Ekonomika

Odvodové zaťaženie v Rakúsku kleslo, stále však patrí medzi najvyššie

TASR, 13. septembra 2017 20:52

Medzi krajiny s vyšším odvodovým zaťažením než Rakúsko patrí ďalej Belgicko, Nemecko, Maďarsko, Francúzsko a Taliansko.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Viedeň/Paríž 13. septembra (TASR) - Vlaňajšia daňová reforma v Rakúsku síce výrazne znížila odvodové zaťaženie, no so 47,1 %, ktoré priemerný pracujúci odvádza na daniach a sociálnych odvodoch, patrí Rakúsko stále medzi najdrahšie krajiny. Nachádza sa na siedmom mieste spomedzi 35 členských krajín Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). V roku 2015 bolo na štvrtom mieste.

OECD vo svojej najnovšej správe označuje rakúsku daňovú reformu za jednu z najrozsiahlejších spomedzi jej členov. Ďalšie významné reformy sa uskutočnili aj v Belgicku, Maďarsku, Holandsku, Nórsku a Grécku. Výnimkou v tomto výpočte je Grécko, ktoré muselo dane zvýšiť, aby splnilo požiadavky medzinárodných veriteľov.

Daňové zaťaženie v Rakúsku vlani kleslo. Priemerne zarábajúca bezdetná osoba si prilepšila o 2,5 %, celkové odvodové zaťaženie dosiahlo 47,1 %. Vyššie odvodové zaťaženie než Rakúsko majú Belgicko, Nemecko, Maďarsko, Francúzsko a Taliansko. Po zohľadnení povinných odvodov na súkromné sociálne zabezpečenie sa pred Rakúsko zaradilo aj Holandsko.

Priemerne zarábajúca bezdetná osoba v rámci celého OECD odvádza zo mzdy 38,4 %. Pod týmto priemerom sa ocitlo, napríklad, Švajčiarsko, kde je odvodové zaťaženie 37,6 %, z čoho 15,8 % tvoria povinné platby na súkromné poistenie.Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

včera 20:04

Prvé dve európske banky podpísali dohody s iránskymi úverovými ústavmi
Iránske banky podpísali dohody o úverovaní projektov za 8 miliárd USD aj s Kórejskou republikou a za 35 miliárd USD s čínskymi partnermi.

sk
včera 19:06

Členovia OPEC a jeho nečlenovia boli v auguste v ťažbe disciplinovaní
Cena barelu ropy za posledné štyri týždne vzrástla.

sk
včera 18:16

Obchodovanie vo Frankfurte ovplyvnilo napätie na Kórejskom polostrove
Obchodovanie na nemeckej akciovej burze vo Frankfurte nad Mohanom ovplyvnilo aj očakávanie, ako sa v krajine skončia nedeľné (24.9.) parlamentné voľby.

sk

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac