Slovenský hokejista Tomáš Tatar strelil v noci na pondelok v NHL premiérový gól v drese Vegas Golden Knights. Foto: TASR/AP

V 38. minúte rozhodol presilovkovým zásahom o víťazstve svojho mužstva na ľade New Jersey Devils 3:2.

Washington 5. marca (TASR) - Slovenský hokejista Tomáš Tatar strelil v noci na pondelok v NHL premiérový gól v drese Vegas Golden Knights. V 38. minúte rozhodol presilovkovým zásahom o víťazstve svojho mužstva na ľade New Jersey Devils 3:2.

Tatar skóroval v závere druhej tretiny v presilovej hre, keď sa presadil vďaka dôrazu pred bránkoviskom. "Teší ma, že som dokázal skórovať po výmene z Detroitu do Vegas, verím, že zo mňa opadne tlak. Som rád, že môj gól pomohol k nášmu víťazstvu," povedal Tatar pre oficiálny web profiligy. Na konte má v tejto sezóne 17 gólov a 12 asistencií. Za domácich si pripísal gól a asistenciu Taylor Hall, čím natiahol šnúru zápasov, v ktorých aspoň raz bodoval, na osemnásť.

Strelecky sa presadil aj ďalší slovenský útočník Tomáš Jurčo, ktorého Chicago Blackhawks však prehralo na ľade Anaheimu Ducks 3:6. V drese domácich sa dvakrát gólovo presadili Jakob Silfverberg a Corey Perry, center Ryan Getzlaf mal tri asistencie. "Všetci hráči zo seba vydali veľa energie, teší ma, že každý útok prispel k výhre svojou mierou," uviedol tréner "káčerov" Randy Carlyle.

Nashville zvíťazil na ľade Colorada 4:3 po predĺžení a dosiahol ôsmu výhru za sebou. Takúto šnúru mali "predátori" predtým v októbri 2005.

O play off bojujúci Columbus zvládol zápas na ľade San Jose, kde zvíťazil 4:2. Dva góly strelil Artemij Panarin. "Toto bol zápas, ktorý sme jednoducho museli vyhrať," povedal Nick Foligno.

Darilo sa aj fínskemu útočníkovi Patrikovi Lainemu. Jeho Winnipeg zvíťazil v aréne Caroliny 3:2, Laine strelil dva góly a na jeden prihral. "Momentálne sa nám darí. Osobne sa snažím tvrdo pracovať v každom zápase," vyhlásil Laine. Jeho spoluhráč Blake Wheeler si pripísal asistenciu a v tomto ročníku ich má na konte už 56. Líder tejto štatistiky Jakub Voráček z Philadelphie nazbieral 57.

NHL - sumáre:

COLORADO AVALANCHE - NASHVILLE PREDATORS 3:4 pp (1:1, 0:1, 2:1 - 0:1)
13. Zadorov (Söderberg, Lindholm), 45. Nieto, 55. Rantanen (MacKinnon, Barrie) - 4. Watson (Sissons, Ekholm), 29. Turris (Ellis, Fiala), 59. Ellis (Subban, Johansen), 62. Forsberg (Ellis, Arvidsson). Brankári: Varlamov - Rinne, strely na bránku: 26:31, 17.618 divákov.

FLORIDA PANTHERS - PHILADELPHIA FLYERS 4:1 (2:0, 1:0, 1:1)
3. Barkov (Yandle, Luongo), 15. Dadonov (Bjugstad, Ekblad), 39. Dadonov (Barkov, Petrovic), 43. Huberdeau (McGinn, Pysyk) - 57. Konecny (Manning, Giroux). Brankári: Luongo - Mrázek, strely na bránku: 26:40, 14.428 divákov.

ANAHEIM DUCKS - CHICAGO BLACKHAWKS 6:3 (2:0, 2:1, 2:2)
3. Rakell (Getzlaf, Montour), 7. Perry (Getzlaf, Manson), 23. Pettersson (Bieksa, Grant), 27. Silfverberg (Cogliano, Grant), 47. Silfverberg (Cogliano, Kesler), 55. Perry (Fowler, Getzlaf) - 35. JURČO (Murphy, Keith), 42. Schmaltz (Hinostroza), 58. Schmaltz (DeBrincat, Hinostroza). Brankári: Gibson - Forsberg (31. Berube), strely na bránku: 31:40, 16.989 divákov.

NEW JERSEY DEVILS - VEGAS GOLDEN KNIGHTS 2:3 (0:0, 2:3, 0:0)
29. Vatanen (Hall, Maroon), 38. Hall - 25. Perron (Hyka, Merrill), 32. Engelland (Theodore, Reaves), 38. TATAR (Perron, Hunt). Brankári: Schneider - Fleury, strely na bránku: 35:27, 16.514 divákov.

CAROLINA HURRICANES - WINNIPEG JETS 2:3 (1:1, 0:1, 1:1)
19. Teräväinen (Aho, Faulk), 56. Staal (Slavin, McGinn) - 6. Laine (Ehlers, Morrow), 23. Laine (Šťastný, Wheeler), 51. Šťastný (Chiarot, Laine). Brankári: Ward - Hellebuyck, strely na bránku: 35:23, 11.407 divákov.

MINNESOTA WILD - DETROIT RED WINGS 4:1 (0:1, 2:0, 2:0)
28. Staal (Spurgeon, Suter), 31. Parise (Koivu, Niederreiter), 56. Zucker (Granlund, Suter), 57. Zucker (Dumba) - 4. Abdelkader (Ericsson, Larkin). Brankári: Dubnyk - Howard, strely na bránku: 27:29, 19.037 divákov.

SAN JOSE SHARKS - COLUMBUS BLUE JACKETS 2:4 (0:2, 1:1, 1:1)
39. Donskoi (DeMelo, Kane), 51. Kane (Pavelski) - 10. Foligno (Calvert, Johnson), 19. Milano (Jenner, Bjorkstrand), 26. Panarin (Cole, Atkinson), 60. Panarin (Dubois). Brankári: Jones (26. Dell) - Bobrovskij, strely na bránku: 35:38, 17.211 divákov.

Tomáš Jurčo (Chicago) 12:00 1 0 1 -1 4 0
Tomáš Tatar (Vegas) 11:56 1 0 1 0 1 0
/minutáž, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty/

Najproduktívnejším hráčom Kučerov, medzi Slovákmi najlepší Tatar

Produktivitu hokejistov NHL vedie k 5. marcu ruský útočník Nikita Kučerov z Tampy Bay Lightning. V 64 zápasoch nazbieral 85 bodov za 33 gólov a 52 asistencií. Druhý je Kanaďan Connor McDavid z Edmontonu, ktorý má na konte 79 bodov (30+49) a tretí ďalší Rus Jevgenij Malkin z Pittsburghu, ktorý získal rovnako 79 bodov (36+43).

Najproduktívnejším slovenským hokejistom v tejto sezóne je útočník Vegas Golden Knights a bývalý hráč Detroitu Tomáš Tatar, ktorý v 65 odohratých zápasoch nazbieral 29 bodov za 17 gólov a 12 asistencií. Druhé miesto patrí Richardovi Pánikovi z Arizony (predtým Chicago, pozn.), ten dosiahol 21 bodov (7+14) v 54 dueloch, tretí je kapitán Bostonu Zdeno Chára, ktorý si v 63 stretnutiach pripísal 19 bodov za 6 gólov a 13 asistencií. Tatar je so 17 gólmi aj najlepším strelcom spomedzi slovenských hráčov.

Jaroslav Halák (NY Islanders) 46 18 1536 140 3,228 90,9

/legenda: za menom hráča nasleduje jeho klubová príslušnosť, počas odohratých zápasov, góly, asistencie, body, hodnotenie v štatistike +/-, trestné minúty a strely, brankári: počet odchytaných zápasov, počet víťazstiev, striel, inkasovaných gólov, priemer inkasovaných gólov na zápas, úspešnosť zásahov/