Štvrtok 18. apríl 2024Meniny má Valér

Česi dobyli Istanbul, v Holandsku sa takmer zrodila senzácia

Česká radosť z gólu na štadióne v Istambule. Foto: TASR/AP

"Oranjes" po prvom polčase prehrávali 0:1.

Bratislava 10. októbra (TASR) - Futbalisti Holandska zvíťazili v piatkovom súboji 2. kola kvalifikčnej A-skupiny EURO 2016 nad Kazachstanom 3:1 v Amsterdame. V tej istej skupine Česi triumfovali v Turecku 2:1 a na konte majú plný počet šiestich bodov.

V Holandsku sa takmer zrodila senzácia

Holandskí fanúšikovia reagujú vo futbalovom zápase 2. kola kvalifikácie EURO 2016 A-skupiny Holandsko - Kazachstan v Amsterdame 10. októbra 2014.
"Oranjes" po prvom polčase prehrávali 0:1, keď po rohu v 17. minúte nechytateľnou hlavičkou poslal prekvapujúco hostí do vedenia Abdulin. Výber Guusa Hidinka vyrovnal po hodine hry, keď sa presadil Klaas-Jan Huntelaar a vzápätí dostal červenú kartu hosťujúci Džolchijev. To bronzový tím z MS v Brazílii využil pri góle Ibrahima Afellaya v 82. minúte a všetko pečatil gólom z penalty Robin van Persie. Lídrom skupiny je so 6 bodmi Island, ktorý využil v Lotyšsku vylúčenie Arťjomsa Rudnevsa, potrestal ho troma gólmi v druhom polčase a potvrdil šokujúcu výhru 3:0 nad Tureckom v prvom kole.

Česi dobyli Istambul

Výber trénera Pavla Vrbu, ktorý v septembri na Letnej zdolal Holandsko 2:1, v Istanbule rýchlo prehrával. Na výborný center si naskočil Umut Bulut a na jeho hlavičku nemal Petr Čech nárok. Hostia vyrovnali v 15. minúte, keď tiež hlavou po rohu vyrovnal legionár istanbulského Besiktasu Tomáš Sivok. V druhom dejstve po peknej akcii Pavla Kadeřábka dostal hostí do vedenia Bořek Dočkal a výhru si už Česi ustrážili.

Belgicko rozdrvilo Andorru

Belgický hráč Nacer Chadli (v strede) oslavuje so spoluhráčmi gól do bránky Andorry vo futbalovom zápase 2. kola kvalifikácie EURO 2016 B-skupiny Belgicko - Andorra v Bruseli 10. októbra 2014.
V B-skupine v Bruseli rozhodli "červení diabli" z Belgicka konfrontáciu s Andorrou už do polčasu, ktorý vyhrali 3:0. Napokon outsidera prevalcovali 6:0, keď to bol pre nich vôbec prvý súboj v skupine, lebo UEFA im zápas s Izraelom v 1. kole odložila. V ďalších súbojoch skupiny Izrael vyhral na Cypre 2:1, resp. Wales v Cardiffe remizoval s Bosnou a Hercegovinou 0:0.

Nóri si pohodlne poradili s Maltou

V H-skupine Nóri pohodlne vyhrali v Ta'Qali na Malte 3:0 a po domácej prehre 0:2 s Talianskom majú prvé tri body. "Squadra Azzurra" v Palerme zdolala Azerbajdžan tesne 2:1 a je s plným počtom bodov na čele tabuľky spolu s Chorvátskom, ktoré v balkánskom derby vyhralo v Sofii nad Bulharskom 1:0 vďaka vlastnému gólu Nikolaja Bodurova. Zaujímavé na súboji v Palerme boli tri góly jediného strelca duelu a domáceho obrancu Giorgia Chielliniho, keď jeden si dal do vlastnej brány na 1:1.

A-skupina

Riga:

Lotyšsko - Island 0:3 (0:0)

Góly: 66. Sigurdsson, 77. Gunnarsson, 90. Gislason, ČK: 59. Rudnevs

Amsterdam:

Holandsko - Kazachstan 3:1 (0:1)

Góly: 62. Huntelaar, 82. Afellay, 89. van Persie (z 11 m) - 17. Abdulin, ČK: 64. Džolchijev

Belgicko - Andorra 6:0 (3:0)

Góly: 31. a 34. de Bruyne (prvý z 11 m), 65. a 68. Mertens, 37. Chadli, 59. Origi,