< sekcia Basketbal

NBA: Denver vyhral v Toronte a ukončil sériu prehier

Na snímke vľavo hráč Denveru Will Barton, vpravo hráč Toronta Kyle Lowry v zápase basketbalovej NBA Toronto Raptors - Denver Nuggets (105:106) v noci na 4. decembra 2015. Foto: TASR/AP

Duel Sacramento - Boston sa hral v Mexico City Arena, po výsledku 97:114 sa z 11. triumfu v sezóne tešili Celtics.

New York 4. decembra (TASR) - Basketbalisti Denveru triumfovali v nočnom dueli zámorskej NBA na palubovke Toronta Raptors 106:105 a ukončili tak osemzápasovú sériu prehier. Nuggets sa predtým naposledy tešili z výhry 17. novembra.

Denver viedol sedem minút pred koncom o osem bodov a tréner Michael Malone stavil na skúsených hráčov. Tí nakoniec ustrážili jednobodové, no veľmi dôležité víťazstvo. "Vsadil som na skúsenosť, bola to situácia, keď sme už museli získať víťazstvo a navyše sme hrali ťažký zápas vonku. Proste som si myslel, že takto máme väčšiu šancu," uviedol pre nba.com. Nuggets potiahli Will Barton s 22 bodmi a Danilo Gallinari, ktorý strelil o jeden menej. Na druhej strane sa najviac darilo DeMarovi DeRozanovi, s 34 bodmi zaznamenal sezónne maximum Raptors.

Duel Sacramento - Boston sa hral v Mexico City Arena, po výsledku 97:114 sa z 11. triumfu v sezóne a štvrtého z posledných piatich zápasov tešili Celtics. Rozohrávač "zelených" Isaiah Thomas si proti svojmu bývalému zamestnávateľovi vylepšil štatistiky o 21 bodov, devätnásť z nich v prvom polčase, a deväť asistencií. "Proti svojmu bývalému tímu chcete hrať čo najlepšie a samozrejme chcete vyhrať," povedal Thomas, ktorý hral za Kings v rokoch 2011-14.

Výborne mu sekundovali aj Kelly Olynyk, ktorý naskočil z lavičky a strelil taktiež 21 bodov, a dvadsaťbodoví Avery Bradley a Jae Crowder. "Každý z nás dokáže ťahať a preto je veľmi ťažké nás brániť. Dnes sme si všetci verili," dodal Thomas.

Proti svojmu bývalému tímu nastúpil aj rozohrávač Kings Rajon Rondo, ktorý v tretej štvrtine niekoľkokrát vyštartoval na rozhodcu Billa Kennedyho a ten ho necelých sedem minút pred koncom vylúčil. Štvornásobný účastník Zápasu hviezd strávil na palubovke 24 minút a zaznamenal päť bodov a osem asistencií. V drese Sacramenta sa najviac darilo Rudymu Gayovi s 18 bodmi.

Aj keď boli napísaní ako domáci Kings, väčšina z takmer 19.000 fanúšikov v hale mala na sebe zelené farby a fandila Bostonu. Ten patrí spolu s LA Lakers a Chicagom Bulls k najpopulárnejším tímom NBA v Mexiku. "Máme šťastie, že sme tento rok hrali v Miláne, Madride a teraz v Mexiku. Je super, že som v organizácii, ktorá je globálna značka. Je to zároveň zodpovednosť. Diváci boli veľmi dobrí, bola tu skvelá atmosféra," povedal pre nba.com tréner Bostonu Brad Stevens.

Domáce Miami si v napínavom zápase poradilo s Oklahomou City tesne 97:95 aj vďaka výkonu hviezdneho Dwaynea Wadea. Dokopy nazbieral 28 bodov, no hlavne premenil dva rozhodujúce trestné hody 1,5 sekundy pred koncom zápasu. Ani jeden tím si počas celého duelu nedokázal vypracovať viac ako šesťbodový náskok. "Bolo to ako v play off. Bola to naša najlepšia výhra v sezóne. V závere som sa postavil na čiaru a pokojne som premenil oba hody," pochvaľoval si Wade.

San Antonio zdolalo Memphis 103:83 a pripísalo si siedmy triumf v posledných ôsmich dueloch. Kawhi Leonard premenil sedem trojok a dokopy nazbieral 28 bodov. Damian Lillard potiahol Portland 26 bodmi a 9 asistenciami k výhre na palubovke Indiany 123:111. Pacers tak prišli o šesťzápasovú víťaznú sériu. Piaty triumf v rade dosiahli hráči Orlanda, ktorí si poradili s Utahom 103:94. Podarilo sa im to prvýkrát za necelé štyri roky. Až šesť hráčov Magic nazbieralo dvojciferný počet bodov.