Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 15. máj 2024Meniny má Žofia
< sekcia Ekonomika

Pracovná skupina EÚ a Číny bude rokovať o nadprodukcii čínskej ocele

Na snímke vpravo čínsky premiér Li Kche-čchiang a vľavo predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker počas podpisu dokumentov v rámci summitu lídrov Európskej únie a Číny v Pekingu 13. júla 2016. Foto: TASR/AP

Ak sa podarí vyriešiť problém čínskej nadprodukcie ocele, Brusel už nebude považovať Čínu za štátom riadenú, ale za trhovú ekonomiku. Tým sa otvoria dokorán dvere čínskemu importu do Európy.

Peking 13. júla (TASR) - Lídri Európskej únie (EÚ) a Číny sa dnes na summite v Pekingu dohodli na vytvorení pracovnej skupiny, ktorá bude rokovať o nadmernej produkcii ocele v ázijskej krajine. Od vyriešenia tohto problému závisí, či EÚ udelí Číne štatút trhovej ekonomiky. Informovala o tom agentúra AP.

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker po skončení dvojdňového summitu novinárom povedal, že "existuje jasné spojenie medzi nadmernou výrobou ocele v Číne a jej štatútom trhovej ekonomiky". Vyzval Peking, aby odstránil bariéry a zlepšil právne istoty.

Udelenie tohto štatútu trhovej ekonomiky znamená, že Brusel už nebude považovať Čínu za štátom riadenú, ale za trhovú ekonomiku. Tým sa otvoria dokorán dvere čínskemu importu do Európy.

Juncker po summite vyhlásil, že sa dohodol s čínskym premiérom Li Kche-čchiangom na vytvorení "akejsi oceliarskej platformy" medzi Čínou a EÚ, ktorá bude pokračovať v diskusii o nadprodukcii ocele a vyriešení tohto problému.

Jablkom sváru medzi Pekingom a celým Západom, nielen EÚ, je čínsky oceliarsky priemysel, ktorý zaplavuje svet lacnými produktmi. Európski výrobcovia ocele opakovane varovali, že čínske firmy svojimi dampingovými cenami ohrozujú pracovné miesta na starom kontinente.

Čínsky premiér Li Kche-čchiang na summite ubezpečil predstaviteľov EÚ, že jeho krajina uskutoční trhové reformy a je odhodlaná znížiť nadmernú výrobu svojich oceliarní, ktorá je zdrojom napätia medzi ázijskou krajinou a EÚ. Informovala o tom agentúra Reuters.

"Chceme, aby obchodná výmena medzí Čínou a Európou rástla na stabilných základoch," vyhlásil.

Na archívnej snímke zamestnanci oceliarne pracujú pri peci.
Foto: TASR


Eurokomisárka pre obchod Cecilia Malmströmová pripomenula, že nadmerná výrobná kapacita čínskych oceliarní zbytočne postavila proti sebe európskych a čínskych robotníkov. A Juncker dodal, že Peking by nemal dovoliť, aby obrovská výrobná kapacita čínskeho priemyslu poškodila jeho vzťahy s EÚ.

Premiér Li Kche-čchiang v reakcii uviedol, že Čína podniká rázne kroky na zníženie nadmernej kapacity svojho priemyslu. Tvrdí, že Peking neposkytuje firmám dotácie, aby zlepšil ich konkurencieschopnosť. Dúfa preto, že Európa zaujme k tomuto problému postoj bez predsudkov.

Vyhlásil tiež, že Čína je ochotná urýchliť rokovania s EÚ o bilaterálnych investičných dohodách a zároveň vyzval Brusel, aby vytvoril stabilné prostredie pre rozvoj bilaterálneho obchodu.

Čína môže využiť srbskú oceliareň na predaj lacnej ocele v Európe

Európske združenie oceliarskeho priemyslu Eurofer varuje, že Čína môže využiť srbskú oceliareň na to, aby bez problémov dostala do Európy svoju lacnú oceľ. Podľa generálneho riaditeľa Euroferu Axela Eggerta môže Čína svojimi vysokými štátnymi dotáciami financovať aj srbskú fabriku v Smedereve. Informovala o tom agentúra DPA.

Eggert poukazuje na to, že v súčasnosti majú problémy aj najmodernejšie oceliarne a z tohto hľadiska smederevská fabrika nemôže byť zisková. Zároveň vznikli obavy, či srbská štátna podpora pre túto oceliareň spĺňa pravidlá EÚ.

Len dva týždne po prekvapujúcej kúpe srbskej oceliarne čínskym štátnym koncernom HBIS sa rozhoreli aj spory s Belehradom. "Číňania sú nahnevaní: Nechcú platiť naše sankcie," tak znel titulok najväčšieho srbského denníka Blic. Dôvodom je antidumpingový proces, ktorý Európska komisia otvorila aj voči Srbsku, hoci sa zamerala len na obdobie od 1. júla 2015 do 30. júna 2016. Podľa denníka Politika ide o priaznivé okolnosti, keďže existujú dôkazy, že fabrika v rokoch 2013 a 2014 predávala oceľ za dumpingové ceny.

Smederevskú oceliareň v prešetrovanom období 2015/16 riadil slovenský podnikateľ Peter Kamarás so svojím tímom. Pod jeho vedením fabrika skončila v strate 150 miliónov eur a srbské médiá ho obvinili z pochybných obchodov. Slovenský manažér tieto obvinenia odmietol.

Prebytok zahraničného obchodu Číny sa v júni zvýšil

Dôvodom bol pokles importu a nárast exportu, v oboch prípadoch väčší, ako ekonómovia očakávali. Informovali tom agentúry AFP a RTTNews.

Podľa oficiálnych údajov čínskeho colného úradu sa dovoz do ázijskej krajiny v júni znížil medziročne o 2,3 %, zatiaľ čo analytici očakávali, že klesne o 1,2 %. To možno signalizuje, že domáci dopyt v druhej najväčšej svetovej ekonomike slabne.

A zároveň export z krajiny minulý mesiac vrástol medziročne o 1,3 % namiesto o 0,3 %, ako predpovedali ekonómovia.