Ekonomika

Premiér Conte chce s komisiou rokovať o rozpočte do dosiahnutia dohody

Finančné trhy reagujú na plán talianskej vlády zvýšiť štátny dlh v roku 2019 už niekoľko mesiacov nervózne.

Účastníci prieskumu Dukeovej univerzity predpovedajú krízu

Rok 2019 označilo ako krízový 48,6 % finančných riaditeľov amerických firiem. Kríza príde vtedy, ak dva štvrťroky po sebe dôjde k poklesu hrubého domáceho produktu (HDP).

Delegácia EP preverí v SR čerpanie eurofondov v agrosektore

Šéfkou delegácie bude nemecká poslankyňa a predsedníčka výboru CONT Ingeborg Grässleová z politickej frakcie európskych ľudovcov (EPP/EĽS).

Nemeckí rušňovodiči vyriešia mzdový spor vďaka zmierovacej komisii

Zmierovacia komisia pozostáva z dvoch nestraníckych predsedov, troch členov GDL a troch zástupcov Nemeckej dráhy (DB).

Rakúska centrálna banka hodnotila stav a vývoj ekonomiky krajiny

Taliansko podľa riaditeľky hlavného odboru pre ekonomiku OeNB Doris Ritzbergerovej-Grünwaldovej zostane problémovým členom Únie aj v budúcnosti.

Po zrušení roamingových poplatkov Európania viac využívajú dáta

Podľa údajov priebežnej správy EK o účinkoch ukončenia roamingových poplatkov, k čomu došlo 15. júna 2017, Európania svoje digitálne práva najviac využili na cestách v rámci EÚ a v krajinách EHP.

Hlavné ázijské akciové indexy uzavreli týždeň stratami

V piatok skončili v červených číslach tri hlavné ázijské indexy. Japonský Nikkei 225 oslabil voči štvrtkovému záveru obchodovania o 441,36 bodu (-2,02 %) na hodnote 21.374,83 bodu.

Koncern Volkswagen aj v novembri vyexpedoval menej vozidiel

Na nepriaznivom trende sa už druhý mesiac po sebe prejavuje aj neisté východisko z pokračujúceho obchodného sporu medzi Spojenými štátmi a Čínou.

Rast veľkoobchodných cien v Nemecku sa v novembri spomalil

Destatis informoval, že veľkoobchodné ceny v Nemecku vzrástli v novembri medziročne o 3,5 % po 4-percentnom raste v predchádzajúcom mesiaci. Vrátili sa tak k rastu, ktorý zaznamenali v septembri.

Čína na tri mesiace pozastaví platnosť sankčných ciel na americké autá

Čína v júli uvalila na autá vyrábané v USA dodatočné 25-percentné dovozné clá. Tie pridala k zníženým 15-percentným dovozným clám, ktoré začali platiť od 1. júla pre všetky autá zo zahraničia.

Hlivák: Pripravujeme vznik Komory verejného obstarávania

Zákon stanoví povinnosť pre verejných obstarávateľov, ak budú chcieť realizovať proces verejného obstarávania, aby to realizovali prostredníctvom garanta, ktorý bude členom komory, uviedol M. Hlivák.

Košická firma je podozrivá z podvodov na dani v sume 240.000 eur

Z doterajších zistení podľa hovorkyne finančnej správy vyplýva, že časť dokladov, na základe ktorých bola daň odpočítaná, je buď fiktívnych, alebo vôbec nešlo o náklady spojené s ich podnikaním.

Kontroly registračných pokladníc ukázali viaceré pochybenia

Fungovanie elektronických registračných pokladníc sa bude od 1. júla 2019 meniť.

Iba necelej pätine zamestnancov príde tento rok na účet 13. plat

Trinásty plat aj koncoročné odmeny sú považované za finančné zamestnanecké benefity, ktoré poskytujú zamestnávatelia dobrovoľne.

Rezort dopravy: Zmeny v taxislužbe odstraňujú nerovnaké podmienky

Podmienky na podnikanie v oblasti taxislužby stanovené v roku 2012 podľa rezortu dopravy nereagovali na nové trendy, medzi ktoré patrí napríklad využívanie mobilných aplikácií.

Počet ľudí pracujúcich na dohody pred sviatkami stúpa

Študenti a žiaci si pritom tento rok tradične najviac privyrábali v lete.

Matečná: Agropotravinársky sektor dostane najvyššiu podporu

Schválením osobitného odvodu pre obchodné reťazce podľa nej spravilo Slovensko prvý krok k znovunadobudnutiu potravinovej sebestačnosti.

Ministerstvo dopravy podpísalo memoradum s autodopravcami

ÚAMK chce participovať na zvyšovaní bezpečnosti cestnej premávky, prevencie nehodovosti a rozširovania výchovno- vzdelávacieho pôsobenia v oblasti bezpečnosti cestnej premávky.

Nákup a konzumácia rýb vrcholí na Vianoce

V Česku si domácnosti pri jednom nákupe kúpili 0,7 kg rýb, na Slovensku o niečo viac a vďaka tomu je aj celková ročná spotreba rýb na jednu slovenskú domácnosť o trochu vyššia, a to 5,1 kg.