Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 19. máj 2024Meniny má Gertrúda
< sekcia Ekonomika

SaS: Nová vyhláška dočasne zníži ceny elektriny, SR však hrozia žaloby

ilustračné foto Foto: TASR

SaS podala podnet na Generálnu prokuratúru (GP) SR v súvislosti so zastavením platnosti spomínanej vyhlášky ÚRSO.

Bratislava 30. júla (TASR) - Nová vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), ktorá má znížiť ceny elektriny na Slovensku, bude mať len krátkodobý účinok. Tvrdia to predstavitelia opozičnej strany SaS, podľa ktorých sa znevýhodnenie slovenských výrobcov odrazí na ich nižšej investičnej aktivite a zníži sa aj sebestačnosť SR vo výrobe elektriny.

Odborník SaS na energetiku Karol Galek si myslí, že výrobcovia elektriny začnú podávať na štát súdne žaloby. A to aj v prípade spoločností, ktoré prevádzkujú fotovoltické elektrárne. Tých sa tiež dotkne nový poplatok, ktorým je takzvaná platba za prístup do sústavy. "Takéto zdanenie dodatočne už bude postihovať nových majiteľov, ktorým sa veľmi výrazne zmenia ekonomické podmienky návratnosti," upozornil Galek.

SaS podala dnes prostredníctvom Galeka podnet na Generálnu prokuratúru (GP) SR v súvislosti so zastavením platnosti spomínanej vyhlášky ÚRSO. Podľa predstaviteľov SaS totiž ide o nekoncepčné a netransparentné rozhodnutie úradu, ktoré navyše porušuje zákon, pretože nebola odovzdaná na uverejnenie do Zbierky zákonov SR 15 dní pred nadobudnutím účinnosti vyhlášky. Tá má začať platiť 30. júla 2013, pričom odoslaná bola 18. júla.

Okrem toho, že nová platba má vážne narušiť regulačné pravidlá energetickej politiky Slovenska, kritizujú predstavitelia SaS aj to, že jej zavedenie nebolo nijako koordinované s krajinami, s ktorými zdieľa Slovensko spoločný trh s elektrinou. Opatrenie preto podľa nich významne poškodzuje a diskriminuje domácich výrobcov. Žiadny z okolitých štátov totiž takýto poplatok nezaviedol.

Podľa hovorcu ÚRSO Miroslava Luptáka vyhláška nie je v rozpore s nariadením Európskej komisie (EK) tak, ako tvrdí Galek, pričom zavádzaný poplatok je využívaný aj v iných štátoch Európskej únie (EÚ). "Nedodržanie lehoty 15 dní nie je v žiadnom prípade dôvodom na spochybnenie platnosti právneho predpisu po jeho publikovaní," povedal Lupták pre TASR na margo neskorého zaslania vyhlášky na publikáciu v Zbierke zákonov.