Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 15. máj 2024Meniny má Žofia
< sekcia Ekonomika

EP a Rada EÚ majú dohodu o nástrojoch proti praniu špinavých peňazí

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Nové zákony umožnia prístup k informáciám o skutočnom vlastníctve spoločností a dávajú viac právomocí finančným spravodajským jednotkám (FIU) na analýzu a odhaľovanie prípadov.

Brusel/Štrasburg 18. januára (TASR) - Poslanci Európskeho parlamentu (EP) vo štvrtok dokončili dohodu s členskými štátmi (Rada EÚ) o nových opatreniach na posilnenie súboru nástrojov EÚ na boj proti praniu špinavých peňazí, financovaniu terorizmu a vyhýbaniu sa sankciám. Informuje o tom spravodajca TASR.

Vyjednávači EP a Rady EÚ dosiahli predbežnú dohodu o šiestej smernici o boji proti praniu špinavých peňazí (AML) a nariadení EÚ o "jednotnom súbore pravidiel". Vyjednávacie tímy EP a Rady EÚ dosiahli politickú dohodu o zriadení Úradu pre boj proti praniu špinavých peňazí (AMLA) vlani v decembri.

Dohodnuté ustanovenia, ktoré sú súčasťou balíka boja proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu (AML/CFT), budú musieť banky a iné subjekty uplatňovať na ochranu vnútorného trhu EÚ pred praním špinavých peňazí a financovaním terorizmu.

Nové zákony umožnia prístup k informáciám o skutočnom vlastníctve spoločností a dávajú viac právomocí finančným spravodajským jednotkám (FIU) na analýzu a odhaľovanie prípadov prania špinavých peňazí a financovania terorizmu, ako aj na pozastavenie podozrivých finančných transakcií.

Europoslanci počas rokovaní presadili aj to, že od roku 2029 budú mať profesionálne futbalové kluby povinnosť overovať totožnosť svojich zákazníkov, monitorovať transakcie a hlásiť každú podozrivú transakciu FIU. Poslanci tiež dosiahli, aby bola zavedená zvýšená ostražitosť, pokiaľ ide o mimoriadne bohatých jedincov.

Dohoda medzi inštitúciami EÚ zahŕňa celoeurópsky limit na veľké hotovostné platby vo výške 10.000 eur a opatrenia na zabezpečenie dodržiavania cielených finančných sankcií a zabránenie ich obchádzaniu.

Dohoda ešte musí byť formálne odhlasovaná v pléne Európskeho parlamentu a odobrená ministrami členských krajín, aby mohla nadobudnúť platnosť.





(spravodajca TASR Jaromír Novak)