< sekcia Kultúra

Vychádza kniha Sny premenené na hodnoty o histórii Krištáľového krídla

Na snímke zľava predseda predstavenstva Coop jednota Slovensko, predseda Veľkej poroty Krištáľové krídlo a krstný otec knihy Gabriel Csollár, speváčka Sisa Sklovská, autorka knihy Mária Vaškovičová a dcéra Katka počas krstu knihy Sny premenené na hodnoty v Bratislave 16. januára 2018 v Bratislave. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Držiteľom rovnomenného ocenenia za 20 rokov je viac ako 200 osobností.

Bratislava 16. januára (TASR) – Sny premenené na hodnoty je názov knihy, ktorú v utorok večer predstavila v Bratislave Nadácia Krištáľové krídlo. Držiteľom rovnomenného ocenenia za 20 rokov je viac ako 200 osobností. Knihu napísala producentka Krištáľového krídla Mária Vaškovičová, do života ju uviedli speváčka Sisa Sklovská a predseda predstavenstva Coop Jednota Slovensko a Veľkej poroty Krištáľového krídla Gabriel Csollár.

Uplynulé roky sa okrem organizovania Krištáľového krídla Mária Vaškovičová intenzívne venovala aj filantropii prostredníctvom Nadácie Krištáľové krídlo. Knihu, ktorá je nepredajná, napísala s úmyslom pomáhať. Tí, ktorí si chcú prečítať príbeh Krištáľového krídla, ju získajú od Nadácie Krištáľové krídlo buď ako darček, alebo môžu prispieť symbolickým príspevkom na číslo účtu SK12 0200 0000 0029 6279 5958. Peniaze poputujú trom nevyliečiteľne chorým deťom s ťažkou reumatickou chorobou – 16-ročnej Csille, 14-ročnému Damiánovi a 17-ročnej Michaele. Sprievodným znakom ich ochorenia sú výrazné bolesti a znížená schopnosť pohybu. Ide o deti, ktoré majú chorobou sťažené sociálne i rodinné podmienky.

V knihe sa čitateľ dozvie, akým vývojom prešlo za 20 rokov existencie Krištáľové krídlo, aké výnimočné osobnosti dokázalo objaviť ešte skôr, než sa stali známymi. Dočíta sa aj o profesionálnych výzvach, s ktorými sa Mária Vaškovičová pri organizovaní jednotlivých ročníkov stretla. Súčasťou knihy je množstvo archívnych fotografií.

"Dvadsať rokov Krištáľového krídla by som mohla písať ešte ďalší rok. To, čím za 20 rokov prešlo, je jeden obrovský príbeh. Prešla som veľmi zložitým obdobím, od prvého ročníka do dnešného dňa sa z Krištáľového krídla stala jedna veľká spoločenská aj ľudská udalosť. Som veľmi rada, že tých 20 rokov vydržalo a že som spoznala najúspešnejších, najlepších, charizmatických ľudí, ktorí obohacujú stále našu krajinu, obohatili nesmiernym množstvom myšlienok a dobroty aj mňa ako človeka a posunuli ma tam, kde som, kde sa mi darí Krištáľové krídlo organizovať," uviedla pre TASR autorka knihy Mária Vaškovičová.

"Okamihy dvadsiatich rokov som postupne zachytávala, jeho vznik, vývoj, problémy, napísala som deväť rôznych príbehov, ktoré ma postretli. Tie boli základom pre vznikajúcu knihu. Tá nie je len dvadsaťročným príbehom o osobnostiach Krištáľového krídla, ale je aj príbehom mojich emócií voči osobnostiam na Slovensku, ktoré sme v jednotlivých rokoch oceňovali," dodala autorka.

"Obsahom tejto knižky je 20 rokov Krištáľového krídla. Som veľmi rád, že ja a naša organizácia Coop Jednota môžeme už jedenásť rokov spolupracovať s Krištáľovým krídlom a podieľať sa na tom, že ako forma oceňovania najvýznamnejších osobností rástlo z roka na rok, až dosiahlo túto veľmi vysokú a uznávanú úroveň. Táto kniha rozširuje to, čo je poslaním Krištáľového krídla, teda vyhľadávať, zverejňovať a oceňovať úspešných ľudí vo svojej odbornosti," doplnil Csollár.

"Krištáľové krídlo vzniklo ako čistý idealistický projekt. Vzniklo ako nápad, ktorý mal vo svojich počiatkoch oveľa viac šancí zaniknúť, ako pretrvať. Krištáľové krídlo preletelo za tých dvadsať rokov svojej existencie rozličným počasím bez ujmy, aby prišlo o svoje pierka. Sen Krištáľového krídla pokračuje aj touto knihou," uvádza v doslove knihy básnik a textár Kamil Peteraj.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.