< sekcia Regióny

Spomienka na 80. výročie úmrtia A. Hlinku vyvrcholila svätou omšou

Slávnostnou svätou omšou a pietnym aktom vyvrcholil 17. augusta 2018 v Ružomberku dvojdňový spomienkový program pri príležitosti 80. výročia úmrtia vedúcej osobnosti slovenského národného hnutia Andreja Hlinku. Na snímke zhromaždenie počas príhovoru primátora Ružomberka Igora Čombora na Námestí Andreja Hlinku. Foto: TASR - Miroslava Siváková

Program sa začal vo štvrtok 16. augusta v Bratislave-Ružinove pietnou spomienkou pri Pamätníku Andreja Hlinku. Nasledovala projekcia divadelnej hry Antona Laučeka Andrej – školské roky.

Ružomberok 17. augusta (TASR) – Slávnostnou svätou omšou a pietnym aktom vyvrcholil v piatok v Ružomberku dvojdňový spomienkový program pri príležitosti 80. výročia úmrtia vedúcej osobnosti slovenského národného hnutia Andreja Hlinku.

Program sa začal vo štvrtok 16. augusta v Bratislave-Ružinove pietnou spomienkou pri Pamätníku Andreja Hlinku. Nasledovala projekcia divadelnej hry Antona Laučeka Andrej – školské roky v tamojšom dome kultúry i slávnostné zhromaždenie v historickej budove NR SR na Župnom námestí v Bratislave.

Spomienka pokračovala v piatok v Ružomberku svätou omšou vo farskom kostole, ktorej hlavným celebrantom bol Jozef kardinál Tomko. „Veľmi ma potešila účasť i samotná pripomienka. Keď som mal asi desať rokov, Hlinka prišiel ku nám do dediny. Spravil na mňa obrovský dojem. Tá vysoká postava, jasný pohľad, ale najmä ohnivé slovo. Bola radosť počúvať ho,“ povedal Tomko.

Podľa kardinála Hlinka nemal problém spojiť vieru a lásku k národu. „To, čo teraz treba Slovensku, je duch jednoty a svornosti,“ uviedol.

V neskorších popoludňajších hodinách bude nasledovať moderovaná pódiová verejná diskusia s historikmi Emíliou Hrabovec, Ivanom Mrvom a Martinom Lackom v kinosále ružomberského kultúrneho domu. Témou bude Život, dielo a odkaz Andreja Hlinku – otca slovenského národa.

Andrej Hlinka, rodák z Černovej, ktorá je súčasťou mesta Ružomberok, vo svojej činnosti zasiahol do viacerých oblastí spoločenského života s cieľom zlepšiť životné podmienky obyčajných ľudí a pozdvihnúť ich po duchovnej, sociálnej, vzdelanostnej a kultúrnej stránke. Ako politik zasvätil svoj život snahe, aby slovenský národ mal dôstojné postavenie uprostred národov Európy, a má podstatnú zásluhu na konštituovaní Slovenska ako moderného politického národa, ktorý si vydobyl zvrchované postavenie a vlastnú štátnosť.