Knihy

Srdcovou záležitosťou spisovateľa Malcolma Bradburyho boli romány

TASR/TERAZ.sk, 7. septembra 2017 5:28

Okrem románov Bradbury písal literárne kritiky a eseje a vydával odborné publikácie o autoroch moderných románov, literárnej histórii a príručky modernej britskej a americkej prózy.

Snímka z Facebookovej fanúšikovskej stránky Malcolma Bradburyho. Foto: Facebook Malcolm Bradbury
Sheffield/Bratislava 7. septembra (TASRTeraz.sk) - Spisovateľ a literárny kritik Malcolm Bradbury sa narodil 7. septembra 1932 v  Sheffielde v Spojenom kráľovstve. Vo štvrtok uplynie od jeho narodenia 85 rokov.

Pozornosť kritikov pritiahol v roku 1959 vydaním svojho prvého satirického románu Eating People Is Wrong (Ľudia sa predsa nejedia) z prostredia provinčnej univerzity. To sa stalo námetom aj jeho ďalších románov, ktoré zostali jeho srdcovou záležitosťou. Jeho najznámejším titulom je román The History Man (vydaný v češtine ako Bořitel dějin) o docentovi sociológie. Posledný román To the Hermitage mu vyšiel v roku 2000.

Okrem románov Bradbury písal literárne kritiky a eseje a vydával odborné publikácie o autoroch moderných románov, literárnej histórii a príručky modernej britskej a americkej prózy.

Malcolm Bradbury najskôr študoval britskú a americkú literatúru na univerzite v britskom Leicesteri. Na Queen Mary College v britskom Londýne absolvoval magisterské štúdium a na univerzite v Manchestri získal v roku 1964 titul doktor. Po štipendijnom pobyte v Spojených štátoch amerických (USA) vyučoval na univerzitách v mestách Hull a Birmingham (Spojené kráľovstvo). V roku 1965 začal pracovať na novozaloženej univerzite (University of East Anglia) v britskom meste Norwich, kde do odchodu na dôchodok v roku 1995 prednášal literatúru.

Ako obľúbený profesor britskej a americkej literatúry oboznamoval sir Malcolm Bradbury poslucháčov na univerzitných kurzoch s kreatívnym písaním. Jeho prvým študentom bol Ian McEwan, ktorý dnes patrí medzi najúspešnejších britských spisovateľov.

Autor satirických románov Malcolm Bradbury, nositeľ Radu britského impéria a v roku 2000 povýšený do šľachtického stavu, zomrel 27. novembra 2000 v meste Norwich v Spojenom kráľovstve.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 12:02

Láska je tajná prísada
Odlišnejších kuchárov by ste len ťažko hľadali. Andrew Knight podľahol kuchárskemu umeniu zvodnej haute cuisine, kým Brooke Dayová podáva svojim hosťom jedlá tradičnej novoanglickej kuchyne.

sk
včera 21:24

Limitovanú edíciu Dobšinského rozprávok uviedli do života soľou
Kompletné trojzväzkové vydanie Prostonárodných slovenských rozprávok viazaných v koži uviedol do života soľou minister kultúry SR Marek Maďarič.

sk
včera 15:56

Božene Slančíkovej-Timrave venovali výstavu aj zberateľskú mincu
Ako informoval Milan Kubík z kremnickej mincovne, na averze mince dominuje diagonálne umiestnené pisárske brko. Za ním je kniha s postavou dedinčana a vidieckou scenériou.

sk

Téma TASR


Historický kalendár

V roku 1934 sa narodila talianska filmová herečka SOPHIA LORENOVÁ. Z jej bohatej filmografie sú známe hlavne filmy ako Pýcha a vášeň, Manželstvo po ...Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac