Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 19. máj 2024Meniny má Gertrúda
< sekcia Ekonomika

Poslanci zjemnili odmeny pre členov regulačnej rady ÚRSO

Foto: TASR

Zákonom sa tiež transponuje do slovenskej legislatívy takzvaný tretí energetický balíček.

Bratislava 31. júla (TASR) - Poslanci v národnom parlamente dnes rozhodli o zjemnení odmien pre členov Regulačnej rady Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO).

Definitívnym odhlasovaním zákona o regulácii v sieťových odvetviach tak upravili vládny návrh rezortu hospodárstva.

Zachované nechali navrhované odmeny počas pôsobenia v rade, z legislatívy však vypustili odmeny pri odchode z nej, ktoré nie sú súčasťou ani aktuálnej legislatívy. Tie mali predstavovať polovicu ročnej odmeny. Člen rady by tak dostal 18.864 eur a predseda 24.523,2 eura, čo je spolu takmer 140.000 eur.

Na tento návrh v úplne novom zákone upozornili ako prví poslanci z opozičnej SaS. "Vláda Roberta Fica v situácii, keď je celé Slovensko traumatizované zlatými a platinovými padákmi, ich zavádza dokonca zákonom," upozornil poslanec a exminister hospodárstva Juraj Miškov (SaS).

Takýto krok považoval za nonsens, veď práve aj kabinet Roberta Fica (Smer-SD) ostro vystúpil voči takýmto vysokým padákom. Vysvetlil, že Regulačná rada má svojho predsedu a šiestich členov, ktorí majú aktuálne mesačnú odmenu 3144 eur za približne dve stretnutia za 30 dní. Táto zostane zachovaná, pre člena rady vo výške 4-násobku priemernej mzdy, ktorá je aktuálne na úrovni 786 eur. Predseda dostane viac - 1,3-násobok odmeny radového člena.

Opozícia zákonu ďalej vyčítala utajenosť rokovania Regulačnej rady ÚRSO a jeho výsledkov. Miroslav Beblavý (SDKÚ-DS) tak neúspešne navrhoval, aby boli informácie z rokovania rady verejne prístupné. "Som toho názoru, že informácie o hlasovaní členov Regulačnej rady, zápisnice z tohto hlasovania a priebeh rokovaní Regulačnej rady nepatria medzi informácie, ku ktorým by sa prístup mal obmedzovať," zdôvodňoval.

Zákonom sa tiež transponuje do slovenskej legislatívy takzvaný tretí energetický balíček. Ten bol prijatý Európskym parlamentom a Radou Európskej únie v roku 2009, pričom Slovensko už dva roky mešká s jeho implementáciou.

Energetický balíček obsahuje aj ustanovenia o vytvorení nezávislej inštitúcie - európskej Agentúry pre spoluprácu regulačných orgánov v oblasti energetiky, ktorej hlavnou úlohou bude vytvárať rámec pre spoluprácu regulačných orgánov členských štátov Európskej únie.