Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 19. apríl 2024Meniny má Jela
< sekcia Regióny

Etnologička pri zbieraní prezývok prešla 255 obcí

Ilustračné foto. Foto: TASR/Milan Kapusta

Najviac informácií o tom, ako ľudia prezývajú svoju či susednú obec, sa dozvedela v miestnych krčmách. Chlapi mi tam pri poháriku pálen povedali toho naozaj neúrekom, uviedla etnologička A. Jágerová.

Zvolen 19. decembra (TASR) - Azda jedinou publikáciou, ktorá na Slovensku mapuje prezývky, alebo tzv. neúradné názvy obcí, je kniha etnologičky Andrey Jágerovej - Prímenia a iné posmešky dedín a miest na Slovensku. Kniha z roku 2005 mapuje najmä lokality na strednom Slovensku a je výsledkom jej rigoróznej práce.

"Materiál som zhromažďovala počas môjho šesťročného terénneho výskumu, kde som osobne prešla 255 obcí a osád a navštívila 269 informátorov. Ďalších 11 respondentov odpovedalo prostredníctvom dotazníka," povedala Jágerová TASR.

Najviac informácií o tom, ako ľudia prezývajú svoju či susednú obec, sa dozvedela v miestnych krčmách. "Chlapi mi tam pri poháriku pálen povedali toho naozaj neúrekom," uviedla. Veľa sa tiež dozvedela od starších žien, ktoré s ňou strávili mnoho času rozprávaním. K prímeniam sa dostala aj prostredníctvom starších kníh.

Napríklad prezývky viacerých obcí na Podpoľaní vznikli na základe skutočných príhod. "V istej lokalite sa udialo niečo humorné, čo sa rozšírilo najskôr v okolí a postupne aj po ostatných dedinách," priblížila Jágerová. Tak to bolo napríklad s Lieskovcom pri Zvolene, obyvateľov ktorého dodnes prezývajú Medári.

Podľa informátora zo Sebedína tam totiž kedysi jeden gazda vyhodil za dedinu súdky z výkalmi. Obsah v zime zamrzol a keď išiel okolo jeden občan Lieskovca, súdky zbadal a s vidinou, že sú plné medu, ich zobral domov. Až keď obsah rozmrzol, zbadal, čo priniesol. "Odvtedy vraj Lieskovčanov volajú Medári," pripomenula Jágerová.

Prímenie obcí však vzniklo aj na základe toho, čo sa v dedine kedysi jedávalo alebo dodnes jedáva. "Napríklad obyvateľov Dobrej Nivy prezývajú Mrveničkári. Starší ľudia tam ešte aj dnes s obľubou varia mrvenicu, ktorá sa tam jedáva aj na raňajky."

Mnohé prímenia však nevznikli iba v dávnych časoch, ale živé sú aj v súčasnosti. Napríklad Detvu volajú dnes viacerí na základe štátnej poznávacej autoznačky "DT", čo sa rovná názvu amerického mesta Detroit. Ako však TASR povedal jeden profesionálny vodič, účastníci cestnej premávky na Podpoľaní dnes vedia, že viaceré autá s touto značkou sa nemôžu vo váženosti porovnávať s mestom amerického autopriemyslu. "Mnoho, najmä mladých, obyvateľov Detvy sa skôr vyznačuje porušovaním dopravných predpisov a agresívnou jazdou," konštatoval.