Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 6. máj 2024Meniny má Hermína
< sekcia Regióny

Slovensko zasiahlo zemetrasenie: Pukali steny, na Domaši uvoľnilo loď

Na archívnej snímke materiálne škody. Foto: TASR Roman Hanc

Ak by magnitúda bola okolo 5, tak naposledy sme mali zemetrasenie s epicentrom na území s takouto magnitúdou pred asi 80 rokmi, povedal pre TASR vedúci oddelenia seizmológie Slovenskej akadémie vied.

Prešov 9. októbra (TASR/Teraz.sk) - Východ Slovenska zasiahlo v pondelok večer zemetrasenie. Pre TASR to potvrdil vedúci oddelenia seizmológie Slovenskej akadémie vied (SAV) Kristián Csicsay. Otrasy bolo podľa svedkov, ktorí sa ozvali TASR, cítiť na viacerých miestach v Prešovskom a Košickom kraji.

"Môžem potvrdiť, že išlo o seizmický jav na východe Slovenska. Presnú magnitúdu a lokalizáciu však momentálne neviem potvrdiť," uviedol Csicsay. Európske-stredomorské seizmologické centrum na svojom webe informuje, že epicentrum malo byť zhruba v okolí 18 kilometrov od Humenného a dosiahnutá malá byť magnitúda 5.

"Ja tipujem, že bude menšia, lebo to je automatická lokalizácia. Presnejšia bude tá ručná. Ak by magnitúda bola okolo 5, tak naposledy sme mali zemetrasenie s epicentrom na území s takouto magnitúdou pred asi 80 rokmi. Takže na naše pomery je to silné," povedal pre TASR Csiscay s tým, že takéto zemetrasenie môže spôsobiť škody.

"Veľké škody zatiaľ občania nehlásili, ale ja mám napríklad v dome popukané steny, popadanú omietku, porozbíjané obrazy, zrkadlá zo stien, vázy. Nestihol som ešte všetko skontrolovať. Idem sa pozrieť na úrad, či nedošlo k poškodeniu vodovodného potrubia a ďalších rozvodov," povedal pre TASR starosta obce Holčíkovce v okrese Vranov nad Topľou Michal Flešár. Popukané steny a porozbíjané veci hlásia aj ďalší obyvatelia obce.



Alexandra v Hôrke pri Poprade cítila otrasy, keď večer sedeli s manželom v obývačke. "Dosť to bolo vidieť najmä na akváriu a viditeľne manželom triaslo, ako sedel na gauči," povedala pre TASR. Rovnako asi 15 sekundové otrasy cítila aj Janka, ktorá je momentálne hospitalizovaná v prešovskej nemocnici.

Z Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove TASR potvrdili, že zatiaľ nemali v súvislosti so zemetrasením vážnejšie výjazdy.

"Boli to silné otrasy, máme hlásených veľa škôd – popraskané múry, poškodený kostol. Odtrhlo nám loď z brehu, ktorá už bola zazimovaná," povedal pre TASR starosta obce Kvakovce v okrese Vranov nad Topľou Radovan Kapraľ. Na Domaši sa výletná loď Bohemia zrejme v dôsledku zemetrasenia uvoľnila, hasičom sa ju však podarilo ukotviť.



Štátny tajomník ministerstva vnútra Martin Královič na sociálnej sieti uviedol, že okolo 20.23 h zaevidovali zemetrasenie na východe Slovenska s epicentrom v okolí Stropkova. Zranenia a ani škody zatiaľ hlásené nemajú.

Zemetrasenie malo mať 4,9 magnitúdy, epicentrum bolo pri Stropkove


Zemetrasenie, ktoré v pondelok večer zasiahlo východné Slovensko, malo mať silu 4,9 magnitúdy. Bolo v hĺbke desať kilometrov a epicentrum sa malo nachádzať zhruba desať kilometrov juhovýchodne od mesta Stropkov. Na sociálnej sieti o tom informuje Ministerstvo vnútra (MV) SR.

"Situáciu monitorujeme a sme v kontakte s oddelením seizmológie Slovenskej akadémie vied (SAV) a s prednostami príslušných okresných úradov," uviedol rezort s tým, že Centrálne monitorovacie a riadiace stredisko sekcie krízového riadenia MV SR zatiaľ nemá v tejto súvislosti hlásené zranenia ľudí, ani škody na majetku.

Ministerstvo je v kontakte aj s jadrovými elektrárňami Jaslovské Bohunice a Mochovce, ktoré fungujú v normálnom režime. "Občanov vyzývame, aby zachovali pokoj a kontaktovali čísla tiesňového volania v tejto súvislosti len v prípade, keď je to nutné," uviedol rezort.



Samosprávy na východe upozorňujú ľudí, aby zachovali pokoj a boli opatrní


Otrasy počas pondelkového večerného zemetrasenia na východe Slovenska cítili ľudia na viacerých miestach. Zástupcovia samospráv vyzývajú ľudí na opatrnosť..

Obec Kvakovce v okrese Vranov nad Topľou vyzýva prostredníctvom sociálnej siete chatárov a občanov, aby zachovali pokoj. "Nie je vylúčené, že sa to nezopakuje, preto by sa ľudia mali zdržiavať na prízemí svojich domov. Buďte preto opatrní. V prípade potreby, kontaktujte obecný úrad," uvádza obec.

Otrasy bolo cítiť aj v Košiciach. "Nábytok sa triasol, trvalo to asi desať sekúnd," uviedol pre TASR jeden z obyvateľov mestskej časti Západ. "Počuli sme zvonku nejaký zvuk, triasla sa zem, aj poháre s vodou, ktoré sme mali na stole," povedala pre TASR jedna z obyvateliek košického Starého Mesta.

"V čase okolo 20.23 h bolo v Prešove cítiť zemetrasenie, ktoré malo podľa najnovších informácii epicentrum blízko Humenného. Situáciu v Prešove monitorujeme, zatiaľ je všetko pod kontrolou. Nevieme avšak, či sa otrasy môžu opakovať, preto na seba dávajte pozor," uviedol na sociálnej sieti primátor Prešova František Oľha.



"Všetci sme cítili otrasy, všetci sme prekvapení. Zemetrasenie sme tu ešte nemali. Zaktivizovala som krízový štáb, ale verím, že noc už bude pokojná," napísala na sociálnej sieti primátorka Svidníka Marcela Ivančová.

"Chcem vás požiadať o zvýšenú opatrnosť, ak náhodou zacítite plyn v dome, prosím bezodkladne kontaktujte poruchovú linku SPP a z bezpečnostných dôvodov ho radšej opustite," uviedol na sociálnej sieti starosta obce Podhradík v okrese Prešov Rudolf Vysoký. Aj obec Lúčka v okrese Svidník na sociálnej sieti upozorňuje ľudí na možné úniky plynu.




Vodohospodári: Automatický systém nezaznamenal narušenie hrádze na Domaši po zemetrasení


Automatický systém nezaznamenal narušenie hrádze na vodnej nádrži Domaša po pondelkovom večernom zemetrasení na východe Slovenska. TASR o tom informoval hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) Marián Bocák.

Automatický systém varovania, ktorý je súčasťou priehrady, je podľa hovorcu určený práve pre takéto situácie. "Aktuálne sú zamestnanci SVP priamo na hrádzi a vykonávajú tiež vizuálnu kontrolu. Ráno zrealizujú kontrolné merania prostredníctvom sond inštalovaných v telese hrádze," povedal Bocák.





Výberová chronológia zemetrasení na Slovensku od roku 2010


4. apríla 2010 - Obyvatelia niekoľkých obcí na východnom Slovensku pocítili otrasy zeme. Ohniská boli plytké, maximálne do hĺbky piatich kilometrov. Magnitúdo odhadli na 0,6. Prejavy zemetrasení nahlásili v okresoch Vranov nad Topľou, Humenné a Michalovce.



22. júla 2011 - Seizmologická stanica zaznamenala slabé zemetrasenie severne od Piešťan. Lokálne magnitúdo bolo 1,8.



