Litva sa dostala do súboja o zlato zásluhou výbornej obrany v semifinálovom súboji, v ktorom zdolala úradujúcich vicemajstrov sveta zo Srbska.

V nedeľu však pobaltský tím v defenzíve zlyhal. So súperom držal krok iba v úvode, keď za stavu 8:4 zaznamenali Španieli sériu 11:2, po ktorej sa ujali vedenia 19:6. Litovskej obrane robil najväčšie problémy Pau Gasol, ktorý už do polčasu zaznamenal 14 bodov. Starší z bratov Gasolovcov navyše pod košom nedal dýchať Valančiunasovi, líder Litvy dal za prvé dve štvrtiny len dva koše. Litovci zabrali až v závere druhej časti hry, keď sa im po dvoch trojkách Seibutisa a jednej z ruky Mačiulisa podarilo znížiť manko na osembodový rozdiel.

Po zmene strán Španieli pokračovali v dominantnom výkone. V 25. minúte zvýšil Ribas trojkou na 52:35, čo bolo dovtedy najvyššie vedenie v zápase. Litva sa snažila, ale na kvalitnejšieho súpera v nedeľu nemala. V záverečnej časti hry skúsení hráči z Pyrenejského polostrova už len kontrolovali pohodlný náskok a po záverečnom hvizde mohli oslavovať ďalší európsky primát. Tri tituly zo štyroch turnajov ME naposledy získala Juhoslávia v období rokov 1995 až 2001.