Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. marec 2024Meniny má Soňa

16 júna

Bloomov deň

Bloomov deň si pripomínajú obyvatelia írskej metropoly rekonštrukciou 24-hodinovej odysey mestom Dublin opísanej spisovateľom Jamesom Joyceom v jeho románe Ulysses. Príbeh hlavného hrdinu Leopolda Blooma sa odohráva 16.6., vtedy si roku 1904 James Joyce a jeho neskoršia manželka Nora Barnacleová po prvý raz vyšli na spoločnú prechádzku. Akciu zorganizovala v roku 1954 skupina dublinských spisovateľov, keď bol román v Írsku ešte zakázaný.


















Meniny má Blanka a Bianka

Viac

Blanka i Bianka, ktoré na Slovensku oslavujú meniny 16. júna, sú vraj najšarmantnejšími čarodejnicami. Obe mená sú na Slovensku menej časté a majú spoločné korene vzniku. Rozdielna je len oblasť, z ktorej do nášho kalendára prenikli. Blanka k nám prišla z ohnivého Španielska a značí "bielu farbu", ktorá je symbolom čistoty. Bianka je pôvodom "Talianka" a významovo je blízkou príbuznou Blanky.

Najsilnejšou zbraňou a zároveň slabosťou týchto žien je ich citlivosť. Reagujú veľmi emotívne a temperamentne. Ženskosť v nich zaznamenávame v každom ich kroku a čine. Sú okúzľujúce a zmyselné. Blanky, Bianky sú typickými introvertkami, ktoré snívajú o prepychu, obdive krásnych mužov a rešpekte svojho okolia. Majú rady svoje pohodlie, ale to im nebráni vášnivo milovať cestovanie a poznávať nové krajiny.

Blanky, Bianky sú po zdravotnej stránke dosť krehké. Obľúbené farby týchto žien sú zelená a bledomodrá. Ochranné rastliny levanduľa a rasca, ochranné kamene achát a sardónyx.

Zakladajúca osobnosť moderných dejín ochrany pamiatok na Slovensku BLANKA KOVAČOVIČOVÁ-PUŠKÁROVÁ, klaviristka, korepetítorka a zbormajsterka BLANKA JUHAŇÁKOVÁ, česká módna návrhárka prevažne spoločenských a svadobných šiat žijúca v Libanone BLANKA MATRAGI, česká herečka, maliarka, divadelná pedagogička, nositeľka Ceny Thálie a Ceny Františka Filipovského za dabing BLANKA BOHDANOVÁ, chorvátska skokanka do výšky BLANKA VLAŠIČOVÁ, patria medzi ženy s týmto menom.


Pranostika na dnes

- Keď hrmí v júni, žito bude mať hrubé zrno.




Historický kalendár

Slovenské osobnosti 16. júna
1871

Zomrel v Martine štúrovský básnik a prozaik JÁN KALINČIAK, ktorý patrí k zakladateľom slovenskej historickej novely. Autor známej satirickej prózy o predvolebnom boji Reštavrácia. Narodil sa 10.8.1822.

1884

Zomrel v Starej Turej evanjelický senior, literát a priekopník moderných metód práce v poľnohospodárstve na Slovensku AUGUST JÚLIUS RADYSLAV ROY, spoluzakladateľ Matice slovenskej a Tatrína. Narodil sa 18.1.1822.

1952

Narodil sa v obci Reca známy úspešný fotograf TIBOR HUSZÁR, ktorý vydal svoje fotografie aj knižne a to napríklad v publikáciách Portréty, Cigáni či Koloman Sokol.

1970

Narodila sa v Trnave divadelná a filmová herečka MICHAELA ČOBEJOVÁ.

2001

Zomrel v Modre spisovateľ, básnik a scenárista VINCENT ŠIKULA. Svoj rozprávačský talent pretavil úspešne do literárnych aj filmových diel, v ktorých sa zrkadlil jeho vrúcny a láskavý vzťah k prostým ľuďom. Práve oni boli najčastejšou témou jeho literárnych príbehov, medzi ktoré patrí napríklad novela S Rozarkou či románová trilógia Majstri, Muškát a Vilma. Narodil sa 19.10.1936.

