Ekonomika

Zakúpenie domácej pálenice treba do 15 dní nahlásiť finančnej správe

Súkromní výrobcovia pálenky musia podať colnému úradu za kalendárny rok daňové priznanie z celkového povoleného množstva 25 litrov čistého alkoholu.

Indonézske aerolínie Garuda zrušili objednávku na Boeingy MAX 8

Aerolínie si v roku 2014 objednali 50 lietadiel tohto typu v hodnote 4,9 miliardy USD (4,3 miliardy eur). Doteraz prevzali jedno lietadlo, teraz ale kontrakt na zvyšné stroje rušia.

Agrorezort upozorňuje na dôsledky zmeny klímy a nedostatok vody

Globálne zmeny klímy majú na poľnohospodárstvo negatívny vplyv. Výkyvy počasia spôsobujú nielen extrémne sucho, ale aj nadmerné lokálne zrážky či zvýšenú eróziu pôdy.

Podaním daňového priznania môžu študenti získať od štátu stovky eur

Príjmy, ktoré sú nižšie než suma nezdaniteľnej časti základu dane, takzvané nezdaniteľné minimum, sú oslobodené od platenia daní. Väčšina študentov preto dane neplatí.

Rast súkromného sektora eurozóny sa spomalil kvôli výrobnému sektoru

Zložený index nákupných manažérov IHS Markit pre eurozónu, ktorý zahŕňa výrobný sektor aj sektor služieb, dosiahol v marci predbežne 51,3 bodu oproti konečnému februárovému údaju 51,9 bodu.

Uzavretím manželstva nárok na sirotský dôchodok nezanikne

Sociálna poisťovňa ku koncu februára 2019 vyplácala 20.728 sirotských dôchodkov a priemerná výška tohto dôchodku bola 137,54 eura.

Objednávky v nemeckom stavebníctve vzrástli v januári takmer o pätinu

Objednávky nemeckých stavebných firiem s minimálne 20 zamestnancami sa zvýšili medziročne o 18,2 % na približne 5,9 miliardy eur.

Aktivita v nemeckom výrobnom sektore klesla na 6,5-ročné minimum

Index nákupných manažérov IHS Markit pre nemecký výrobný sektor klesol v marci na 44,7 bodu.

Gazprom očakáva silnú konkurenciu zo strany amerického LNG

Americký skvapalnený plyn sa vo zvýšenej miere začal do Európy dovážať od októbra minulého roka. Medziročne sa jeho dodávky počas zimných mesiacov zvýšili takmer 5-násobne.

Analytici: Nezamestnanosť na Slovensku už klesá pomalšie ako vlani

Vo februári tohto roka podľa údajov ústredia práce klesla miera evidovanej nezamestnanosti na 5,16 %. Miera nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o zamestnanie dosiahla 6,35 %.,aktualizované 

Ceny ropy stagnujú, cena Brentu sa pohybuje okolo 67,90 USD/barel

Cena WTI dosiahla 59,95 USD/barel, čo v porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou znamená pokles o tri centy.

Argentínska ekonomika vlani klesla o 2,5 %

V poslednom kvartáli vlaňajška hrubý domáci produkt (HDP) padol o 6,2 %, čo bolo v súlade s očakávaniami analytikov.

Výrobca džínsov Levi Strauss sa vrátil na burzu

Firma s bohatou 166-ročnou históriou prvýkrát vstúpila na burzu v roku 1971, počas uplynulých 34 rokov však nebola kótovaná na burze.

Ceny ropy vo štvrtok mierne klesli

Americká ropa WTI s májovým kontraktom uzavrela na úrovni 59,98 USD (52,67 eura) za barel (159 litrov). To bolo o 25 centov menej než v stredu na konci obchodovania.

Novým šéfom Fordu v Európe sa stane Stuart Rowley

Fordu sa v Európe nedarí a v polovici marca oznámil, že v Nemecku zruší 5000 pracovných miest. Koncern zaznamenal v roku 2018 v Európe stratu 398 miliónov USD.

Budúce výzvy, ktoré čakajú Slovensko, si vyžadujú reformu školstva

Svetové ekonomické fórum (WEF) v správe Budúcnosť pracovných miest uvádza, že až 52 % všetkých pracovných úkonov budú do roku 2025 vykonávať stroje.

Pre opravy bude čiastočne uzavretá diaľnica D1: Bratislava - Vajnory

Od piatku 22. marca od 22.00 h. do nedele 24. marca 16.00 h. bude uzavretý pravý (vonkajší) jazdný pruh diaľnice v smere do Senca medzi 14,778 a 16,789 kilometrom.

Piaty ročník NEWMATEC bude o budúcnosti automobilového priemyslu

Zaujímavosťou tohto ročníka konferencie budú unikátne automobily na vodíkový pohon, ktorých je v Európe v prevádzke len približne 1000 kusov.