SEKCIA: Knihy

Kniha Lučenec a kraj novohradský približuje región na juhu Slovenska

Publikácia je cestopisom po Novohrade, ale i zaujímavým miestopisom Lučenca. Načrtáva históriu Novohradu, podáva cenné dobové svedectvo o regióne.

Kniha Konkláve umožňuje nazrieť do tajného zákulisia voľby pápeža

Úspešný anglický autor bestsellerov Robert Harris dôverne približuje dianie vo Vatikáne, ktoré osobne pozná iba veľmi obmedzený počet mužov na svete.

Dielo Stratený raj od Johna Miltona sa dočká slovenského prekladu

Na prácu súvisiacu s prebásnením anglického diela do slovenčiny sa podujal literárny vedec, básnik a prekladateľ, v súčasnosti prodekan FF UPJŠ v Košiciach Marián Andričík.

Mesačník Naša Senica vychádza už štyridsať rokov

Od vzniku až doteraz mesačník zastrešuje tamojší mestský úrad, 37 rokov je vedúcou redaktorkou časopisu Viera Barošková.

Murakamiho majstrovské poviedky vyšli v slovenčine

Titul Slon mizne obsahuje 17 krátkych prozaických textov, ktoré v rokoch 1980 až 1991 vychádzali prevažne časopisecky a neskôr sa stali súčasťou iných zbierok.

Literárny týždenník prináša úvahu o význame solidarity v spoločnosti

Historizujúce eseje, sociologicky zameranú úvahu, politicky polemický článok, literárno-kritickú úvaha, ale i ďalšie zaujímavé príspevky môžete nájsť v najnovšom čísle Literárneho týždenníka.

Autor sci-fi, ktorý inšpiroval i Kubricka, by oslavoval sté narodeniny

Na jeho náhrobnom kameni stojí: Nikdy nedospel, ale neprestal na tom pracovať.

Slovenské pohľady publikujú poviedku Slava Kalného Sedliacky kráľ

Najnovšie číslo Slovenských pohľadov prináša súčasnú slovenskú lyriku, prózu, recenzie či lužickosrbskú tvorbu, ale napríklad i život a tvorbu tohoročného laureáta Nobelovej ceny za literatúru.

Slečna Marplová sa vydáva na lov

Vražda na fare je prvá kniha, kde sa môžeme zoznámiť so slečnou Marplovou (predtým len v poviedkach uverejňovaných v časopise).

KAVIAREŇ NA PATRÓNKE: S Jozefom Karikom nielen o jeho poslednej knihe

Pozývame vás do Kaviarne na Patrónke. Sledujte reláciu Róberta Kotiana a jeho hostí.

Posledný Romboid bilancuje a načrtáva možnosti ďalšieho smerovania

Nové číslo prináša blok príspevkov venovaných životnému jubileu spisovateľa Antona Hykischa, vianočnú atmosféru evokuje poviedka Viery Švenkovej, ale potešia vás i preklady básní zahraničných autorov.

Všetko čo mám rád v darčekovom balení

Nechýbajú hostia ako Ján Ďurovčík, Ivan a Miro Táslerovci, Miro Noga, Zuzka Vačková, Maťo Landl, Zuzka Norisová, či televízni Naši – Lujza Garajová Schrameková a Marián Miezga.

Vyšla kniha Pavla Dinku Láska k moci a moc lásky

Publikácia je to reprezentatívnym výberom z celoživotnej publicistickej tvorby novinára a uznávaného experta na mediálnu politiku.

Kniha, ktorá opantá všetky vaše zmysly

Dokonalá symbióza čistej poézie Kamila Peteraja a výtvarného umenia zo štetca Martina Augustína. Kniha s mnohými superlatívmi.

Fabian Risk. Váš nový hrdina severskej krimi

Nové severské krimi, ktoré si vychutnáte do poslednej strany. A nový vyšetrovateľ, ktorého si zamilujete. Fabian Risk.

3 NAJ detektívky Agathy Christie

Práve vyšli v špeciálnom vydaní 3x Hercule Poirot. Smrť na Níle, Vražda je zvyk a Schôdzka so smrťou.

Hlavu hore! Malá kniha prežitia

Býva vám nanič, ste oťapení a nič sa vám nechce? Zmeňte držanie tela!

Vyšiel výber z básnickej tvorby Alexandra Bloka

Aj keď prvý pohľad na knižku môže navodzovať pocit, že je primárne zameraná len na radového milovníka lyriky, obsahovo predstavuje podstatne viac.

Miro Jaroš a Tešíme sa na Ježiška

Skôr než na zem dopadnú prvé snehové vločky, skôr než si pred Mikulášom dáte topánočky do okna a napíšete list Ježiškovi, Miro Jaroš vás zoberie na cestu za najväčším vianočným darom!

Andrej Chudoba: Každý fliačik zeme je prirastený k srdcu človeka

Príslušník staršej literárnej generácie sa knižne prezentoval triptychom zahrňujúcim krátku prózu a básne v diele Kým slnko nezapadne. Veršami poet zdobil i fotografickú knihu o tekovskom regióne