2003

Zomrel v Partizánskom paraolympijský reprezentant v cyklistike, zakladateľ kampane Na kolesách proti rakovine RADOVAN KAUFMAN. Narodil sa 9.4.1978.

Slovenské udalosti 16. júna
1647

Ferdinand IV. bol v Bratislave korunovaný za uhorského kráľa.

1707

Uhorský povstalecký snem v Onóde zosadil Habsburgovcov z uhorského trónu.

1919

V Prešove na námestí vyhlásili Slovenskú republiku rád. Podľa vzoru sovietskeho Ruska ju vyhlásila maďarská Červená armáda, ktorá obsadila mesto. Na čele republiky stál Revolučný výkonný výbor, neskôr vystriedaný Revolučnou radou s predsedom Antonínom Janouškom. Slovenská republika rád zanikla po odsune maďarských vojsk.

1944

Americké letectvo bombardovaním zničilo 80 percent závodu Apollo v Bratislave, pričom zahynulo 176 obyvateľov.

1972

Transplantačný tím Urologickej kliniky Lekárskej fakulty UK v Bratislave uskutočnil v nemocnici s poliklinikou akademika Ladislava Dérera na Kramároch prvú transplantáciu obličky na Slovensku.

2011

Slovenský hokejista Zdeno Chára sa stal s tímom Boston Bruins víťazom Stanleyho pohára. Boston triumfoval vo finálovej sérii zámorskej NHL nad Vancouverom Canucks 4:3 na zápasy. Chára sa stal vôbec prvý Slovákom a iba druhým Európanom v histórii, ktorý zdvihol nad hlavu slávnu trofej v úlohe kapitána.

2012

Mestský policajt v Hurbanove zastrelil troch ľudí a ďalších dvoch zranil. Dráma sa začala, keď sa policajt súkromným autom doviezol pred obytný dom. Vystúpil z auta a začal strieľať krátkou ručnou zbraňou, ktorú mal v nelegálnej držbe. Muž sa po niekoľkých hodinách vyjednávania vzdal a odovzdal svoju zbraň policajtom. V čase svojho vyčíňania bol policajt mimo služby. Milana Juhásza súd odsúdil na deväť rokov vo väzení s maximálnym stupňom stráženia. Zároveň mu uložil ochranné ústavné psychiatrické liečenie a ochranný dohľad na tri roky.

Svetové osobnosti 16. júna
1722

Zomrel JOHN CHURCHILL, ktorý ako prvý vojvoda z Marlborough viedol britské a spojenecké armády vo víťazných vojnách o následníctvo španielskeho trónu. Narodil sa 26.5.1650.

1778

Zomrel nemecký herec a divadelný pedagóg a teoretik KONRAD EKHOF, zakladateľ nemeckej drámy. Narodil sa 12.8.1720.

1848

Narodil sa český idealistický filozof, psychológ, pedagóg a jazykovedec OLDŘICH KRAMÁŘ. Zomrel 18.4.1924.

1938

Narodila sa americká spisovateľka JOYCE CAROL OATESOVÁ, významná predstaviteľka modernej americkej prózy. Debutovala románom Otriasajúci pád. Roku 1970 získala Národnú knižnú cenu za román Oni, ktorý bol tretím dielom trilógie, začínajúcej sa Záhradou svetských rozkoší a Drahí ľudia. Medzi jej ďalšie diela, v ktorých sa prejavuje realistický štýl s prvkami grotesky a feministickým nádychom, patria napríklad Krajina zázrakov, Manželstvá a nevery, Americké chute alebo Horké ako moje srdce.

1966

Narodil sa český atlét, trojnásobný majster sveta v hode oštepom JAN ŽELEZNÝ, držiteľ troch zlatých a jednej striebornej medaily z olympijských hier.

Svetové udalosti 16. júna
1426

V bitke pri Ústí nad Labem porazili husiti pod vedením Prokopa Holého križiacke vojská.

1746

Spojené rakúske a sardínske oddiely porazili španielske a francúzske jednotky pri talianskom meste Piacenza a vtrhli do Janova.

1779

Španielsko vyhlásilo vojnu Británii a začalo sa obliehanie Gibraltáru.

1815

Vojská francúzskeho cisára Napoleona I. porazili armádu Pruska v bitke pri Ligny.

