Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava
< sekcia Slovensko

Z Afganistanu postupne odíde niekoľko slovenských jednotiek

Rokovanie parlamentu Foto: TASR/Štefan Puškáš

Rezort obrany navrhuje do konca decembra stiahnutie vojakov pôsobiacich v tíme Explosive Ordinance Disposal v provincii Kandahár, ktorý má na starosti odstraňovanie nástražných výbušných systémov.

Bratislava 3. septembra (TASR) – Počty slovenských vojakov v operácii ISAF v Afganistane sa znížia. Poslanci NR SR dnes 142 hlasmi vyslovili súhlas s postupným stiahnutím niekoľkých jednotiek v najbližších mesiacoch. Do Afganistanu zároveň odíde zdravotnícky tím. V súčasnosti pôsobí v misii ISAF 222 slovenských vojakov.

Do konca septembra navrhuje rezort obrany stiahnutie poradenského tímu pre húfnice D-30 (CSS MAT D-30) v počte do šesť vojakov, ktorí pôsobili vo výcvikovom centre Afganskej národnej armády v provincii Uruzgan od septembra 2012. Mal by sa stiahnuť tiež poradenský tím (CSS MAT) v počte do 15 vojakov, ktorí sa zapojili aj do výcviku jednotiek Afganskej národnej armády v Tarin Kowt. Do konca septembra by mali odísť aj dvaja vojaci, ktorí boli vyslaní na plnenie úloh v provinčnom rekonštrukčnom tíme v provincii Uruzgan.

Rezort obrany navrhuje do konca decembra stiahnutie vojakov pôsobiacich v tíme EOD (Explosive Ordinance Disposal) v provincii Kandahár, ktorý má na starosti odstraňovanie nástražných výbušných systémov.

Naopak, v januári 2014 má do Afganistanu smerovať zdravotnícky tím, ktorý by mal mať do päť vojakov. Dôvodom je pretrvávajúci nedostatok zdravotníckych spôsobilostí v operácii ISAF a nedostatok odborného personálu v poľnej nemocnici na medzinárodnom letisku v Kábule. Ďalším dôvodom je získanie praktických skúseností z reálneho nasadenia zdravotníkov vo vojenskej operácii. Vojaci budú pôsobiť v rámci česko-slovenského chirurgického tímu na medzinárodnom letisku v Kábule. Naplánované sú tri rotácie. "Návrat zdravotníckeho tímu bude realizovaný po splnení operačných úloh do konca decembra 2014," uvádza sa v materiáli.

Všetky tieto zmeny vychádzajú zo stratégie medzinárodného spoločenstva postupne odovzdávať vedúcu úlohu za zaručovanie bezpečnosti v krajine do rúk afganských orgánov a postupne znižovať počty pôsobiacich jednotiek NATO a jej partnerov v krajine. Ukončenie operácie ISAF je naplánované na koniec roku 2014. NATO však bude v Afganistane pôsobiť aj po tomto termíne v rámci novej podpornej a poradenskej misie.