Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 21. máj 2024Meniny má Zina
< sekcia Krimi

Únia Rómov kritizuje rozsudok v kauze šikanovania rómskych detí

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Podľa medializovaného videozáznamu, ktorí si policajti mali robiť mobilnými telefónmi, muži zákona chlapcov ponižovali, vysmievali sa im, nútili ich dávať si navzájom facky či vyzliecť sa donaha.

Bratislava 18. mája (TASR) – Členovia Únie Rómov na Slovensku (ÚRS) s hrôzou prijali štvrtkový (17. 5.) oslobodzujúci rozsudok Okresného súdu Košice II v kauze šikanovania rómskych chlapcov, ku ktorému malo dôjsť v marci 2009 na policajnej stanici v Košiciach. Uviedol to dnes predseda občianskeho združenia František Tanko.

Tanko počas brífingu pred budovou Najvyššieho súdu kritizoval, že prvostupňový súd po druhý raz oslobodil desať prevažne bývalých policajtov. „Rómovia zo Slovenska s hrôzou priali včerajší rozsudok košického súdu ohľadom fackovania maloletých detí. Je absolútne neprijateľné, aby policajti, ktorí tento čin vykonali, ostali bez potrestania,“ zdôraznil.

Únia bude podľa Tanka čakať, aký postoj v kauze zaujme odvolací krajský súd, ktorý vlani zrušil oslobodzujúci rozsudok z februára 2015. Prokurátor aj tentoraz oznámil, že podáva odvolanie. „Musíme si počkať na výsledok odvolacieho súdu. Zvážime aj podanie sťažnosti na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu,“ doplnil šéf únie.

Oslobodzujúcemu rozsudku prispeli aj rozpory vo výpovediach poškodených, ktoré neodstránilo ani doplnené dokazovanie. „Musím povedať, že tí chlapci nevedia vyjsť s pravdou von. Preto sa ani nečudujme, že štátne orgány takto zaobchádzajú s Rómami, keď nie sme jednotní,“ reagoval na túto skutočnosť Tanko, ktorý v tejto súvislosti vyzval všetky rómske organizácie na Slovensku, aby konečne „ťahali za jeden povraz“.

Šesť rómskych chlapcov zo sídliska Luník IX vo veku desať až 16 rokov predviedli policajti 21. marca 2009 na Obvodné oddelenie Policajného zboru (PZ) Košice - Juh pre podozrenie z lúpežného prepadnutia dôchodkyne. Podľa medializovaného videozáznamu, ktorí si policajti mali robiť mobilnými telefónmi, muži zákona chlapcov ponižovali, vysmievali sa im, nútili ich dávať si navzájom facky či vyzliecť sa donaha.

Okresný súd zvukovo-obrazový záznam, ktorý mal zachytávať dianie na policajnej stanici opätovne nepripustil ako dôkaz. Sudkyňa zopakovala, že záznam bol získaný v rozpore s trestným poriadkom a nemôže slúžiť ako dôkaz v trestnom konaní. Policajti mali deti podľa obžaloby aj biť, vulgárne im nadávať či huckať na ne služobné psy.