Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 6. máj 2024Meniny má Hermína
< sekcia Ekonomika

JUNCKER: Nová grécka vláda musí rešpektovať dohodu o programe

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Európsku úniu teší, že je Grécko jej členom, skonštatoval okrem inéh predseda Európskej komisie Juncker.

Štrasburg 9. septembra (TASR) - Nová grécka vláda, ktorá vzíde z volieb 20. septembra, musí rešpektovať dohodu o treťom záchrannom programe. V opačnom prípade sa riešenie gréckej krízy a snaha Európskej únie (EÚ) o udržanie Grécka v eurozóne môžu zmeniť. Vyhlásil dnes predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker v prejave o stave únie pred poslancami Európskeho parlamentu. Informovala o tom agentúra Reuters.

Upozornil, že aj keď je EÚ proti odchodu Grécka z eurozóny, tzv. Grexitu, zároveň musí jasne a nahlas povedať aj to, že k tomu môže dôjsť.

Európsku úniu teší, že je Grécko jej členom, skonštatoval Juncker, ktorého podľa vlastných slov v predchádzajúcich mesiacoch nesmierne znepokojili poznámky, že Grécko by malo opustiť európsky blok.

"Dohodli sme sa na spoločnom programe a bol by som rád, keby tento program rešpektovali všetky budúce grécke vlády," povedal Juncker. Pripomenul Aténam, že veritelia to myslia vážne a požadujú, aby rešpektovali všetky opatrenia a reformy, na ktorých sa dohodli. No v prípade, že nový kabinet nebude rešpektovať tieto dohody, reakcia EÚ a eurozóny už bude iná, ako doteraz, dodal Juncker.

Grécko vytvorí s veriteľmi pracovnú skupinu na rekapitalizáciu bánk

Grécko po predčasných parlamentných voľbách vytvorí pracovnú skupinu s predstaviteľmi tzv. veriteľských inštitúcií. Budú spoločne hľadať spôsoby, ako podporiť krehký bankový systém v zadlženej krajine. Informovala o tom agentúra AFP.

Grécko 20. septembra čakajú parlamentné voľby, už piate za šesť rokov. Bývalý premiér a líder ľavicovej strany Syriza Alexis Tsipras sa v nich pokúsi získať "čerstvý mandát" na zavádzanie reforiem a úsporných opatrení, ktoré sú podmienkou pre uvoľnenie ďalších peňazí z tretieho záchranného balíka vo výške 86 miliárd eur.

"Ministerstvo hospodárstva v spolupráci s gréckou centrálnou bankou sa rozhodlo, že vytvorí pracovnú skupinu pre rekapitalizáciu bánk," uvádza sa vo vyhlásení ministerstva.

V tejto skupine budú grécki odborníci aj zástupcovia Európskej únie (EÚ), Európskej centrálnej banky a Medzinárodného menového fondu, teda trojice inštitúcií, ktoré Gréci nenávidia, lebo od nich požadujú bolestivé reformy.

Úlohou pracovnej skupiny bude vytvoriť rámce pre rýchlu rekapitalizáciu gréckych bánk, ktoré v uplynulých mesiacoch čelili masívnemu odlevu vkladov. Dôvodom boli obavy z odchodu Grécka z eurozóny a návratu k drachme, čo by znížilo hodnotu bankových vkladov.

Grécko koncom júna zaviedlo kapitálové kontroly a obmedzilo výbery vkladov. EÚ odhaduje, že grécky bankový sektor bude potrebovať zhruba 25 miliárd eur. Presná suma bude jasná po výsledkoch záťažových testov.