< sekcia Prešovský kraj

Piaty Medzinárodný olympijský tábor vyvrcholil besedou s olympionikmi

Na snímke dievča skáče v kruhoch v jednej zo súťaží počas Medzinárodného olympijského tábora mládeže v Hornom Smokovci vo Vysokých Tatrách 17. júla 2015. Foto: TASR/Oliver Ondráš

Nosnými témami piateho ročníka tábora boli olympizmus, pravidlá fair play a cesta slovenských športovcov na olympiádu do Ria.

Vysoké Tatry 17. júla (TASR) – Vo Vysokých Tatrách dnes vyvrcholil Medzinárodný olympijský tábor mládeže. Svoje brány už po piaty raz otvoril takmer 50 deťom z krajín Vyšehradskej štvorky a Ukrajiny. Dnes medzi ne zavítali aj úspešní slovenskí olympionici, ktorí s deťmi absolvovali besedu i súťaže v niekoľkých športových disciplínach. „Je to správne chodiť medzi takúto mladú generáciu, pretože si myslím, že mládež už trochu zabúda na šport, čo je veľká škoda, a treba mladým ľuďom ukázať, že športom sa dá veľa získať a nadobudnúť,“ upozornila viacnásobná olympijská medailistka Elena Kaliská.

Dnešná doba je podľa nej veľmi elektronická, deti veľa sedia za počítačmi a práve šport, vychádzky a turistika sú pre ne prínosom. „Ja sám sa za nejaký extra vzor nepovažujem, mám za sebou len niekoľko výsledkov, ale je dobré, aby deti mali vzory, a keď prídu medzi ne, tak ich to určite povzbudí a myslím si, že to je v športe veľmi dôležité,“ dodal ďalší olympionik Adam Žampa. Takýchto aktivít, ako je Medzinárodný olympijský tábor mládeže, by podľa neho mohlo byť do roka viac.



„Každý rok sa snažíme deťom priniesť niečo nové, myslím si, že sa nám to darí. Tento rok sme boli napríklad v Belianskej jaskyni aj na Kežmarskom hrade, snažili sme sa viac spoznávať okolie,“ priblížila riaditeľka oddelenia olympizmu Slovenského olympijského výboru (SOV) Ivana Motolíková. Do tábora prišli deti, ktoré sa zúčastnili vedomostnej súťaže a päť týždňov sa venovali otázkam o olympizme. Už druhýkrát zavítali do Vysokých Tatier aj deti z Ukrajiny, z oblastí, ktoré sú postihnuté nepokojmi. Podľa Motolíkovej si tábor veľmi užili.



Nosnými témami piateho ročníka tábora boli olympizmus, pravidlá fair play a cesta slovenských športovcov na olympiádu do Ria. Olympijskú pochodeň deťom zapálila v úvode týždňa bronzová strelkyňa olympijských hier v Londýne Danka Barteková. Medzi deti však počas týždňa zavítali aj ďalší olympionici ako Michal Martikán či lyžiar Martin Bendík, kajakárka na hladkej vode Martina Kohlová spolu so zjazdárkou Janou Gantnerovou, sánkarkou Máriou Jasenčákovou či rýchlostnou kanoistkou Marcelou Erbanovou. Slovensko v tábore reprezentovali deti zo základných škôl z Bojníc, Košíc, Vrábľov a Šiah, ktoré najviac uspeli v on-line vedomostnej súťaži o olympizme v rámci projektu Ja milujem šport.

„Tak ako si športovci musia vybojovať svoju účasť na olympiáde športovým výkonom, aj deti si museli svoj pobyt v tábore vybojovať vedomosťami. Olympizmus sa všade na svete riadi rovnakými pravidlami fair play a spolupatričnosti, preto sme veľmi radi, že sme v tábore privítali deti z Maďarska, Českej republiky, Poľska a Ukrajiny,“ dodala Motolíková. V rámci programu, ktorý organizátori pre deti pripravili, nechýbalo spoznávanie krás slovenských veľhôr na vysokohorskej turistike, kreatívne dielne, kvízy a turnaje pod vedením úspešných športovcov.

Medzinárodný olympijský tábor mládeže organizuje SOV v spolupráci so Slovenskou olympijskou akadémiou, Klubom fair play SOV, Environmentálnou komisiou SOV a Olympijským klubom Vysoké Tatry. Tábor je organizovaný s finančnou podporou Medzinárodného vyšehradského fondu.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.