Knihy

Prozaik a autor rozhlasových poviedok Ladislav Hrubý má 60 rokov

TASR, 11. septembra 2017 5:07

Slovenský prozaik Ladislav Hrubý je podľa literárnej kritiky označovaný za jedného z najtalentovanejších kysuckých spisovateľov.

Na archívnej snímke z krstu knihy prozaik Ladislav Hrubý. Foto: TASR/Pavol Ďurčo
Žilina/Bratislava 11. septembra (TASR) - Slovenský prozaik Ladislav Hrubý je tvorcom zvláštnej formy snových próz, akéhosi kysuckého magického realizmu. Je zároveň autorom viacerých rozhlasových poviedok a námetu k dokumentárnemu filmu Zjavenie Matúša Lašúta. V pondelok 11. septembra oslavuje 60 rokov.

Rodák zo Žiliny sa narodil 11. septembra 1957. Vzdelával sa na gymnáziu v Kysuckom Novom Meste v rokoch 1972-1976. V štúdiu pokračoval na Pedagogickej fakulte v Banskej Bystrici. Po absolvovaní vysokej školy sa venoval pedagogickej činnosti. Pôsobil ako profesor na vojenskom gymnáziu v Moravskej Třebovej (dnes Česko) a v rokoch 1981-1987 učil na základnej škole v Krásne nad Kysucou. Neskôr bol redaktorom časopisu Slovensko, novín Cieľ a časopisu POVEX. V rokoch 1993-1994 pracoval v denníku Smer v Banskej Bystrici, Televízii Sever a od 1998 bol učiteľom na odbornom učilišti v Čadci.

Prvé prozaické pokusy prevažne s kysuckou tematikou publikoval v zborníkoch pod pseudonymom Boris Vaňovec.

Do literatúry sa zapísal dielami Na večeru budú štvorlístky (1984), Druhý dych (1985), Variácie na život (1986), Kruh (1987) a ďalšie.

Autor zarezonoval medzi čitateľmi dielom Kráľovstvo na zemi (2004). Táto poviedková kniha je súborom pestrých prozaických útvarov s vysoko kultivovaným jazykom pôsobí autentickým dojmom.

Bez povšimnutia nezostalo ani dielo Hostia z hraničného mesta (2009). Autor opisuje príbeh dvoch montážnikov, ktorých zastihne celý rad bizarných príhod, erotických epizód i napínavých dobrodružstiev.

Ďalší autorov literárny počin Cesty na vrch Sad (2010) je zbierkou jedenástich poviedok opäť z prostredia Kysúc. Ústredným motívom próz je vyrovnávanie sa človeka súčasnosti nielen s vlastnými nedostatkami, ale aj s problémami doby, ktorá ich nemilosrdne zasahuje. Za zbierku poviedok Cesty na vrch Sad mu v roku 2010 udelili prémiu Literárneho fondu za pôvodnú literárnu tvorbu.

Znepokojivou správou o existenciálnej bezvýchodiskovosti mladých je román Biele deti na úteku (2014). Hrdinami sú ľudia na okraji spoločnosti, so svojimi túžbami, ideálmi i láskami.

Ostatnou knihou autora, ktorá vyšla v roku 2016 je Amulet, dvojzubec a Hviezdy univerza. Román vyšiel vo Vydavateľstve Matice slovenskej v Martine a ilustroval ho akademický maliar Stano Lajda.

Slovenský prozaik Ladislav Hrubý je podľa literárnej kritiky označovaný za jedného z najtalentovanejších kysuckých spisovateľov.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

20. septembra 2017 21:46

Vychádza pokračovanie knižky pre teenagerov Život Adama 2
Autor knihy Peter „Petko“ Opet, známy zo skupiny Polemic, sa v nej opäť inšpiroval príbehmi svojho syna – tentoraz už šiestaka Adama, ktorý je zábavný, rebelský, prchký.

sk
20. septembra 2017 12:02

Láska je tajná prísada
Odlišnejších kuchárov by ste len ťažko hľadali. Andrew Knight podľahol kuchárskemu umeniu zvodnej haute cuisine, kým Brooke Dayová podáva svojim hosťom jedlá tradičnej novoanglickej kuchyne.

sk
19. septembra 2017 21:24

Limitovanú edíciu Dobšinského rozprávok uviedli do života soľou
Kompletné trojzväzkové vydanie Prostonárodných slovenských rozprávok viazaných v koži uviedol do života soľou minister kultúry SR Marek Maďarič.

sk

Téma TASR


Historický kalendár

V roku 1493 Krištof Kolumbus začal svoju druhú námornú cestu, pri ktorej doplával k Portoriku, Malým Antilám a Jamajke.Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac