Knihy

Posledná rozlúčka s prekladateľkou Jarmilou Samcovou bude v piatok

TASR, 24. augusta 2017 15:30

Posledná rozlúčka s významnou osobnosťou slovenského literárneho života bude v piatok (25.8.) v Bratislave.

Na snímke z Facebooku Jarmila Samcová. Foto: Facebook - Jarmila Samcová
Bratislava 24. augusta (TASR) – Dlhoročná šéfredaktorka Revue svetovej literatúry a prekladateľka z anglického, srbského a chorvátskeho jazyka Jarmila Samcová zomrela 20. augusta v Bratislave vo veku nedožitých 78 rokov. Posledná rozlúčka s významnou osobnosťou slovenského literárneho života bude v piatok (25.8.) v Bratislave. TASR o tom informovali spolupracovníci zosnulej.

Jarmila Samcová sa narodila 15. septembra 1939 v Bratislave. Po absolvovaní Univerzity Komenského v Bratislave pracovala dlhodobo v Nakladateľstve Pravda. Pôsobila vo funkcii zástupcu šéfredaktora vo vydavateľstve Tatran, neskôr pracovala i vo vydavateľstve Slovenský spisovateľ.

Do slovenčiny okrem iných preložila romány Báseň Oskara Daviča, ocenený Literárnym fondom v roku 1980 i Chazarský slovník Milorada Paviča, za ktorý dostala v roku 1987 Cenu Jána Hollého.

Známe sú aj jej preklady diel Kráľ sivých medveďov od Jamesa Curwooda, Zlaté rybky od Raymonda Chandlera, Niečo sa stalo Josepha Hellera, Kniha džunglí od Rudyarda Kiplinga a ďalších, takmer 50, publikácií umeleckej prózy.

V rokoch 1992 - 1997 bola Jarmila Samcová predsedníčkou Slovenskej spoločnosti prekladateľov umeleckej literatúry. V rokoch 1995 - 2017 viedla ako šéfredaktorka literárny časopis Revue svetovej literatúry.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Najnovšie články v rubrike

dnes 12:02

Láska je tajná prísada
Odlišnejších kuchárov by ste len ťažko hľadali. Andrew Knight podľahol kuchárskemu umeniu zvodnej haute cuisine, kým Brooke Dayová podáva svojim hosťom jedlá tradičnej novoanglickej kuchyne.

sk
včera 21:24

Limitovanú edíciu Dobšinského rozprávok uviedli do života soľou
Kompletné trojzväzkové vydanie Prostonárodných slovenských rozprávok viazaných v koži uviedol do života soľou minister kultúry SR Marek Maďarič.

sk
včera 15:56

Božene Slančíkovej-Timrave venovali výstavu aj zberateľskú mincu
Ako informoval Milan Kubík z kremnickej mincovne, na averze mince dominuje diagonálne umiestnené pisárske brko. Za ním je kniha s postavou dedinčana a vidieckou scenériou.

sk

Téma TASR


Historický kalendár

V roku 1934 sa narodila talianska filmová herečka SOPHIA LORENOVÁ. Z jej bohatej filmografie sú známe hlavne filmy ako Pýcha a vášeň, Manželstvo po ...Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac