< sekcia Kultúra

Inventúru duše Andyho Krausa pokrstili pieskom z Route 66

Andy Kraus, archívne foto. Foto: TASR - Zuzana Čižmáriková

Autor svoj knižný debut nazval podľa roku svojho narodenia 1967, kedy sa začala jeho osobná Route 67. Prináša nielen dobrodružstvá súvisiace s cestou, ale aj vyznania o živote.

Bratislava 13. septembra (TASR) - Route 67 je názov knihy slovenského scenáristu Andyho Krausa. V novinke z vydavateľstva Ikar, ktorú v utorok (12. 9.) v Bratislave uviedli do života, perom a objektívom zachytáva svoju dvojtýždňovú cestu na motorke naprieč Amerikou po legendárnej Route 66. Autor svoj knižný debut nazval podľa roku svojho narodenia 1967, kedy sa začala jeho osobná Route 67. Prináša nielen dobrodružstvá súvisiace s cestou, ale aj vyznania o živote.

"Všetko, čo matka ciest vydolovala z mojej hlavy cestou z Chicaga do Los Angeles. Milión impulzov, ktoré šteklili všetky moje zmysly. Úplne iný pohľad na Route 66, úplne iný pohľad na mňa," dopĺňa Kraus na margo "cestopisu svojho života". Knižná novinka však nie je cestopisom, ani životopisom. Je to premýšľanie a spomínanie zrelého muža, ktorý sa na ceste po slávnej Route 66 zamýšľa nad vlastným životom. Vo veku 50 rokov si doprial chvíľu pre seba a prevetral si hlavu na mieste, ktoré dýcha spomienkami mnohých pútnikov na "harleyoch".

Route 67 je iná a zaujímavá aj spôsobom, ako vznikala. Autor každý večer nabitý emóciami a zážitkami z cesty tvoril texty priamo v Amerike a priebežne ich posielal vydavateľovi, s ktorým sa dohodol na knižke v momente, keď ešte nebol napísaný ani riadok. "Na prvý pohľad sa môže stať, že tá kniha je určená hlavne pre mužov. Omyl. Nie je tomu tak, určite osloví aj ženy. Je to veľmi úprimná výpoveď," uviedla výkonná riaditeľka Ikaru Valéria Malíková na krste "invenčného cestopisu" či "vtipnej i dojímavej inventúry duše", ktorú uviedli do života pieskom z Route 66.

"Mal som už pred tým taký pretlak toho, že asi chcem niečo povedať o svojom živote a o sebe, ale nie je to moja obhajoba pred všetkým, čo o mne napísal bulvár. Za posledný rok popísal veľa vecí o mne, ktoré nie sú celkom pravdivé. Nechcel som to naprávať, len som možno chcel, pre čitateľa, ktorý má o to záujem, aby sa tak o mne dozvedel niečo viac," povedal pre TASR Andy Kraus. Úspešný scenárista sa svojím knižným debutom nevydal automaticky na spisovateľskú dráhu: "Ďalšiu knižku napíšem, až keď budem mať pocit, že to má význam, že môžem napísať niečo také, čo bude mať hlavu a pätu. Nevedel by som písať nasilu. Jasné, seriály sa dajú písať nasilu, ale kniha nie."

Andy Kraus (1967) sa narodil v Bojniciach. Slovenský herec, humorista, scenárista a moderátor vyštudoval VŠMU v Bratislave, odbor herectvo. Účinkoval v rozhlasovom zábavnom programe Twister a v televíznych zábavných programoch Uragán, Hurikán a Susedia. Ako scenárista sa podpísal pod množstvo televíznych projektov a seriálov ako Panelák, Kutil s.r.o., Keby bolo keby. Žije a tvorí v Bratislave a okolí.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.