Ekonomika

Ústredie práce zverejnilo nové výzvy na tvorbu pracovných miest

Národný projekt je zameraný na podporu najmenej rozvinutých okresov. Príspevok je totiž možné poskytnúť v troch krajoch - v Banskobystrickom, Košickom a Prešovskom kraji.

Rakúske garancie v rámci ESM dosahujú 9,5 miliardy eur

Záväzky na úroky dosiahli približne 1,282 miliardy eur. Kumulované príjmy z úrokov z bilaterálnych úverov Rakúska pre Grécko dosiahli zhruba 112,5 milióna eur.

Výdavky na výskum a vývoj budú rásť

Zvýšiť svoje výdavky na výskum a vývoj plánujú viac ako dve tretiny (67 %) spoločností, čo predstavuje zvýšenie o 10 percentuálnych bodov.

Z 1. miesta vo výrobe zmrzliny v EÚ Nemci vytlačili Talianov

V Nemecku sa v roku 2017 vyprodukovalo celkovo 517 miliónov litrov zmrzliny. Produkcia v rámci celej Európskej únie dosiahla 3,13 miliardy litrov, čo znamená, že podiel Nemecka dosiahol 16,5 %.

Ceny ropy v piatok vzrástli

Cena októbrového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent vzrástla o 12 centov na 71,55 USD za barel.

Belgické veterné turbíny na mori pokryjú potrebu milión domácností

Belgicko sa rozhodlo investovať do zdrojov obnoviteľnej energie a stáva sa jedným z najvýznamnejších hráčov v tomto sektore.

Zisk aj tržby Nordstrom v 2. kvartáli vzrástli

Čistý zisk spoločnosti Nordstrom so sídlom v Seattli v 2. kvartáli 2018 vzrástol na 162 miliónov USD (142,22 milióna eur), čo predstavuje 95 centov na akciu.

Návrh EÚ pozmeniť po brexite koridor v mori nahneval Paríž

Exekutíva EÚ navrhla upraviť trasu transeurópskeho dopravného koridoru Severné more - Stredozemné more, ktorý zaisťuje prepojenie Írska a Škótska s krajinami Beneluxu a prístavom v Marseille.

Podnikatelia zmiernili negatívny pohľad na podnikateľské prostredie

Podnikatelia za najväčšiu bariéru v podnikaní za druhý kvartál opäť označili vymáhateľnosť práva, funkčnosť súdnictva a uplatňovanie princípu rovnosti pred zákonom.

Počet elektronicky komunikujúcich subjektov rastie

Od 1. januára tohto roka majú povinnosť komunikovať elektronicky s finančnou správou všetky právnické osoby zapísané v ORSR a od 1. júla aj všetky fyzické osoby.

V Írsku rokujú odbory s vedením spoločnosti Ryanair

Obe strany sa pokúšajú vyriešiť rozdiely v názoroch na presuny pilotov na jednotlivé základne leteckej spoločnosti, mzdy, postup v kariére, dovolenky a ďalšie otázky.

Grécko po vystúpení zo záchranného programu čaká veľa ťažkých úloh

Atény sa pripravujú na obnovu svojej ekonomickej suverenity, jazvy však zostávajú. Banky sú zaťažené obrovským objemom zlých, nesplácaných úverov a verejný dlh Grécka je najvyšší v eurozóne.

Na 25 slovenských poštách pribudnú moderné vyvolávacie systémy

Cieľom je zabezpečiť účelnú a komfortnú obsluhu, skrátenie čakacích lehôt a celkové zvyšovanie kvality poskytovaných služieb.

Rast priemernej hrubej mzdy v Poľsku sa v júli spomalil

Priemerná hrubá mzda sa v júli zvýšila oproti rovnakému mesiacu minulého roka o 7,2 %. V júni vzrástla o 7,5 %. Ekonómovia počítali s miernym zrýchlením tempa rastu na 7,6 %.

Rast spotrebiteľských cien v Chorvátsku sa v júli spomalil

Spotrebiteľské ceny sa v júli zvýšili medziročne o 2,1 %, zatiaľ čo júnový rast dosiahol 2,4 %. Spomalenie rastu zaznamenala aj jadrová inflácia, ktorá nezahrňuje nestabilné ceny potravín a energií.

Maďarsko vďaka automobilkám bude menej citlivé na ekonomické krízy

Dôležitým faktom je, že maďarská ekonomika je už aj teraz značne závislá na automobilovom priemysle: podiel výroby áut na exporte je zhruba tretinový. Tento pomer môže investíciou BMW stúpnuť až na 40 %.

Rast maloobchodných tržieb v Turecku bol najslabší za 7 mesiacov

Maloobchodné tržby sa v júni zvýšili medziročne o 4,3 % po májovom 5,1-percentnom raste. Júnové tempo rastu tržieb bolo najslabšie od novembra 2017, keď sa zvýšili o 3,1 %.

Zastúpenie EK v SR pripravilo počas veľtrhu sériu diskusných stolov

Slovenský vidiek a farmári dostávajú financie z európskeho rozpočtu už 16 rokov. Na roky 2014 až 2020 má Slovensko viac ako tri miliardy eur na priame platby farmárom.

V energetike končí len 7 % vyťaženého dreva, tvrdí iniciatíva

Pri výrobe tepla a kombinovanej výrobe elektriny a tepla v energetických prevádzkach sa ročne spotrebuje len 7 % z vyťaženého dreva, zvyšok vyťaženého dreva končí inde.