Ekonomika

SaS: Cez pripravovanú vyhlášku ÚRSO môže dôjsť k biomasakru v lesoch

V minulom roku bol prijatý zákon z dielne opozičných poslancov, ktorého cieľom bolo zabrániť tomu, aby sa na Slovensku spaľovalo ako biomasa kvalitné drevo.

Napriek útokom v Perzskom zálive Saudi Aramco dopyt po rope vykryje

Nedávne útoky na ropné tankery v Perzskom zálive vyvolali obavy o bezpečnosť plavidiel prevážajúcich surovinu cez jednu z najdôležitejších plavebných trás.

R.Raši diskutoval o budúcom eurofondovom programovom období

Zasadnutiu predsedala rumunská ministerka pre európske fondy Roxana Minzatuová, za Európsku komisiu (EK) sa na ňom zúčastnila komisárka pre regionálny rozvoj Corina Cretuová.

Na zníženie dôchodkového stropu má prednostne nárok žena

Ústavný zákon o dôchodkovom strope bude účinný od 1. júla tohto roka. Stanovuje, že vek potrebný na vznik nároku na primerané hmotné zabezpečenie v starobe nesmie presiahnuť 64 rokov.

Taliansky minister hospodárstva verí, že sa dohodne s EÚ o rozpočte

Podľa Triu by dohode s EÚ nemalo nič prekážať a v tomto smere je optimista. Potvrdil, že cieľ v oblasti rozpočtového deficitu na tento rok bude upravený na 2,1 % hrubého domáceho produktu (HDP).

Žilinská komora SOPK žiada pokračovanie výstavby tunela Višňové

Zhotovitelia, ktorí dostavajú úsek diaľnice D1 Lietavská Lúčka – Višňové – Dubná Skala, vzídu z viacerých súťaží.

Opozícia má výhrady k navrhovanému zvyšovaniu rodičovského príspevku

Opozičná poslankyňa Anna Verešová (OĽaNO) je za zvýšenie rodičovského príspevku, ale malo by sa ku všetkým matkám pristupovať spravodlivo.

Stropkov od vlády očakáva investície do priemyslu i cestovného ruchu

V oblasti rozvoja priemyslu by malo ísť o vybudovanie prístupovej komunikácie do priemyselného parku s priamym napojením na cestu prvej triedy.

SMMT vyzvalo budúceho premiéra, aby zabezpečil dohodu o brexite

SMMT varovalo, že v prípade odchodu Spojeného kráľovstva z európskeho bloku bez dohody hrozia firmám na ostrovoch clá za miliardy libier.

Luis de Guindos: Oslabovanie ekonomiky môže zhoršiť ziskovosť bánk

Záporné úrokové sadzby však nie sú príčinou problémov, povedal na konferencii v Ríme. Mimoriadne uvoľnená menová politika ECB mala totiž podľa neho doteraz na zisky bánk len neutrálny vplyv.

Rast výrobných cien v Španielsku sa v máji spomalil

Podľa INE index výrobných cien v Španielsku v máji medziročne vzrástol o 1,1 % po zvýšení o 2,4 % v apríli a marci.

Akcionári Nissanu schválili reformu riadenia automobilky

Akcionári hlasovali za sériu reforiem vrátane vytvorenia troch nových výborov v rámci predstavenstva spoločnosti Nissan, ktoré budú dohliadať na audit, menovanie riaditeľov a odmeny pre manažment.

Produkcia v Rakúsku rástla, tempo rastu sa však výrazne spomalilo

Index produkcie, ktorý zahrnuje priemyselný sektor aj sektor stavebníctva, vzrástol v apríli o 4,5 %. V marci rast dosiahol 7,7 %.

Ani pri práci na zmeny nemusí hrať rodina druhé husle

Rovnováha medzi pracovným a súkromným životom, tzv. work-life balance, je v súčasnej dobe pre uchádzačov o zamestnanie jedným z významných rozhodovacích kritérií.

Radíme: Indexové a akciové fondy si mnohí mýlia

Dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) dlhodobo upozorňujú, že najmä mladší sporitelia by mali v druhom dôchodkovom pilieri uprednostniť negarantované fondy pred garantovanými.

Miera nezamestnanosti vo Fínsku vzrástla v máji na ročné maximum

Miera nezamestnanosti na neupravenej báze dosiahla minulý mesiac 8,8 % oproti 8-percentnej hodnote v apríli. Májová nezamestnanosť je zároveň najvyššia od mája minulého roka, keď predstavovala 9,3 %.

Export ropy z Iránu stále klesá, údajne je pod 300.000 barelov/deň

USA opätovne zaviedli sankcie na vývoz ropy z Iránu v novembri minulého roka potom, ako samotný Washington jednostranne odstúpil od jadrovej dohody svetových mocností s Teheránom z roku 2015.

Ceny ropy klesli, cena Brentu skĺzla bližšie k hranici 64 USD/barel

Náladu na trhoch stále ovplyvňuje obchodný konflikt a rastúce obavy o vývoj dopytu po rope.