Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 17. máj 2024Meniny má Gizela
< sekcia Ekonomika

Ak Grécko odíde z eurozóny, svetovej ekonomike hrozí hlboká recesia

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Spoločnosť Prognos vypracovala analýzu, podľa ktorej by odchod Atén z eurozóny mohol stiahnuť svetovú ekonomiku do recesie.

Berlín/Atény 17. októbra (TASR) - Európski politici sa usilujú udržať Grécko v eurozóne všetkými prostriedkami. Experti nadácie Bertelsmann Stiftung analyzovali, čo sa môže stať, ak Grécko bude musieť odísť z menovej únie, a aké riziká pre Európu a svet sú s Grexitom spojené.

Odchod Atén z eurozóny by podľa analýzy, ktorú vypracovala spoločnosť Prognos na objednávku Bertelsmann Stiftung, mohol stiahnuť svetovú ekonomiku do recesie. V prípade realizácie najhoršieho scenára by 42 najdôležitejších ekonomík sveta do roku 2020 stratilo 17,2 bilióna eur. To by sa stalo, ak by investori stratili dôveru aj v Španielsko a Taliansko, ktoré by tiež zbankrotovali.

Autori štúdie prišli k záveru, že bankrot samotného Grécka a jeho odchod z eurozóny by bol pre svetovú ekonomiku zvládnuteľný. Experti spoločnosti Prognos však varujú, že to zvýši tlak aj na ďalšie krajiny eurozóny. "Potom môžu stratiť dôveru kapitálových trhov aj Portugalsko, Španielsko a Taliansko, ktoré tiež môžu zbankrotovať. To by stiahlo svetovú ekonomiku do hlbokej recesie." Preto by podľa nich "medzinárodné spoločenstvo malo zabrániť bankrotu Grécka a jeho odchodu z eurozóny a aj s tým spojenému dominovému efektu".

Napríklad ekonomické straty Nemecka by predstavovali 73 miliárd eur. K tomu treba ešte pripočítať jednorazové náklady, ako odpisy pohľadávok súkromných aj verejných veriteľov vo výške 64 miliárd eur. Pre Grécko by bol odchod z menovej únie tiež drahý. Podľa analýzy by ekonomické straty Grécka do roku 2020 dosiahli 164 miliárd eur.

Informovala o tom agentúra DPA.