< sekcia Regióny

V Tatrách prevláda zvýšená lavínová hrozba, vo Fatrách je mierna

Ilustračná snímka. Foto: FOTO TASR /HZS

Ráno bolo na horách polooblačno.

Liptovský Hrádok 14. februára (TASR) - Vo Vysokých, Západných a Nízkych Tatrách je vo štvrtok zvýšené lavínové nebezpečenstvo. Vo Fatrách trvá mierna lavínová hrozba.

Pavel Krajčí zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby informoval, že na stabilizovaný tvrdý až ľadový podklad pribudlo počas posledných dní do 25 centimetrov nového snehu. Ten je nerovnomerne rozložený a nafúkaný na záveterných stranách pohorí, v žľaboch a muldách. „Pretrvávajú nízke teploty, preto sa nový sneh s ľadovým podkladom nemohol dobre previazať. Nebezpečenstvo je teda koncentrované tam, kde je nafúkané väčšie množstvo nového snehu,“ upozornil.

Nebezpečná situácia však trvá aj na severných svahoch, vo vysokých polohách, kde sa miestami v snehovej pokrývke nachádzajú kritické vrstvy hranatozrnného snehu. „Uvoľnenie lavín je možné hlavne pri veľkom dodatočnom zaťažení, obzvlášť na strmých svahoch. Väčšie lavíny sa však dajú očakávať hlavne v Západných a Vysokých Tatrách, kde pribudlo najviac snehu,“ doplnil.

Ráno bolo na horách polooblačno. Otepľuje sa, teploty sa pohybovali v rozpätí od mínus desať do nula stupňov Celzia. Na hrebeňoch fúkal silný vietor severozápadných smerov.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.