Coyotes prehrali na ľade Colorada 2:5. Na snímke vľavo hráč Coyotes Nick Cousins. Foto: TASR/AP

Bodovo sa presadili aj dvaja slovenskí obrancovia. Kapitán Bostonu Zdeno Chára prispel asistenciou k triumfu Bruins nad Chicagom. Andrej Sekera rovnako asistenciou pomohol k výhre Edmontonu.

New York 11. marca (TASR) - Slovenský hokejista Richard Pánik zaznamenal v noci na nedeľu v zámorskej NHL gól a asistenciu, ale ani jeho dva body nestačili Arizone k víťazstvu. Coyotes prehrali na ľade Colorada 2:5. Bodovo sa presadili aj dvaja slovenskí obrancovia, po jednej asistencii si pripísali Zdeno Chára (Boston) a Andrej Sekera (Edmonton).

Pánik sa gólovo presadil v závere druhej tretiny, keď zblízka švihom prekonal Jonathana Berniera a znížil na 2:3. Bol to jeho ôsmy gól v sezóne, druhý v drese Arizony, kam zamieril v priebehu ročníka po výmene z Chicaga. Slovenský útočník sa do štatistík zapísal aj 16. asistenciou v sezóne, keď v prvej tretine poslal puk od mantinelu pred bránku a tam ho úspešne tečoval Christian Dvorak. Pánik bol na ľade 18 minút a 32 sekúnd, pripísal si dva plusové body a až 6 striel na bránku. Smolu mal v prvej tretine, keď si pri plnení obranných povinností nešťastne rukavicou zrazil puk za chrbát vlastného brankára Darcyho Kuempera. Autorom tohto šťastného gólu, po ktorom Avalanche viedli 3:1, bol Carl Söderberg. Colorado prerušilo sériu troch prehier. Duel sa začal zostra, už po 4 minútach a 22 sekundách bolo 3:1 pre Colorado. Naposledy podľa štatistikov padli takto rýchlo štyri góly 26. februára 1997 v zápase Philadelphia - Ottawa (8:5).

V súboji Slovákov Zdeno Chára - Tomáš Jurčo sa tešil kapitán Bostonu, ktorý prispel asistenciou k triumfu Bruins nad Chicagom 7:4. "Medvedi" natiahli víťaznú sériu na šesť zápasov, hoci po druhej tretine prehrávali 3:4. Zlom nastal pri štvorminútovom vylúčení Patricka Kanea, počas ktorého v priebehu 76 sekúnd skórovali Brian Gionta a Rick Nash a dostali Boston do vedenia 6:4. Bruins vyhrali počas šesťzápasovej domácej série všetky stretnutia, čo sa im podarilo ako siedmemu tímu v histórii NHL. "Štyridsať minút sme hrali dobre, ale ich presilovka v tretej tretine bola excelentná," povedal pre espn.com kouč Chicaga Joel Quenneville, ktorý odtrénoval 1608. zápas v NHL a dostal sa pred Ala Arboura na druhé miesto historických tabuliek. Chára bol na ľade 20:09 minúty, okrem 16. asistencie v sezóne zaznamenal jednu strelu a až päť bodyčekov. Jurčo odohral 14 minút a 46 sekúnd a bol dvakrát na trestnej lavici. Jeho druhé vylúčenie Boston potrestal a vyrovnal na 3:3.

Andrej Sekera pomohol asistenciou k výhre Edmontonu 4:1 nad Minnesotou. Slovenský obranca prihral v prvej tretine počas presilovky Connorovi McDavidovi, ktorý svojím druhým gólom v zápase zvýšil na 2:0. Pre Sekeru to bola štvrtá asistencia v sezóne. Oilers natiahli víťaznú sériu na tri zápasy. "Z víťazstva máme radosť, najmä nad takýmto silným tímom. Hrali sme dobre, každý hráč nechal na ľade maximum," povedal pre nhl.com brankár "olejárov" Cam Talbot, ktorý zaznamenal 32 úspešných zásahov. Sekera odohral 19 a trištvrte minúty, pripísal si jednu strelu na bránku a dva bodyčeky.

Hráči Vegas Golden Knights zvíťazili na ľade Buffala Sabres 2:1 po nájazdovom rozstrele a postarali sa o ďalší rekord v NHL. Na ľade súperov vyhrali "rytieri" 20. zápas v tejto sezóne a vylepšili zápis tímu Mighty Ducks of Anaheim, ktorý v nováčikovskej sezóne 1993/94 vyhral vonku 19-krát. Slovenský útočník Tomáš Tatar nastúpil pri absencii Reillyho Smitha v prvej formácii a zaznamenal jednu plusku. Na ľade bol 16 minút a 17 sekúnd a mal dve strely na bránku. "Nehrali sme pekný hokej, ale je dôležité, že sme našli cestu k víťazstvu. Podržal nás brankár," povedal zámorským médiám obranca Deryk Engelland, ktorý vyrovnal na 1:1. V nájazdoch rozhodol v piatej sérii Eric Haula, brankár Marc-Andre Fleury predviedol 31 úspešných zásahov a pripísal si 399. víťazstvo v kariére.

Tampa Bay zdolala Montreal 3:2 po nájazdoch a stala sa prvým tímom v tejto sezóne, ktorý sa dostal na hranicu 100 bodov. "Blesky" vyhrali piaty duel za sebou a deviaty z posledných desiatich vystúpení. V drese Tampy debutoval obranca Ryan McDonagh, ktorý prišiel do floridského klubu koncom februára z New Yorku Rangers, ale po výmene pauzoval pre zranenie ruky. Bývalý kapitán Rangers nastúpil v obrannej formácii s Danom Girardim, s ktorým hral v drese "jazdcov" sedem sezón.

Philadelphia zastavila sériu piatich prehier, keď si poradila doma s Winnipegom Jets 2:1. Jediný gól "tryskáčov" strelil fínsky mladík Patrik Laine, ktorý skóroval v jedenástom zápase za sebou a dostal sa na 40-gólovú hranicu. Na čele strelcov NHL vyrovnal Alexandra Ovečkina z Washingtonu. "Som hrdý na tieto štatistiky, ale teraz z toho nemám radosť, pretože sme prehrali," povedal 19-ročný Laine. Marko Daňo sa do zostavy Jets opäť nedostal.

O vysoké víťazstvo St. Louis 7:2 na ľade Los Angeles sa postaralo sedem rôznych strelcov. "Bluesmani" sa v poslednom čase trápili, prehral deväť z posledných desiatich zápasov a nedarilo sa im strelecky. "Takýto zápas sme veľmi potrebovali. Ani si nepamätám, kedy sme naposledy predviedli takýto ofenzívny výkon," povedal brankár Jake Allen. Washington po viac ako 24 rokoch vyhral v riadnom čase na ľade San Jose. Capitals na západe USA zvíťazili 2:0, keď si čisté konto pripísal nemecký brankár Philipp Grubauer (24 zásahov). Predtým sa Washington tešil v San Jose z triumfu po 60 minútach 30. októbra 1993.

Florida vyhrala nad NY Rangers 4:3 po nájazdoch a zaznamenala ôsme domáce víťazstvo za sebou, čím si vytvorila klubový rekord. Na play off strácajú "panteri" už len dva body. Švédsky veterán "jazdcov" Henrik Lundqvist sa stal 15. brankárom NHL a prvým mimo Severnej Ameriky, ktorý nastúpil na 800 zápasov v profilige. Klubový rekord vylepšili aj hokejisti Toronta, ktorí zdolali obhajcu Stanley Cupu Pittsburgh 5:2 a vyhrali desiaty domáci zápas v Air Canada Centre za sebou. Maple Leafs predtým zaznamenali dve deväťzápasové domáce víťazné série v rokoch 1953 a 2007.

Sumáre NHL:

BOSTON BRUINS - CHICAGO BLACKHAWKS 7:4 (2:2, 1:2, 4:0)
Góly: 12. Acciari (Kuraly), 15. Krejčí (DeBrusk, Holden), 31. Krejčí (DeBrusk, Gionta), 47. Pastrňák (Marchand, Riley Nash), 49. Gionta (DeBrusk, Grzelcyk), 50. Rick Nash (Krug, Marchand), 60. Kuraly (Schaller, CHÁRA) - 15. Toews (Gustafsson, Kane), 15. Gustafsson (Schmaltz, DeBrincat), 27. Hayden (Sharp, Kämpf), 36. Highmore (Gustafsson, Anisimov). Brankári: Rask - Berube, strely na bránku: 40:27, 17.565 divákov.

BUFFALO SABRES - VEGAS GOLDEN KNIGHTS 1:2 pp a sn (0:0, 0:0, 1:1 - 0:0, 0:1)
Góly: 43. Bailey (Pouliot) - 56. Engelland (Perron, Karlsson), rozh. náj. Haula. Brankári: Lehner - Fleury, strely na bránku: 32:34, 19.070 divákov.

TAMPA BAY LIGHTNING - MONTREAL CANADIENS 3:2 pp s sn (1:1, 0:1, 1:0 - 0:0, 1:0)
Góly: 14. Johnson (Sergačov, Gourde), 54. Kučerov (Stamkos, Miller), rozh. náj. Kučerov - 5. Lehkonen (Hudon, Reilly), 23. Galchenyuk (Hudon). Brankári: Domingue - Niemi, strely na bránku: 34:29, 19.092 divákov.

PHILADELPHIA FLYERS - WINNIPEG JETS 2:1 (0:0, 2:0, 0:1)
Góly: 26. Giroux (Filppula, Simmonds), 29. MacDonald (Patrick, Voráček) - 49. Laine (Wheeler, Šťastný). Brankári: Mrázek - Hellebuyck, strely na bránku: 35:28, 19.929 divákov.

COLORADO AVALANCHE - ARIZONA COYOTES 5:2 (3:1, 0:1, 2:0)
Góly: 2. Comeau (Söderberg), 3. Barrie (MacKinnon, Rantanen), 5. Söderberg (Comeau), 51. Jost (Barrie, Rantanen), 53. Rantanen (MacKinnon, Warsofsky) - 3. Dvorak (PÁNIK, Archibald), 36. PÁNIK (Richardson). Brankári: Bernier (47. Varlamov) - Kuemper, strely na bránku: 31:28, 17.127 divákov.

LOS ANGELES KINGS - ST. LOUIS BLUES 2:7 (0:2, 1:2, 1:3)
Góly: 34. Doughty (Kopitar, Muzzin), 60. Brown (Carter, Kopitar) - 4. Bortuzzo (Barbašev, Thompson), 9. Parayko (Berglund, Jaškin), 38. Pietrangelo (Brodziak, Schwartz), 40. Barbašev (Sobotka, Pietrangelo), 41. Tarasenko (Schwartz), 41. Brodziak (Steen, Thorburn), 53. Schwartz (Tarasenko, Dunn). Brankári: Quick (41. Campbell) - Allen, strely na bránku: 40:43, 18.230 divákov.

SAN JOSE SHARKS - WASHINGTON CAPITALS 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)
Góly: 39. Bäckström (Connolly, Carlson), 59. Eller (Orlov, Niskanen). Brankári: Jones - Grubauer, strely na bránku: 24:26, 17.562 divákov.

TORONTO MAPLE LEAFS - PITTSBURGH PENGUINS 5:2 (2:0, 2:0, 1:2)
Góly: 10. Kapanen (Bozak, Leivo), 20. Kadri (Rielly, Komarov), 32. Kadri (Marner, Rielly), 39. Marner (Rielly), 60. Marleau (Hainsey) - 57. Crosby (Guentzel, Ruhwedel), 58. Hörnqvist (Malkin, Letang). Brankári: Andersen - Jarry (41. DeSmith), strely na bránku: 26:40, 19.504 divákov.

FLORIDA PANTHERS - NEW YORK RANGERS 4:3 pp a sn (1:0, 1:1, 1:2 - 0:0, 1:0)
Góly: 20. Huberdeau (Trocheck, Yandle), 29. Vatrano (Trocheck, Huberdeau), 42. McGinn (Petrovic, McCann), rozh. náj. Trocheck - 34. Zuccarello (Pionk, Spooner), 41. Zibanejad (Fast, Kreider), 48. Hayes (Gilmour, Spooner). Brankári: Luongo - Lundqvist, strely na bránku: 35:37, 16.712 divákov.

NASHVILLE PREDATORS - NEW JERSEY DEVILS 2:3 pp a sn (1:1, 0:1, 1:0 - 0:0, 0:1)
Góly: 2. Ekholm, 59. Johansen (Ellis, Josi) - 8. Vatanen (Wood, Butcher), 32. Boyle (Severson, Maroon), rozh. náj. Boyle. Brankári: Saros - Kinkaid, strely na bránku: 36:27, 17.545 divákov.

EDMONTON OILERS - MINNESOTA WILD 4:1 (0:0, 2:0, 2:1)
Góly: 30. McDavid (Nugent-Hopkins), 32. McDavid (SEKERA), 57. Draisaitl (Bear), 58. Nugent-Hopkins (McDavid, Larsson) - 50. Coyle (Ennis, Olofsson). Brankári: Talbot - Dubnyk, strely na bránku: 28:33, 18.347 divákov.

Richard Pánik (Arizona) 18:32 1 1 2 +2 6 0
Zdeno Chára (Boston) 20:09 0 1 1 0 0 0
Andrej Sekera (Edmonton) 19:43 0 1 1 0 1 0
Tomáš Jurčo (Chicago) 14:46 0 0 0 0 0 4
Tomáš Tatar (Vegas) 16:17 0 0 0 +1 2 0