< sekcia Slovensko

J. Budaj neuspel, v Bratislave Národný cintorín nevznikne

Na archívnej snímke opozičný poslanec NR SR Ján Budaj (OĽANO-NOVA). Foto: TASR - Jakub Kotian

Národný cintorín v hlavnom meste mal fungovať popri Národnom cintoríne v Martine z 19. storočia, ktorý je už na pochovávanie uzatvorený.

Bratislava 23. októbra (TASR) - Hlavné mesto SR Bratislava sa po Martine nestane sídlom Národného cintorína, ktorým sa mal stať súčasný Ondrejský cintorín. Plénum Národnej rady (NR) SR v utorok nepodporilo návrh novely zákona o Bratislave od opozičných poslancov na čele s Jánom Budajom (OĽaNO). Národný cintorín v hlavnom meste mal fungovať popri Národnom cintoríne v Martine z 19. storočia, ktorý je už na pochovávanie uzatvorený. Ten bratislavský tak mal byť jeho logickým pokračovaním.

Budaj pripomínal, že Ondrejský cintorín je najstarším v Bratislave, založený bol v roku 1784 a od 8. decembra 1988 je vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. "Hoci sa na tomto cintoríne od 50. rokov 20. storočia pochováva iba výnimočne, počet významných osobností pochovaných na ňom je v porovnaní s ostatnými cintorínmi obdivuhodný a porovnateľný aj s významnými osobnosťami, pochovanými na Národnom cintoríne v Martine," argumentoval Budaj v rozprave.

Podľa jeho slov nie je bez významu, že už v tejto chvíli sú na Ondrejskom cintoríne hroby osobností, akou je prvý prezident Slovenskej republiky Michal Kováč, osobnosti slovenskej kultúry ako Július Satinský, ale aj osobnosti demokratického exilu, akými sú manželia Kalinovci.

V súčasnosti je Ondrejský cintorín štátom chránenou pamiatkou, ale súčasne tento pietny priestor ponúka dostatok voľnej plochy pre posledný odpočinok osobností slovenskej vedy, kultúry a politiky. "Ondrejskému cintorínu môžeme dať nové poslanie, aby sa stal miestom posledného odpočinku pre pamätihodných predstaviteľov mesta a štátu, ale aj cirkvi a kultúry, aký nám v hlavnom meste, a vlastne aj na Slovensku, akútne chýba," tvrdil Budaj.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.