< sekcia KHL

KHL: Slovan zdolal Jokerit a prerušil sériu prehier

Na snímke striedačka Slovana, vpravo v pozadí tréner tímu Eduard Zankovec a vľavo jeho asistent Róbert Petrovický počas hokejového stretnutia KHL Slovan Bratislava - Admiral Vladivostok 28. novembra 2017 v Bratislave. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Hokejisti Slovana Bratislava zvíťazili na ľade Jokeritu Helsinki 3:2 a ukončili sériu ôsmich prehier za sebou.

Helsinki 26. decembra (TASR) - Hokejisti Slovana Bratislava ukončili sériu ôsmich prehier, keď v utorňajšom zápase KHL na ľade Jokeritu Helsinki zvíťazili 3:2. "Belasí" si tak v decembrových zápasoch pripísali vôbec prvé víťazstvo, brankár Jakub Štěpánek kryl 45 striel domácich.

V tabuľke Západnej konferencie však Slovanu aj naďalej patrí 12. priečka, na ôsmy Spartak Moskva stráca priepastných 23 bodov. S kalendárnym rokom 2017 sa zverenci trénera Eduarda Zankovca rozlúčia na domácom ľade v sobotu 30. decembra o 17.00 h., keď privítajú svojho utorňajšieho súpera Jokerit Helsinki.

Jokerit si od úvodu zápasu vytvoril veľký tlak, Slovan sa drvivú väčšinu úvodnej dvadsaťminútovky bránil. Fíni výborne korčuľovali a presne kombinovali, čo "belasým" robilo veľké problémy. Štěpánek najskôr zlikvidoval niekoľko šancí, v 7. minúte už ale nestačil na dorážku Henriho Ikonena. Slovan nedokázal nič vymyslieť ani v presilovke, v oslabení mohol naopak inkasovať. V závere však najskôr pohrozil Šerbatov, Rämö jeho strelu kryl, potom vyšiel Slovanu rýchly protiútok, po ktorom poslal Jan Buchtele oba tímy do kabín za nerozhodného stavu.

Zlepšenú hru zo záveru tretiny Slovan preniesol aj na začiatok tej druhej. Už po ôsmich sekundách posunul Kašpar puk na Michala Řepíka, ktorý tesne spoza modrej čiary prekvapil domáceho brankára tvrdou ranou - 1:2. Tento gól domácich nakopol k ešte väčšej aktivite a ich strelecké pokusy narastali, ale rovnako tak aj úspešné zákroky Štěpánka. Ten zlikvidoval obrovské šance na vyrovnanie najmä v dvoch po sebe idúcich presilovkách. Domáci boli pánmi na ľade až do konca druhého dejstva, na strely po ňom vyhrávali 28:16, ale "belasí" si nielen že zubami-nechtami držali náskok, ale v závere pripravili domácim ďalší šok. Patrik Lamper si v strede ihriska prebral puk, prešiel s ním do pásma a strelou švihom do šibenice zvýšil vedenie Slovana na 3:1.

V tretej tretine neustával tlak domácich, tí sa tlačili pred Štěpánka, v 45. minúte sa im podarilo znížiť. Pekka Jormakka počas ponechanej výhody dostal puk do bránky po teči strely od modrej čiary. Vzápätí po chybe Desprésa mohol vyrovnať Wirtanen, ale Štěpánek opäť podržal svoj tím. Strelecká prevaha "žolíkov" s pribúdajúcimi minútami rapídne narastala, ale skóre sa nemenilo. Tlak domácich narastal najmä počas presilovky v 54. minúte, kedy brankár Slovana predviedol kľúčové zákroky. Slovan sa napokon vo zvyšných minútach svoj jednogólový náskok ubránil.

KHL - základná časť:

Jokerit Helsinki - Slovan Bratislava 2:3 (1:1, 0:2, 1:0)
7. Ikonen (N. Jensen, Regin), 45. Jormakka (Gilroy, Norman) - 19. Buchtele (Després, Ebert), 21. Řepík (Kašpar), 40. Lamper. Rozhodovali: Sidorenko, Vasiliev – Šeľanin, Sazonov (všetci Rus.), vylúčenia: 1:3 na 2 min., presilovky a oslabenia: 0:0, 10.134 divákov.

zostavy:

Jokerit Helsinki: Rämö – Lepistö, Rissanen, Gilroy, Kivistö, J. Jensen, Lauridsen, Rautanen – N. Jensen, Regin, Ikonen – Anttila, O'Neill, Joensuu – Palola, Norman, Jormakka – Mäki, Huhtala, Wirtanen - Marjamäki

Slovan Bratislava: Štěpánek – Meszároš, Sersen, Ebert, Després, Voráček, Švarný, Bačík – Řepík, Boychuk, Kašpar – Mikúš, Genoway, Buchtele – Lamper, Šťastný, Skalický – Sloboda, Sádecký, Šerbato