Slovensko

Drucker:Chýbajúca ochrana LGBTI nemarí boj o Európsku liekovú agentúru

TASR, 14. septembra 2017 11:43

EMA je vplyvný decentralizovaný orgán EÚ, má na starosti schvaľovanie nových liekov, vykonáva neustály dohľad nad bezpečnosťou liekov a podporuje inovácie a výskumu vo farmaceutickom priemysle.

Na snímke minister zdravotníctva SR Tomáš Drucker. Foto: TASR/Michal Svítok
Bratislava 14. septembra (TASR) - Chýbajúca garancia práv párov rovnakého pohlavia by nemala byť pre Slovensko problémom v jeho snahe získať Európsku liekovú agentúru (EMA). Myslí si to minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smer-SD). Obavy z toho majú podľa servera Politico.eu niektorí zamestnanci agentúry, ktorá sa musí pre brexit odsťahovať z Londýna.

Slovensko sa sústreďuje na vypracovanie konkurencieschopnej ponuky, reagoval štátny tajomník rezortu diplomacie Ivan Korčok. "Pokiaľ ide o diskrimináciu, za najväčšiu považujem v súvislosti s agentúrou to, že SR je jednou z piatich krajín, ktoré žiadnu agentúru nemajú, a ak by rozhodnutie nebolo v prospech jednej z týchto piatich krajín, tak to by som považoval za najväčšiu diskrimináciu," povedal.

Znepokojenie z politík niektorých v štátoch v oblasti práv LGBTI ľudí vyjadrilo asi 250 z 900 zamestnancov agentúry v liste šéfovi EMA Guidovi Rasimu, informovalo Politico.eu. Problém sa podľa servera týka aj Slovenska. Drucker v tejto súvislosti pripomenul, že zamestnanci EMA o jej sťahovaní rozhodovať nebudú, kompetencia patrí členským štátom Európskej únie. Rovnako poukázal, že Slovensko ponúka EMA stimuly v hodnote 50 miliónov eur vrátane benefitov pre jej zamestnancov.

EMA je vplyvný decentralizovaný orgán EÚ, ako regulačný orgán má na starosti schvaľovanie nových liekov, vykonáva neustály dohľad nad bezpečnosťou liekov a hrá dôležitú úlohu pri podpore inovácií a výskumu vo farmaceutickom priemysle. V súčasnosti zamestnáva vysokokvalifikovaných odborníkov z celej Európy. Európska únia má v súčasnosti 37 decentralizovaných stálych pracovných agentúr. Slovensko ako jediná krajina z regiónu strednej Európy nehostí inštitúciu tohto druhu.

Ministerstvo zdravotníctva dnes informovalo, že Maďarsko podporí slovenskú kandidatúru na presídlenie EMA. Druckerovi to potvrdil maďarský minister ľudských zdrojov Zoltán Balog.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 14:56

Reakcie slovenských politikov na výsledky nemeckých volieb
Politici sa na sociálnej sieti vyjadrili k výsledkom nedeľných nemeckých parlamentných volieb.

sk
dnes 14:51

Falošný poplach: Bombu v Justičnom paláci nenašli
Riadny chod Krajského súdu v Bratislave a Okresného súdu Bratislava I bol obnovený po 11.00 hodine

sk
dnes 14:48

VIDEO: G. MATEČNÁ: Podiel slovenských potravín na našom trhu klesá
Jeden z obchodných reťazcov pripravil pre slovenských producentov potravín exkluzívny priestor v predajni a aj špeciálne podmienky ako napríklad objednávkový režim či distribúciu.

sk

Téma TASRPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac