< sekcia Magazín

V Paname sa začínajú Svetové dni mládeže - aj so slovenskými pútnikmi

Ilustračné foto. Foto: Lunetic

Celosvetové stretnutie mladých ľudí vo veku 16-30 rokov organizuje od roku 1986 katolícka cirkev spolu s usporiadateľskou krajinou.

Panama 21. januára (TASR) - V Paname sa v utorok 22. januára začína hlavný program Svetových dní mládeže (SDM) organizovaných katolíckou cirkvou, na ktorých sa od stredy 23. januára očakáva účasť pápeža Františka. Téma tohtoročných SDM, ktoré potrvajú do 27. januára, znie "Hľa, služobnica Pána, nech sa mi stane podľa tvojho slova" (Lk 1,38).

Skutočnosť, že 34. Svetové dni mládeže sa budú konať v Paname, oznámil František na záver SDM v júli 2016 v Krakove. Tohtoročný januárový termín SDM súvisí s podnebím v Paname, kde je teraz obdobie sucha. V tradičnom čase konania SDM - v júli a auguste - býva v totiž v tomto karibskom štáte obdobie dažďov. Pre TASR to spresnil Michal Lipiak z komunikačného tímu Svetových dní mládeže.

Hlavnému programu predchádzal "predskokan" SDM - Dni v diecézach (16.-20. januára 2019), ktoré sú od SDM v roku 1997 v Paríži súčasťou každých SDM. Ich cieľom je umožniť mladým pútnikom spoznať hostiteľskú krajinu, jej dejiny, kultúru i duchovné bohatsvo. Okrem tohto vďaka ubytovaniu v rodinách zažijú mladí ľudia aj každodenný život domácich obyvateľov. Vyše 160 Slovákov hostilo mesto Santiago de Veraguas. Na SDM celkovo príde vyše 200 Slovákov.

Hlavným organizátorom medzinárodnej akcie, na ktorej sa stretávajú mladí z celého sveta a vždy sa na nej zúčastní aj pápež, je katolícka cirkev - dikastérium pre laikov, rodinu a život a centrálny výbor hosťujúcej krajiny. SDM inicioval dnes už svätý Ján Pavol II. Jeho dvaja nástupcovia - Benedikt XVI. a František - v jeho tradícii pokračujú, vysvetlil Lipiak.

Svetové dni mládeže sa slávia v dvoch formách: každý rok na úrovni miestnych cirkví a s pápežom v Ríme na Kvetnú nedeľu a každé dva roky v júli alebo auguste v podobe medzinárodného stretnutia mladých so Svätým Otcom. V tom prípade sa stretnutie koná vždy na inom mieste s programom súvisiacim so všetkými kontinentmi.

Mesto pre medzinárodné stretnutie vyberá pápež, ktorý to oznámi buď na Kvetnú nedeľu, alebo na záver medzinárodného stretnutia. Hlava katolíckej cirkvi posiela mladým ľuďom každý rok posolstvo pre nasledujúce SDM.

Celosvetové stretnutie mladých ľudí vo veku 16-30 rokov organizuje od roku 1986 katolícka cirkev spolu s usporiadateľskou krajinou.

Iniciatíva založenia SDM patrí sv. Jánovi Pavlovi II., ktorý počas Svätého roku vykúpenia 1984 pozval do Ríma na Kvetnú nedeľu na osobitné stretnutie mladých ľudí. Od začiatku pontifikátu v roku 1978 im venoval veľkú pozornosť. Jeho pozvanie vtedy prijalo 300.000 mladých ľudí. Prvé svetové stretnutie mládeže s pápežom sa konalo v roku 1986 v Ríme a práve vtedy sa prvýkrát použil názov Svetové dni mládeže.

V nasledujúcom roku 1987 pozval Ján Pavol II. mladých ľudí do hlavného mesta Argentíny - Buenos Aires. V roku 1991 sa 10.-15. augusta prišlo do Čenstochovej 1,6 milióna pútnikov už aj zo Slovenska. Šieste SDM sa konali po páde socialistického spoločenského poriadku v krajinách strednej a východnej Európy, čo sa prejavilo na účasti v poľskom mariánskom pútnickom meste Čenstochová.

Do Manily v roku 1995 na 10. SDM pricestovalo takmer päť miliónov veriacich. V roku 1997 sa stretnutie mládeže v Paríži stalo prekvapením 13. SDM: v auguste namiesto 250.000 kresťanov prišlo štyrikrát viac účastníkov. V jubilejnom roku 2000 zvolal Ján Pavol II. SDM druhýkrát do Ríma. SDM v Toronte v júli 2002 boli pre Jána Pavla II posledné.

Na 20. SDM v auguste 2005 prišiel do Kolína nad Rýnom nemecký rodák, pápež Benedikt XVI. Prišlo za ním približne milión pútnikov. Po Sydney v roku 2008 sa 26. SDM v auguste 2011 v Madride stali poslednými pre pápeža Benedikta XVI.

V roku 2013 pricestoval za mladými do Ria de Janeiro nový pápež - František. Ten v roku 2016 pozval mladých do Panamy.