Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 29. apríl 2024Meniny má Lea
< sekcia Prešovský kraj

V Poprade uvažujú o zavedení poplatku za rozvoj, v Kežmarku nie

Na snímke primátor Popradu Jozef Švagerko. Foto: TASR - Oliver Ondráš

Podľa slov popradského primátora mesta Jozefa Švagerka sa pripravuje všeobecne záväzné nariadenie, ktoré však budú musieť schváliť poslanci na zasadnutí mestského zastupiteľstva.

Poprad/Kežmarok 10. novembra (TASR) – Samospráva Popradu uvažuje o tom, že by od nového roka zaviedla v meste poplatok za rozvoj. Podľa slov primátora mesta Jozefa Švagerka sa pripravuje všeobecne záväzné nariadenie, ktoré však budú musieť schváliť poslanci na zasadnutí mestského zastupiteľstva. Rovnako sa však obáva toho, že by tento poplatok mohol skomplikovať situáciu pri výstavbe sociálnych a nájomných bytov. V Kežmarku poplatok za rozvoj zatiaľ nezavedú.

"Vedenie mesta hovorilo o tom, aký možný príspevok by získalo pri najnižšom poplatku desať eur. Všetko však bude závisieť od toho, či to poslanci schvália. Získali by sme zhruba 60.000 eur," povedal popradský primátor. Doplnil, že vedenie mesta pociťuje, že by malo podporovať výstavbu nájomných a sociálnych domov. Tento poplatok by podľa Švagerka skomplikoval celú situáciu. "Sme pred otázkou, či vôbec zaviesť tento poplatok, alebo stanoviť len minimálnu výšku, teda desať eur," uzavrel Švagerko.

V susednom meste Kežmarok poplatok od nového roka zatiaľ nezavedú. "Momentálne nie je pre mesto tento poplatok zaujímavý. Do budúcna ho však nevylučujeme," uviedla pre TASR komunikačná manažérka mesta Zuzana Šlosárová.

Zákon nadobudol účinnosť 1. novembra a obce môžu podľa neho spoplatniť výstavbu na svojom území. Príjem z poplatku za rozvoj môžu samosprávy použiť ako kapitálové výdavky v prípade výstavby škôl, materských škôl, športovísk, kultúrnych a zdravotníckych zariadení. Rovnako sa tieto financie môžu použiť aj na výstavbu dopravnej infraštruktúry či na rozširovanie a údržbu verejnej zelene. Sadzbu si určí mesto alebo obec k 1. januáru kalendárneho roka a pre jednotlivé časti jej územia môže byť rôzna. Zákon stanovuje minimálnu (desať eur) a maximálnu (35 eur) výšku poplatku za každý, aj začatý štvorcový meter podlahovej plochy nadzemnej časti stavby.