< sekcia Magazín

Zomrel animátor legendárnych disneyoviek Xavier Atencio

Na ilustračnej foto Disney rozprávka Leví kráľ. Foto: facebook.com

Výsledok svojej práce videl Atencio prvýkrát v 40. rokoch minulého storočia, keď sa podieľal na tvorbe filmu Pinocchio a muzikálu Fantasia.

Los Angeles 12. septembra (TASR) - Vo veku 98 rokov zomrel v nedeľu animátor Xavier "X" Atencio, ktorý sa podieľal na tvorbe mnohých filmov štúdia Disney. Informovala o tom dnes podľa agentúry AP hovorkyňa zábavného parku Disneyland Suzi Brownová.

Výsledok svojej práce videl Atencio prvýkrát v 40. rokoch minulého storočia, keď sa podieľal na tvorbe filmu Pinocchio a muzikálu Fantasia. K svojej práci sa vrátil po skončení druhej svetovej vojny, počas ktorej slúžil v armáde USA. Podieľal sa vtedy na hraných filmoch s trikmi, ako napríklad The Parent Trap či Mary Poppins.

V 50. a 60. rokoch sa na žiadosť Walta Disneyho stal súčasťou tímov, ktoré pripravovali vizuály s scenáre pre Disneyland a Disney World - vrátane najobľúbenejších atrakcií ako Strašidelný dom a Piráti v Karibiku, kde sa hráva aj známa pieseň Yo Ho (A Pirate's Life for Me), pre ktorú Atencio napísal slová.

Atencio odišiel v roku 1984 do dôchodku, ale pracoval pre Disneyland aj naďalej - ako konzultant. V roku 1996 mu spoločnosť oficiálne udelila titul Disney Imagineering legend.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.