Magazín

Monacká kňažná Grace Kelly tragicky zahynula pred 35 rokmi

TASR, 14. septembra 2017 6:30

Ako členka kniežacieho rodu Grimaldiovcov sa popri oficiálnych štátnych záležitostiach dlhé roky venovala rôznym charitatívnym činnostiam.

Grace Kellyová, archívna snímka. Foto: TASR/AP
Monako/Bratislava 14. septembra (TASR) - Monacká kňažná Grace sa ako americká herečka Grace Kellyová predstavila v známom westerne Na pravé poludnie (1952) alebo v Hitchcockových filmoch Vražda na objednávku (1954), Okno do dvora (1954). Za úlohu vo filme Dievča z vidieka (1954) získala Oscara. Jej život ukončila tragická dopravná nehoda. Vo štvrtok 14. septembra uplynie 35 rokov od jej úmrtia.

Grace Patricia Kellyová sa narodila 12. novembra 1929 vo Filadelfii v americkom štáte Pensylvánia. Z pekného mladého amerického dievčaťa, zapáleného pre herectvo sa zrodila počas šiestich rokov jedna z najpopulárnejších hollywoodskych herečiek a najkrajších žien 50. rokov minulého storočia. Romantickou známosťou a neskôr sobášom s monackým kniežaťom Rainierom III. (18. apríla 1956) sa dostala medzi európske panovnícke rody.

Vydajom sa jej relatívne krátka kariéra na striebornom plátne skončila. Počas manželstva síce dostávala ponuky na filmovanie, podľa prísnych kritérií na kniežacom dvore sa však nehodilo, aby významná osobnosť stvárňovala filmové postavy s najrôznejšími osudmi.

Ako členka kniežacieho rodu Grimaldiovcov sa popri oficiálnych štátnych záležitostiach dlhé roky venovala rôznym charitatívnym činnostiam. Zastávala funkciu prezidentky monackého Červeného kríža a nadácie na presadzovanie dojčenia. Meno Grace Kellyová má dodnes dobrý zvuk vo svete módy a v klenotníctve.

Prominentný monacký pár mal spolu tri deti - princeznú Caroline 1957, princa Alberta 1958 a princeznú Stephanie 1965.

Kňažná Grace zomrela v Monaku 14. septembra 1982 vo veku 52 rokov na následky ťažkých zranení, ktoré utrpela pri dopravnej nehode. Príčinou nehody, pri ktorej sa ľahko zranila aj princezná Stephanie, bola náhla mozgová príhoda kňažnej. Pochovali ju v katedrále St. Nicholas v samom srdci monackého kniežatstva – Monaco-ville.

V roku 2014 režisér Olivier Danah nakrútil životopisný film o kňažnej s názvom Grace de Monaco (Grace - Kňažná z Monaka). Hlavnú úlohu vo filme stvárnila austrálska herečka Nicole Kidmanová. Na filmovú premiéru neprišiel však žiadny z členov Grimaldiovskej rodiny. Kniežací palác vydal pri premiére vyhlásenie, v ktorom sa hovorilo, že nechce byť žiadnym spôsobom spájaný s týmto filmom, ktorý podľa nich neodzrkadľuje realitu a iba sa priživuje na mene kniežaťa Rainiera III. a jeho manželky Grace.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 13:50

Rádio Devín začína dnes Týždeň rozhlasovej hry
V rámci súťaže Týždeň rozhlasovej hry – TRH 2017 odznejú od 18.00 do 24.00 tie, ktoré vznikli v umeleckých réžiách RTVS - Slovenského rozhlasu.

sk
dnes 11:01

Múzeum Bojnice si pripomenie výročie úmrtia grófa Pálffyho
Nezabudnite si do diára poznačiť milé a veselé podujatia, ktoré pripravuje Slovenské národné múzeum - Múzeum Bojnice.

sk
dnes 10:32

V portfóliu Súkromného slovanského gymnázia bolo osem cudzích jazykov
Pavel Spišiak, riaditeľ Súkromného slovanského gymnázia na Vážskej ulici v bratislavskej Vrakuni, rozpráva o histórii a ponuke netradičného gymnázia.

sk

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac