Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 29. apríl 2024Meniny má Lea
< sekcia Bratislavský kraj

Briti poďakujú československým letcom, odhalia im pamätnú tabuľu

Na snímke pridelenec obrany Veľkej Británie plk. Andrew Shepherd na tlačovej konferencii k odhaleniu pamätnej tabule vojakom, ktorí bojovali v radoch RAF počas druhej svetovej vojny 21. mája 2014 v Bratislave. Foto: TASR/Martin Baumann

Spomienková akcia, v rámci ktorej bude odhalená, sa uskutoční 18. júna na Námestí Milana Rastislava Štefánika v Bratislave.

Bratislava 21. mája (TASR) - Britská komunita v Čechách a na Slovensku daruje pamätnú tabuľu padlým československým letcom, ktorí v Kráľovskom letectve (RAF) bojovali za oslobodenie Európy. Spomienková akcia, v rámci ktorej bude odhalená, sa uskutoční 18. júna na Námestí Milana Rastislava Štefánika v Bratislave. Ponad účastníkov spomienkovej akcie preletí aj historické lietadlo Spitfire s iniciálami slovenského letca Otta Smika. Informovala o tom dnes chargé d’affaires britského veľvyslanectva Gill Fraser.

"Jedným z historických míľnikov pre vybudovanie našich vzťahov bola druhá svetová vojna. Čechoslováci v nej bojovali po boku britských ozbrojených síl. Najdôležitejšia bola ich účasť v letectve, rovnako ako na bitke o Britániu. Som veľmi rada, že si britská komunita na Slovensku a v Českej republike uvedomuje tento neoceniteľný prínos a chce svoju vďaku vyjadriť aj takto," uviedla Fraser. Okrem Bratislavy odhalia pamätník aj v Prahe a to v podobe okrídleného leva.





Poďakovanie československým letcom

Na snímke v odraze obrazu vľavo dole brigádny generál a veterán britského kráľovského letectva - Royal Air Force (RAF) Milan Píka na tlačovej konferencii k odhaleniu pamätnej tabule vojakom, ktorí bojovali v radoch RAF počas druhej svetovej vojny 21. mája 2014 v Bratislave.
Foto: TASR/Martin Baumann
Ako uviedol vojenský pridelenec na Slovensku Andrew Shepherd, britský ľud doteraz nevyjadril hmatateľným spôsobom poďakovanie československým letcom. "Aby sme to uviedli na správnu mieru, začali sme komunikovať s českou a slovenskou komunitou," priblížil Shepherd s tým, že sa im podarilo vyzbierať 100.000 libier. Peniaze budú rozdelené na odhalenie pamätníkov v Prahe a Bratislave a zvyšok pôjde na starostlivosť o vojnových veteránov a vdovy po nich z druhej svetovej vojny v domove dôchodcov Sue Ryder v Prahe. "Umiestnenie tejto pamätnej tabule nie je len pamiatkou na 2500 statočných vojakov, ale je aj oslavou priateľstva medzi Britmi, Slovákmi a Čechmi," dodal Shepherd.

Podľa vojnového veterána Milana Píku je odhalenie pamätníka príspevkom k spoločnej histórii. "Bojovali sme všetci za jedno, za porážku nacizmu a za to, aby sme sa mohli vrátiť do svojej vlasti," povedal Píka, ktorý pôsobil počas vojny ako dôstojník Československého doplňovacieho strediska v britskom Cosforde. Ako dodal, pre československých vojakov sa Británia stala druhým domovom.

V RAF bojovalo približne 2460 československých letcov vrátane 25 ženských pomocných leteckých zborov (WAAF).