Zdeno Chára skóroval, no Boston prehral v Buffale po predĺžení

Slovenský hokejista a obranca Bostonu Zdeno Chára (vľavo) oslavuje svoj gól v zápase zámorskej NHL Buffalo Sabres - Boston Bruins (5:4 pp) v noci na štvrtok 27. februára 2014. Na snímke vpravo Chárov spoluhráč Milan Lucic. Foto: TASR/AP

Do akcie zasiahli v noci na štvrtok obaja slovenskí profiligoví brankári.

New York 27. februára (TASR) - Slovenský hokejový obranca Zdeno Chára skóroval do siete Buffala vo svojom prvom zápase v NHL po olympijskej prestávke, jeho gól však nezabránil prehre Bostonu 4:5 po predĺžení na ľade Sabres.

Kapitán Bruins sa strelecky presadil v druhej tretine za stavu 3:1 pre domácich, keď v presilovke zo svojej typickej pozície zblízka prepasíroval puk za chrbát brankára Jhonasa Enrotha. Pre Cháru to bol 14. presný zásah v sezóne. Hostia dokázali skóre otočiť na 4:3 v ich prospech, no 53 sekúnd pred treťou sirénou zachránil pre Buffalo predĺženie Matt Moulson a v ňom už po 22 sekundách rozhodol po veľkej chybe Cháru útočník Matt D'Agostini, keď prekorčuľoval slovenského obrancu a prekonal brankára Chada Johnsona. Boston po chybnej rozohrávke Louia Erikssona stratil útočné pásmo a Chára sa pre puk musel vrátiť až do vlastnej zóny. Mal však k nemu blízko a bez problémov mohol odštartovať ďalšiu akciu Bostonu, ale po ľavej ruke mu ušiel D'Agostini a svoju šancu využil. Kapitán Bostonu bol na ľade 24:09 minúty, zaznamenal jeden mínusový bod a päť striel. Buffalo vyhralo po olympijskej prestávke svoj druhý zápas, keď si po Caroline poradilo aj s Bostonom 5:4 po predĺžení.

Montreal prehral s Detroitom 1:2 po predĺžení a na ľade sa predstavili až traja slovenskí olympionici. V bránke Canadiens nastúpil Peter Budaj, pretože hrdina zo Soči Carey Price nebol pre zranenie k dispozícii. Red Wings sa ujali vedenia po góle veterána Todda Bertuzziho v 15. minúte v početnej výhode a potom si diváci museli dlho počkať na ďalší gól. Montreal vyrovnal až v úplnom závere, keď pri hre bez brankára skóroval 29 sekúnd pred koncom tretej tretiny Brian Gionta. O víťazstve Detroitu rozhodol 27,3 sekundy pred koncom predĺženia útočník Gustav Nyquist, ktorý dorazil za chrbát vyrazený puk. Budaj zneškodnil tečovanú strelu obrancu Dannyho DeKeysera, obrancovia si však nepostrážili mladého Švéda a ten dal svoj 15. gól v sezóne. Budaj odchytal solídny duel, keď čelil 30 strelám a mal 93,3-percentuálnu úspešnosť zásahov. V drese Detroitu sa predstavili útočníci Tomáš Tatar a Tomáš Jurčo a obaja sršali aktivitou, aj keď nebodovali. Tatar strávil na ľade 17 minút a 22 sekúnd, zaznamenal štyri strely, jednu mínusku a stal sa druhou hviezdou zápasu. Jurčo mal takisto mínusový bod, ale za 14 minút a 17 sekúnd na ľade zaznamenal jednu strelu a päť "hitov", čo bolo najviac z celého tímu.

Slovenský brankár St. Louis Jaroslav Halák inkasuje jediný gól v zápase zámorskej hokejovej NHL Vancouver Canucks - St. Louis Blues (1:0) v noci na štvrtok 27. februára 2014.

Vancouver prerušil neúspešnú sériu a vyhral nad St. Louis tesným rozdielom 1:0, keď o všetkom rozhodol v 52. minúte dánsky krídelník zo štvrtej formácie Jannik Hansen. Canucks zaznamenali prvé víťazstvo po siedmich prehrách a ukončili najhoršiu sériu od roku 1999. V bránke Blues sa predstavil Jaroslav Halák, ktorý zaznamenal 34 zákrokov a dlho držal šance svojho tímu na úspech. Strelci St. Louis však v tomto zápase mlčali. Napriek prehre zostali hráči Blues na čele Centrálnej divízie s rovnakým počtom bodov ako Chicago. Tretie čisté konto v sezóne zaznamenal švédsky brankár Eddie Läck, ktorý zaznamenal 20 zásahov.

Až desať gólov videli diváci v Colorade, kde domáci prehrali s Los Angeles 4:6, keď víťazstvo poistil gólom do prázdnej bránky Justin Williams. Tri body za dva góly a asistenciu zaznamenal hviezdny slovinský útočník Anže Kopitar.

Výsledky NHL:

BUFFALO - BOSTON 5:4 pp (1:1, 2:2, 1:1 - 1:0)

Góly: 4. Girgensons (Flynn, McBain), 27. Myers (Hodgson, Ehrhoff), 30. Flynn (Leino, McBain), 60. Moulson (Girgensons, Leino), 61. D'Agostini – 11. Kelly (Söderberg, Bartkowski), 32. CHÁRA (Lucic, Krug), 38. Marchand (Smith), 50. Lucic (Krug, Iginla). Brankári: Johnson - Enroth, strely na bránku: 26:33.

MONTREAL - DETROIT 1:2 pp (0:1, 0:0, 1:0 - 0:1)

Góly: 60. Gionta (Briere, Markov) – 15. Bertuzzi (Franzén, Alfredsson), 65. Nyquist (Franzén, DeKeyser). Brankári: BUDAJ - Howard, strely na bránku: 20:30.

COLORADO - LOS ANGELES 4:6 (2:1, 2:3, 0:2)

Góly: 12. O'Reilly (Holden, McGinn), 17. Parenteau (Duchene), 29. McGinn (O'Reilly, Duchene), 36. Benoit (McKinnon, Šťastný) – 6. Regehr (Kopitar, Toffoli), 21. Stoll (Brown, King), 37. Kopitar (Williams, Vojnov), 39. Carter (Richards, Greene), 44. Kopitar (Carter, Toffoli), 60. Williams (Doughty). Brankári: Giguere - Jones, strely na bránku: 28:28.

VANCOUVER - ST. LOUIS 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)

Gól: 52. Hansen (Sestito). Brankári: Läck - HALÁK, strely na bránku: 35:20.

Zdeno Chára (Boston) 24:09 1 0 1 -1 5 0
Tomáš Tatar (Detroit) 17:22 0 0 0 -1 4 2
Tomáš Jurčo (Detroit) 14:17 0 0 0 -1 1 0
Jaroslav Halák (St. Louis) 58:22 1/35 97,10
Peter Budaj (Montreal) 63:47 2/30 93,33

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/