MS do 18 rokov: Slováci podľahli Rusom. Na koho narazia v štvrťfinále?

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Slovenskí mladíci v štyroch zápasoch v skupine nazbierali sedem bodov pri skóre 19:14.

Čeľabinsk 24. apríla (TASR) - Slovenskí hokejoví reprezentanti do 18 rokov neudržali vo svojom záverečnom zápase v B-skupine MS trojgólový náskok a prehrali v Čeľabinsku s domácimi Rusmi 5:6 po samostatných nájazdoch. V tabuľke obsadili tretiu priečku a na štvrťfinále sa tak musia sťahovať do Magnitogorska, vo štvrtok o 12.30 SELČ narazia na druhý tím A-skupiny Švédsko. Zbornú čaká vo vyraďovacej fáze duel s obhajcami titulu USA.

Utorkový zápas v Ľadovej aréne Traktor bol priamym súbojom o druhú priečku v skupine. Slováci ho odštartovali vo veľkom štýle, favorizovaného súpera prekvapili dobrým pohybom a po góloch najproduktívnejšieho hráča MS Maxima Čajkoviča, Marcela Dlugoša a Martina Bučka viedli v 16. minúte senzačne 3:0. Šokovaní Rusi pristúpili k zmene brankárov a do konca prvej tretiny stihli znížiť zásluhou Kirilla Marčenka.

Zverenci trénera Viliama Čacha sa v ďalšom priebehu spoliehali na rýchle brejky, v polovici stretnutia využil jeden z nich Vladimír Tkáč, ktorý zvýšil na 4:1. Domáci si boli nútení zobrať oddychový čas. Rusom to zjavne pomohlo, nadýchli sa ku gólovej smršti a v priebehu dvoch minút tromi presnými zásahmi vyrovnali skóre na 4:4. Pre zmenu si tak vzal timeout kouč slovenskej "osemnástky". V tretej časti Slováci trpezlivo čakali na svoju šancu. Tá prišla v 48. minúte, keď po tretí raz v zápase využili presilovku a zásluhou Michala Mrázika sa opäť ujali vedenia. Súper ale dokázal odpovedať a vďaka Ruslanovi Ischakovovi si vynútil predĺženie. V ňom gól nepadol a tak prišli na rad samostatné nájazdy, v ktorých skórovali iba domáci hráči Semjon Kizimov a Pavel Dorofejev.

Slováci tak po skalpe Čechov dokázali bodovať proti ďalšiemu favoritovi, v štyroch zápasoch v skupine nazbierali sedem bodov pri skóre 19:14.

MS hráčov do 18 rokov - B-skupina:

Rusko - Slovensko 6:5 pp a sn (1:3, 3:1, 1:1 - 0:0, 1:0)
17. Marčenko (Romanov, Ochoťuk), 33. Misjul (Malyšev, Dorofejev), 34. Romanov (Kizimov, Sorkin), 34. Podkolzin (Morozov), 53. Ischakov (Sorkin, Spiridonov), rozh. nájazd Kizimov – 14. Čajkovič (Ilenčík, Okuliar), 15. Dlugoš (Sojka, Mrázik), 16. Bučko (Tkáč), 29. Tkáč (Paulíny), 48. Mrázik (Dlugoš, Džugan). Rozhodovali: Nikolič (Rak.), Pražák - Hynek (obaja ČR), Pardatscher (Tal.), vylúčení: 5:6 na 2 min, presilovky: 1:3, oslabenia: 0:0, 7367 divákov.

Rusko: Miftachov (16. Isajev) – Galeňuk, Žuravľov, Malyšev, Misjul, Žiľakov, Zamula, Romanov, Ochoťuk – Marčenko, Morozov, Podkolzin – Dorofejev, Žabrejev, Zavgorodnij – Spiridonov, Michajlov, Rotenberg – Kizimov, Sorkin, Ischakov
SR: Vyletelka – Dlugoš, Turan, Ilenčík, Kňažko, Zekucia, Bučko, Česánek, Hudec – Džugan, Sojka, Mrázik – Okuliar, Kováčik, Čajkovič – Paulíny, Ferenyi, Tkáč – Sarvaš, Čederle, Zubek