Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 2. jún 2024Meniny má Xénia, Oxana
< sekcia Import

Ochrana zdravia zamestnancov sa od augusta zmení

Ilustračné foto Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Exminister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) je presvedčený, že právna norma zbytočne zaťaží ľudí.

Bratislava 25. júna (TASR) - Povinnosti zamestnávateľov týkajúce sa pracovných podmienok a lekárskych preventívnych prehliadok zamestnancov sa od augusta zmenia. Vyplýva to z novely zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, ktorú dnes 78 hlasmi schválili poslanci Národnej rady SR.

Podľa rezortu zdravotníctva, ktorý novelu predložil, takto Slovensko reaguje na výčitky Európskej komisie (EK) v súvislosti s nedostatočnou implementáciou európskej legislatívy. Ministerka Zuzana Zvolenská (nominantka Smeru-SD) je presvedčená, že ochrana zdravia zamestnancov sa teraz zlepší. Opozícia má však iný názor. Exminister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) je presvedčený, že právna norma zbytočne zaťaží ľudí. "Ak by ste to mysleli s prevenciou vážne, tak urobíte mechanizmus ako u stomatológov. Teda, keď ktokoľvek nepôjde na preventívnu prehliadku, nasledujúci rok mu nebude hradená žiadna liečba z verejných zdrojov," odkázal ministerke.

Tá mu odvetila, že novela nie je žiadny biznis a ide o úplný štandard pre európske krajiny. Zvolenská zdôraznila, že prvá a druhá kategória zamestnancov nemá nič s týmito preventívnymi prehliadkami. Vyzvala opozíciu, aby účelovo nezamieňala tieto záležitosti. "Len sa snažíme zabezpečiť, aby ľudia neochoreli. Chránime zdravie pri práci," podčiarkla.

Novela po novom určuje zamestnávateľovi povinnosť zabezpečiť dohľad nad pracovnými podmienkami pre všetkých zamestnancov, bez ohľadu na kategóriu rizikovosti práce. Túto povinnosť bude možné realizovať aj prostredníctvom bezpečnostných technikov.

Povinné prehliadky

Povinnosť absolvovať lekárske preventívne prehliadky v kategórii 1 alebo 2, o ktorých novela hovorí, už aj v súčasnosti stanovujú osobitné predpisy, napríklad v prípade nočnej práce, u vodičov, železničiarov, príslušníkov ozbrojených síl alebo pracovníkov SBS. Nejde o novinku, tieto povinnosti mali zamestnávatelia aj zamestnanci už v minulosti. Ostatných pracovníkov v prvých dvoch kategóriách sa povinné prehliadky netýkajú.

Pre zamestnancov v kategórii 3 a 4 zdravotný dohľad nad pracovnými podmienkami a lekárske preventívne prehliadky vo vzťahu k práci v určenej frekvencii zostávajú bez zmeny. Platí teda pre ne súčasný právny stav.

"Máme v tejto chvíli návrh, ktorý je veľmi pekne vyvážený z hľadiska ochrany zamestnancov v tých prvých skupinách. Hovoríme o zmenách v 1. a 2. skupine, kde je nízka náročnosť. V tejto súvislosti vznikajú určité náklady zamestnávateľov a my si to uvedomujeme. Myslím si, že teraz sme dosiahli rovnováhu v tom, že sme naozaj našli primeraný stupeň ochrany k primeraným nákladom," skonštatovala ministerka Zvolenská.

Podľa stanoviska EK bola slovenská legislatíva v nesúlade so smernicou o zavádzaní opatrení na podporu zlepšenia bezpečnosti a zdravia pracovníkov pri práci v časti týkajúcej sa zabezpečenia pracovnej zdravotnej služby pre zamestnancov. Podľa platného znenia zákona je zamestnávateľ v súčasnosti povinný zabezpečiť ju len pre zamestnancov vykonávajúcich rizikové práce zaradené do kategórie 3 a 4, kým podľa stanoviska Európskej komisie sa povinnosť zamestnávateľa chrániť zdravie týka všetkých zamestnancov, bez ohľadu na kategóriu práce a rizika pre zdravie.

Novotný: Smer pod rúškom ochrany zdravia pracujúcich zaťaží živnostníkov

Schválením novely zákona o ochrane verejného zdravia sa zaťažia živnostníci a firmy, ale neochránia sa pracujúci. Tvrdí to podpredseda SDKÚ-DS Viliam Novotný na margo dnes schválenej právnej normy, ktorá upravuje povinnosti zamestnávateľov týkajúce sa pracovných podmienok a lekárskych preventívnych prehliadok zamestnancov.

"Dnes schválený zákon bude znamenať ďalšie náklady pre malé firmy a živnostníkov. Ministerstvo zdravotníctva sa odvoláva na európsku smernicu, ktorá ale ponecháva značnú voľnosť členským krajinám v jej aplikácii," argumentuje Novotný. Pravdou podľa jeho slov je, že v praxi tento zákon neochráni pracujúcich, len zaťaží živnostníkov a súkromné firmy.

"Obávam sa, že zabezpečí zaujímavé zákazky štátnych firiem pre 'vybrané' pracovné zdravotné služby, čo hraničí s klientelizmom," upozornil vo vyhlásení Novotný. On sám je presvedčený, že ak už nás európska legislatíva núti mať dohľad nad pracovnými podmienkami aj pre zamestnancov, ktorí nevykonávajú rizikové práce, tak je lepšie to urobiť bez drahých pracovných zdravotných služieb a posilniť preventívne prehliadky hradené z verejného poistenia. "S týmto riešením dnes SDKÚ–DS neuspela, ale v najbližšom čase pripraví návrh zákona," dodal.