< sekcia Magazín

Zariaďte si smart domácnosť s kartou Cashback World

Foto: Cashback World

Automatizácia, napojenie na wifi a ovládanie cez aplikáciu v smartfóne. Riešenia pre inteligentnú domácnosť pribúdajú a niektoré sú celkom zábavné.

Bratislava 23. novembra (OTS) - Vďaka wifi a internetu sa z obyčajnej žiarovky stáva reproduktor a z kamery v robotickom vysávači bezpečnostné zariadenie.

Inteligentná domácnosť alebo smart home je pojem, ktorý sa v súvislosti s inovatívnymi zariadeniami do domácnosti používa čoraz častejšie. „Smart home znamená, že spotrebiče v domácnosti sú pripojené napríklad na wifi sieť, dajú sa na diaľku kontrolovať a hravo ovládať prostredníctvom aplikácie v smartfóne,“ vysvetľuje Rudolf Baranovič, odborník zo spoločnosti NAY.

Inteligentné vysávanie
O robotických vysávačoch už počuli všetci. Po automatických práčkach, sušičkách a umývačkách riadu to je prirodzene ďalší krok smerom k eliminácii času stráveného domácimi prácami. Momentálne sú na našom trhu dostupné dva typy. Ten základný vysáva automaticky v intervaloch, ktoré si jednoducho nastavíte na vysávači. Praktický tvar robotických vysávačov im umožňuje povysávať aj ťažko dostupné miesta pod nábytkom či kuchynskou linkou.

Highandové, alebo tiež pokročilé robotické vysávače, sú o niečo drahšie. Vďaka väčším batériám dokážu vysávať dlhšie, aj dve hodiny, a sú určené na väčšie plochy a komplikovanejšie priestory. Majú integrované senzorické kamery, ktoré im umožňujú efektívnejšie vypočítať trasu vysávania tak, aby zabrala čo najmenej času. Niektoré značky vedia túto kameru využiť aj ako bezpečnostné zariadenie s napojením na smartfón. Keďže tieto vysávače disponujú pripojením na wifi sieť, môžete ich kontrolovať pomocou aplikácie v mobile. Vysávač vám takto napríklad sám oznámi, kedy prácu dokončil, prípadne ho môžete zapnúť na diaľku, napríklad z dovolenky. Hoci robotické vysávače nenahradia klasické vysávače úplne, keďže vysávajú samostatne a kvalitne, získavajú si čoraz väčšiu obľubu.
Foto: Cashback World

Smart žiarovky vedia viac
Takzvaný internet vecí, čiže pripojenie fyzických vecí na internet a ich kontrola na diaľku, pridal zaujímavé funkcie aj žiarovkám. Inteligentné žiarovky sú stmievateľné, a to bez toho aby bola potrebná inštalácia ďalších zariadení. Benefitom je nielen vyššia úspora energie, ale aj pohodová atmosféra. Tú je možné vďaka inteligentným žiarovkám vylepšiť napríklad aj zmenou farby osvetlenia. Dramatické osvetlenie obývačky pozdvihne sledovanie televízie alebo hranie počítačových hier na úplne novú úroveň.

Ďalšou praktickou výhodou smart žiaroviek je diaľkové ovládanie, buď pomocou technológie Bluetooth alebo wifi a príslušnej aplikácie v smartfóne. Ak ste zabudli zhasnúť doma svetlo, alebo sa vám už nechce vstať z postele, vypnete ho cez smartfón odkiaľkoľvek.

Niektoré inteligentné žiarovky sa predávajú aj so zabudovaným reproduktorom. Dôkladné ozvučenie miestnosti môžete jednoducho docieliť bez ďalšej inštalácie iných zariadení. Hudbu môžete na žiarovkách prehrávať cez aplikáciu samotnej žiarovky alebo priamo zo svojho smartfónu. Pri umiestnení žiarovky v stropnom svietidle tak získate dokonalé ozvučenie celej miestnosti.

Inteligentné nakupovanie
Smart zariadenia do domácnosti ponúkajú inovatívne riešenia a funkcie, za ktoré si je potrebné priplatiť. Okrem zliav a výpredajov existujú aj ďalšie možnosti, ako nakúpiť tovar do smart domácnosti výhodnejšie. Zľavy môžete využívať aj v rámci nákupných vernostných programov. „Vďaka vernostnej karte Cashback World môžete získať späť 1-5 % ceny zakúpeného tovaru. Peniaze sa vám pripíšu na účet v banke vždy, keď výška cashbacku dosiahne aspoň 10 eur,“ vysvetľuje Ľuboš Kravárik, generálny riaditeľ myWorld Slovakia. Výhodou je, že peniaze späť môžete získať z každého nákupu, či už zľavneného alebo nie. Podmienkou je preukázanie sa cashback kartou alebo aplikáciou v mobile pri nákupe u obchodného partnera. Registrácia, ako aj členstvo vo vernostnom programe sú bezplatné.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.