Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 17. máj 2024Meniny má Gizela
< sekcia Ekonomika

M. Schulz: Eurozóna potrebuje spoločný rozpočet

Martin Schulz, archívne foto. Foto: TASR/AP

Schulz, bývalý predseda Európskeho parlamentu, povedal, že krajiny EÚ, ktoré nie sú členmi menového bloku, by nemali mať možnosť vetovať ďalšiu integráciu eurozóny

Berlín 16. júla (TASR) - Eurozóna potrebuje spoločný rozpočet na zvýšenie investícií. Nemecko by malo byť pripravené urobiť viac pre Európu, možno aj zvýšením svojho finančného príspevku v rámci bloku. Uviedol to líder nemeckej koaličnej SPD Martin Schulz v strategickom dokumente.

"Nemecko je skvelá krajina, ale Nemecko môže urobiť viac," povedal Schulz, ktorého SPD je menšou stranou nemeckej vládnej koalície, pri predstavení svojho 10-bodového plánu pre moderné Nemecko a lepšiu Európu.

Schulz, bývalý predseda Európskeho parlamentu, povedal, že krajiny EÚ, ktoré nie sú členmi menového bloku, by nemali mať možnosť vetovať ďalšiu integráciu eurozóny a tí, ktorí ignorujú solidaritu v dôležitých otázkach, musia čeliť finančným sankciám.

Schulz dúfa, že porazí kancelárku Angelu Merkelovú vo voľbách 24. septembra. Ale SPD, ktorej preferencie po zvolení Schulza na čelo strany v januári tohto roku začali rásť, medzitým stratila dynamiku.

Nemecko by malo investovať do infraštruktúry

Šéf Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) Martin Schulz dnes požadoval, aby vláda bola v budúcnosti povinná investovať do infraštruktúry ako sú cesty, železnice a školy.

Ako vyzývateľ kancelárky Angely Merkelovej do septembrových volieb sa snaží zmazať dvojciferný náskok jej kresťanských demokratov. Prioritou Merkelovej vlády je zastavenie zvyšovania dlhu, ale čelí kritike za to, že investuje príliš málo, pripomína agentúra AP.

"Štát, a to je v poriadku, nesmie neprijateľne navyšovať deficity. Ale potom...musí tiež využiť svoje peniaze na zlepšenie verejnej infraštruktúry podľa záväzných predpisov," uviedol Schulz.

Bývalý predseda Európskeho parlamentu tiež konštatoval, že krajiny, ktoré nepreukazujú "solidaritu" v takých veciach ako je prijímanie utečencov, by nemali očakávať nemeckú solidaritu pri rozpočte Európskej únie. "Tí, ktorí neberú utečencov, tí, ktorí sa napríklad zapájajú do ničivej daňovej konkurencie...nemôžu očakávať našu solidaritu," zdôraznil. "Chcem silný európsky rozpočet, ale ak nebude založený na princípe solidarity, ako kancelár ho budem vetovať".