5. marca 2012 - Na Záhorí, asi päť kilometrov severovýchodne od obce Studienka, bolo slabé zemetrasenie. Lokálne magnitúdo malo hodnotu 2,9 stupňa. Potom nasledovalo päť otrasov s magnitúdom najmenej o 1,7 stupňa menším, ktoré nemali makroseizmické účinky.



31. mája 2012 - Pracovníci Geofyzikálneho ústavu Slovenskej akadémie vied zaznamenali slabé zemetrasenie s lokálnym magnitúdom 2,7 pod Tatrami. Došlo k nemu neďaleko obce Vernár v okrese Poprad. Nasledujúci deň pred 6.00 h ráno obyvatelia pocítili ďalší slabý otras so silou 2,1.



18. novembra 2012 - Pri obci Chtelnica neďaleko Piešťan došlo k slabému zemetraseniu so silou 1,8 stupňa. Otrasy zaznamenali prístroje Národnej siete seizmických staníc a stanice lokálnej siete Malé Karpaty, pocítili ho aj občania okolitých obcí.



17. januára 2013 - Na území južného Slovenska pri obci Kolárovo došlo k slabému zemetraseniu s lokálnym magnitúdom 2,9.



3. novembra 2015 - Stredné Slovensko zasiahlo zemetrasenie s lokálnym magnitúdom 3,2, ktoré bolo aj makroseizmicky pozorované obyvateľmi okolitých obcí, epicentrum sa nachádzalo medzi Brusnom a Breznom.



5. novembra 2015 - Rajeckou dolinou otriaslo 15 minút pred polnocou zemetrasenie s magnitúdom 2,5 a epicentrom päť kilometrov od Rajca pri obci Rajecká Lesná v Strážovských vrchoch.



23. mája 2018 - Slabé zemetrasenie s magnitúdom 2,0 zaznamenali v okolí Spišskej Novej Vsi.



15. júla 2018 - Obyvatelia viacerých obcí v okolí Bardejova pocítili slabé zemetrasenie s lokálnym magnitúdom 2,6. Došlo k nemu pri obci Krynica asi sedem kilometrov od slovensko-poľskej hranice.



17. augusta 2018 - Stredné Považie zasiahlo o 3.25 h zemetrasenie so silou 2,9 stupňa Richterovej stupnice. Epicentrum malo v Trenčianskych Tepliciach v hĺbke dvoch kilometrov pri vodnej nádrži Baračka. Cítili ho ľudia z Dubnice nad Váhom, Trenčína a Ilavy.



13. júla 2019 - K slabému zemetraseniu došlo pri Starej Ľubovni. Lokálne magnitúdo bolo predbežne určené na 3,2. Zemetrasenie bolo pozorované aj obyvateľmi okolitých obcí. Epicentrum malo byť v blízkosti obce Kamienka.



24. apríla 2020 - Na východe Slovenska došlo k zemetraseniu s magnitúdom 3,4. Epicentrum zemetrasenia bolo približne jeden kilometer južne od vodnej nádrže Zemplínska šírava, medzi obcami Zalužice a Lúčky v okrese Michalovce, hĺbku ohniska zemetrasenia určili na 16,2 kilometra.



30. apríla 2020 - Seizmológovia zaznamenali zemetrasenie s magnitúdom 2,3 a epicentrom osem kilometrov severne od Michaloviec pri obci Nacina Ves.



28. januára 2021 - Na Slovensku zaznamenali seizmológovia zemetrasenie s lokálnym magnitúdom 3,1. Epicentrum bolo pri mestskej časti Nová Lehota v Handlovej.



6. apríla 2022 - Zemetrasenie s magnitúdom 2,1, ku ktorému došlo na strednom Slovensku, malo epicentrum medzi Slovenskou Ľupčou a Banskou Bystricou.



26. apríla 2023
– K slabému zemetraseniu došlo s epicentrom 12 kilometrov južne od Michaloviec. Lokálne magnitúdo bolo 2,2.