Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 12. máj 2024Meniny má Pankrác
< sekcia Ekonomika

Europarlament zdramatizoval zmierovací proces korekcie rozpočtu EÚ

Na snímke minister financií SR Peter Kažimír Foto: TASR/Martin Baumann

Tvrdí minister financií Peter Kažimír.

Brusel 13. novembra (TASR) - Slovenský minister financií Peter Kažimír dnes počas zasadnutia ministrov financií EÚ (Ecofin) v Bruseli uviedol, že Európsky parlament (EP) sa nečakane odmieta zapojiť do pokračovania rokovaní Zmierovacieho výboru o tom, ako vykryť deficity rozpočtu únie na roky 2012 a 2013. Zmierovacie obdobie pritom vyprší dnes o polnoci.

Minulý týždeň v piatok (9.11.) boli zmierovacie rokovania medzi Európskou komisiou (EK), EP a členskými štátmi EÚ prerušené kvôli veľkým názorovým rozdielom členských štátov únie o dorovnaní rozpočtových dier na tento a budúci rok.

"Situácia sa nám zdramatizovala. Európsky parlament dnes doobeda oznámil, že sa odmieta zúčastniť na zmierovacom konaní naplánovanom na dnešný večer," priblížil Kažimír a dodal, že EP ako dôvod uviedol nepripravenosť na ďalšie rokovania.

Ak by sa tak stalo a vyjednávačom z cyperského predsedníctva v EÚ a zástupcom EK by sa nepodarilo presvedčiť parlament o pokračovaní zmierovacieho konania, podľa Kažimíra by sa celý proces musel začať odznova. A to by mohlo skomplikovať rokovania o fiškálnom rámci pre ďalšie programovacie obdobie do roku 2020.

"Problém nevznikol v roku 2012, ale v roku 2011, keď bol schválený nerealistický rozpočet na tento rok. Komisia už niekedy v polroku vyčerpala peniaze a odvtedy sa členské štáty stretávajú s nedostatkom hotovosti," pripomenul Kažimír situáciu, keď EÚ momentálne chýba deväť miliárd eur na pokrytie všetkých faktúr. Slovensko podľa neho očakáva preplatenie okolo 360 miliónov eur.

Minister financií SR upozornil, že nemožnosť zaplatiť existujúce záväzky zo strany komisie by vážne ohrozilo aj fiškálne ciele na Slovensku, lebo by to mohlo viesť k zvýšeniu deficitu.

Členské štáty podľa Kažimíra veria, že sa europarlament dnes večer do hry vráti, pričom podstatné je, či sa bude hlasovať o rozpočtových korekciách na rok 2012 a 2013 v jednom balíku, ako to presadzujú takzvaní čistí platitelia do európskeho rozpočtu. Zrejme sa ale všetky strany dohodnú na preplatení záväzkov EÚ voči talianskej provincii Emilia Romagna, ktorá bola tohto roku postihnutá ničivým zemetrasením. Záväzky EÚ predstavujú sumu okolo 650 miliónov eur.



Kažimír: Nedohoda o budúcoročnom rozpočte by bola zlým signálom pre EÚ

Zlyhanie zmierovacieho konania zameraného na korekcie rozpočtu EÚ na roky 2012 a 2013 by podľa ministra financií SR Petra Kažimíra znamenalo vyslanie veľmi negatívneho signálu smerom von aj dovnútra EÚ. Najmä v období, keď sa európski lídri pripravujú na ťažký boj o budúci sedemročný rozpočet únie.

Tlak medzi členskými krajinami EÚ, ktoré sú čistými prispievateľmi do spoločného rozpočtu, a krajinami, ktoré sú čistými príjemcami, viedol podľa Kažimíra k prehĺbeniu rozpočtového deficitu EÚ, ktorý v roku 2012 dosiahol sumu 9 miliárd eur.

"Na jednej strane sme urgovaní Európskou komisiou, že nečerpáme eurofondy. A ak ich čerpáme, tak komisia nie je schopná ich v konkrétnom čase preplatiť," upozornil na súčasný stav šéf rezortu financií. Zároveň konštatoval, že ak by sa zmierovacie konanie, ktorého lehota vyprší dnes o polnoci, nepodarilo, existuje aj hrozba rozpočtového provizória.

"Pre nás by to malo dopad až pol percenta HDP z rozpočtu. Ale nechcem maľovať čerta na stenu. S meškajúcimi platbami sa stretávame už od začiatku roka a vždy sme nakoniec dostali preplatené to, čo bolo treba," pripomenul Kažimír.

Ako však dodal, pristúpenie k rozpočtovému provizóriu by bolo zlým signálom navonok aj dovnútra Európy. "Nedohoda na rozpočte na budúci rok by zakladala nedohodu na ďalšie programovacie obdobie od roku 2014 do roku 2020. Kto chce mať negatívne postoje a blokovať dohodu, ten sa hrá s ohňom," zdôraznil Kažimír.

Minister dodal, že v prípade zlyhania dnešného zmierovacieho konania by zopakovanie celého procesu znamenalo niekoľkotýždňové zdržanie, čo si predstavitelia EÚ nemôžu dovoliť v období, keď ich čakajú náročné rokovania o budúcom sedemročnom programovacom období.