1958

Popravili za vlastizradu popredných predstaviteľov maďarského protikomunistického októbrového povstania z roku 1956: Imre Nagya (nar.7.6.1896), generála Pála Malétera (nar.4.9.1917), Miklósa Gimesa (nar.1917) a Józsefa Szilágyiho (nar.1917). Rehabilitovali ich v roku 1989.

1963

Ruská kozmonautka Valentina Vladimirovna Tereškovová ako prvá žena vzlietla do vesmíru na kozmickej lodi Vostok 6.

2008

Európska únia (EÚ) na zasadnutí ministrov zahraničných vecí v Luxemburgu podpísala s Bosnou a Hercegovinou (BaH) Stabilizačnú a asociačnú dohodu (SAA), ktorá otvorila cestu k ďalšiemu zbližovaniu krajiny s úniou.

Phyllis Lyonová a Del Martinová uzavreli v americkom San Francisku manželstvo, čím sa stali prvým zosobášeným párom rovnakého pohlavia v Kalifornii, keď zväzky gayov a lesbičiek umožnil predchádzajúcim rozhodnutím kalifornský súd.

Hudobný kalendár

Narodenia 16. júna
1941

Lamont Dozier, Detroit, Michigan, USA, skladateľ a producent. Keď vznikla v Detroite nahrávacia spoločnosť Motown Records, ktorá združovala umelcov tmavej pleti, stal sa jej producentom. Zároveň bol v tejto firme členom autorskej trojice Brian Holland, Lamont Dozier a Edward Holland. Zložili prakticky všetky hity dámskej skupiny Supremes v 60. rokoch, rovnako vokálnej skupiny Fou Tops, ako aj pre ďalších interpretov, medzi nimi bol aj Marvin Gay či skupina Martha & Vandellas.

1942

John Rostill (rodený John Henry Rostill), Birmingham, UK, basový gitarista, od októbra 1963 člen známej skupiny Shadows. Začínali v septembri 1957 pod názvom Drifters, v júli 1958 si zmenili názov na Shadows, pretože v Spojených štátoch už pod názvom Drifters účinkovala vokálna skupina. Úspechy získali spolu so spevákom Cliffom Richardom ako sprievodná skupina aj ako samostatná inštrumentálna formácia. V auguste 1960 viedli prvýkrát anglickú hitparádu s orchestrálkou Apache. Ich debutová LP platňa The Shadows viedla v októbri 1961 rebríček albumov, celé 60. roky boli pre Shadows veľmi úspešné. V anglickej hitparáde mali od júla 1960 do apríla 1967 celkom 25 skladieb, z nich päť bolo na prvej pozícii, okrem Apache aj Kon-Tiki, Wonderful Land, Dance On a Foot Tapper. To sa pred nimi a ani po nich nepodarilo žiadnej inej orchestrálnej kapele. Skladba Peace Pipe bola dlhé roky zvučkou snehových správ. Ich tvorbu dokumentuje dnes viac ako 35 vydaných albumov a kompilácií. John Rostill zomrel tragicky 26. novembra 1973 v domácom štúdiu po zásahu elektrickým prúdom z poškodenej gitarovej zvukovej aparatúry.

1957

Martin Němec, Praha, spevák, skladateľ, textár, leader rockovej skupiny Pretenders. Vyštudoval Akadémiu výtvarných umení v Prahe, v hudbe je samoukom. Začínal v roku 1974 v kultovej kapele Duševní hrob, táto však verejne nevystupovala, vydali iba päť audiokaziet. V roku 1981 založil skupinu Precedens, pre ktorú bol jediným autorom hudby a od roku 1986 aj textárom. Zložil a otextoval všetky skladby na ich prvý album Doba ledová, ktorý so skupinou nahrala Bara Basiková. V roku 1990 zložil a otextoval skladbu Tajemství, s ktorou vyhrala Bara Basiková 25. ročník Bratislavskej lýry. Po odchode Basikovej prišiel do skupiny v roku 1997 spevák Petr Kolář. Martin Němec sa okrem skupiny venuje aj inej hudobnej tvorbe. Zložil hudbu k viacerým divadelným a televíznym inscenáciám.