Kultúra

V Štátnej vedeckej knižnici sa začali trojdňové Dni otvorených dverí

TASR, 12. septembra 2017 21:17

Podujatie pre verejnosť potrvá do 14. septembra v Banskej Bystrici.

Štátna vedecká knižnica v Banskej Bystrici Foto: FOTO TASR - Dušan Hein
Banská Bystrica 12. septembra (TASR) – V rámci Dní otvorených dverí sa dnes Štátna vedecká knižnica v Banskej Bystrici (ŠVK) zapojila do Dní európskeho kultúrneho dedičstva 2017. Predstavila prvok zapísaný do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska, tzv. aušusnícke služby špaňodolinských baníkov, ktorými sa prezentuje verejnosti známe Banícke bratstvo Herrengrund zo Španej doliny. TASR o tom informovala manažérka kultúry ŠVK Ľubica Laššáková.

Trojdňové podujatie ŠVK Dni otvorených dverí, ktoré potrvajú do 14. septembra, chce presvedčiť nielen čitateľov, ale všetkých návštevníkov, že "knižnica už dávno nie je miestom, kde zo zaprášenej police vytiahne starnúca knihovníčka žiadanú knižku".

"Knižnica je v súčasnosti centrom vzdelávania, poradenstva na vysokej profesionálnej úrovni, miestom vedeckého výskumu a rozsiahlej medziinštitucionálnej národnej i medzinárodnej spolupráce. Naše Dni otvorených dverí to sú obľúbené moderované prehliadky Župného domu - sídla knižnice, návštevy Librária - centra starých tlačí, Bábkarskeho salónu, Múzea - domova múz, expozícií ľudových hudobných nástrojov či exkurzie do Pamätného domu J. G. Tajovského v Tajove a prezentácia tvorby ľudových majstrov, cechmajstra Cechu gajdošského Ľuba Tatarku, známej paličkárky Lýdie Dejlovej a Mirky Čiernikovej, ktorá predstavuje majstrovstvo plstenia z ovčej vlny," dodala Laššáková.

Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Najnovšie články v rubrike

dnes 12:50

Film Pán rektor predstaví osobnosť Tadeusza Zasępu
Dokument čerpá z archívnych materiálov, aktuálnych svedectiev a spomienok rodiny, priateľov a spolupracovníkov bývalého rektora.

sk
dnes 10:34

V Bardejove otvoria medzinárodnú výstavu plagátov
Porota v poľsko-slovenskom zložení odborníkov vybrala 249 najzaujímavejších plagátov z celkového počtu 5787 súťažných prác z celého sveta.

sk
dnes 10:04

Česká komédia Bajkeri predstavuje oficiálny trailer
Slovenskou hviezdou filmu je Celeste Buckingham. video

sk

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac