Nemecko zaváhalo, majstri sveta prehrali v Poľsku 0:2

Nemecký hráč Karim Bellarabi naľavo a Poliak Maciej Rybus počas zápasu vo Varšave Foto: TASR/AP

Poľsko sa po triumfe vyšvihlo na čelo D-skupiny pred druhým Írskom a tretím Nemeckom.

Bratislava 11. októbra (TASR) - Poľskí futbalisti zvíťazili v sobotňajšom kvalifikačnom stretnutí o EURO 2016 nad úradujúcimi majstrami sveta Nemcami 2:0. Cenný triumf domácich zariadili v druhom polčase Arkadiusz Milik a Sebastian Mila. Poliaci sa dočkali vôbec prvého víťazstva nad výberom "Nationalelf" až v 19. vzájomnej konfrontácii a po zisku troch bodov sa vyšvihli na čelo D-skupiny pred druhým Írskom a tretím Nemeckom.

Domáci sa v sobotňajšom stretnutí spoliehali najmä na strelecké kvality top kanoniera Roberta Lewandowského. Ten dal o sebe vedieť už v 15. minúte, Rüdiger ho však dokázal v poslednej chvíli čisto odzbrojiť. Po polhodine hry sa dostali k výraznejšiemu slovu aj Nemci, Müllerovi ale nesadla dorážka na hranici päťky. Tempo hry sa zvýšilo rovnako ako aj nebezpečenstvo hosťujúcich útokov. V 37. minúte sa chytal za hlavu Rüdiger, o dve minúty neskôr Müller nezakončil svoje sólo gólom a v závere polčasu spálil obrovskú príležitosť po zaseknutí lopty v šestnástke aj Bellarabi.

Po zmene strán sa diváci vo Varšave tešili z vedúceho gólu domácej reprezentácie, keď v 51. minúte posadil Piszczek center z pravej strany presne na hlavu Milika - 1:0. Blízko k vyrovnaniu mal Götze a po ňom aj Schürrle, obe príležitosti však zlikvidoval Szczesny. Nemci zvýšili obrátky, ale vytúženého vyrovnania sa nedočkali. Naopak, dve minúty pred koncom stanovil konečný rezultát Mila.

"Som sklamaný, ale nemôžem tímu nič vyčítať. Doplatili sme na nevyužité šance, na druhej strane Poľsko skórovalo hneď zo svojej prvej. Musíme ísť ďalej a v utorok v Írsku zvíťaziť," cituje agentúra dpa slová nemeckého kormidelníka Joachima Löwa.

Írski futbaloví reprezentanti deklasovali v Dubline Gibraltar 7:0. Čistým hetrikom v rozpätí dvanástich minút sa v prvom polčase blysol kapitán tímu Robbie Keane. V druhom zápase skupiny zvíťazilo Škótsko nad Gruzínskom 1:0. V F-skupine v susedskom derby medzi Rumunskom a Maďarskom sa zrodila remíza 1:1, bod pre hostí zachránil v 82. minúte Balázs Dzsudzsak.

D-skupina:

Dublin:

Írsko - Gibraltar 7:0 (3:0)
Góly: 6., 14. a 18. Robbie Keane, 46. a 53. McClean, 52. Perez (vlastný), 56. Hoolahan