Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 2. máj 2024Meniny má Žigmund
< sekcia Slovensko

Mičovský: Na farme Dobrý pastier našli stovky ľudí opäť zmysel života

Na archívnej snímke minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský. Foto: TASR Pavel Neubauer

Prioritou pracovnej činnosti je chov a starostlivosť o domáce zvieratá, vďaka ktorým si zariadenie pomáha najmä v oblasti zabezpečenia stravy pre svojich klientov.

Kláštor pod Znievom 11. decembra (TASR) - Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Ján Mičovský (OĽANO) navštívil v piatok farmu občianskeho združenia (OZ) Dobrý pastier v Kláštore pod Znievom. Podľa Daniela Hrežíka z odboru komunikácie a marketingu MPRV SR je v budove bývalého premonštrátskeho kláštora jeden z najväčších útulkov pre ľudí bez prístrešia na Slovensku, ktorý im zároveň poskytuje pracovnú terapiu činnosťou na vlastnej farme.

"Hovoriť o pomoci pred Vianocami je bežné, ale vidieť ľudí, ktorí tieto slová premieňajú na činy, je vždy veľmi obohacujúce. Úprimne sa skláňam pred tým, čo tu môžeme vidieť. Stovky ľudí našli znova zmysel života vďaka ľuďom, ktorí im vedeli obetovať svoj život," uviedol Mičovský.

Štatutárom a duchovným otcom OZ Dobrý pastier je dekan Vladimír Maslák. "Zariadenie poskytuje aktuálne domov viac ako šiestim stovkám mužov, žien a detí. Cieľom je pomáhať klientom mobilizovať sily a pomôcť im tak zvládať náročnú životnú situáciu. Každodenný život je spojený s plnením povinností a zverených úloh. Cieľom pracovnej terapie je obnova stratených pracovných návykov u prevažne dlhodobo nezamestnaných osôb, ktorá ich opätovne naučí plnohodnotne tráviť voľný čas," vysvetlil Maslák.

Prioritou pracovnej činnosti je chov a starostlivosť o domáce zvieratá, vďaka ktorým si zariadenie pomáha najmä v oblasti zabezpečenia stravy pre svojich klientov. "Na farme aktuálne chovajú kozy, ovce, ošípané, hovädzí dobytok a kone. Obyvatelia si tak sami produkujú mäso, mlieko a syry. Vlastnými rukami sa musia postarať o seba a ďalších obyvateľov zariadenia, upevňujú si pracovné návyky a posilňujú pocit zodpovednosti. Ide o inšpirujúci a ukážkový projekt uplatnenia nezamestnaných a budovania potravinovej sebestačnosti. Farma je kľúčovým nástrojom na zabezpečenie a prežitie sociálneho centra," podotkol Hrežík.

Šéf agrorezortu rokoval v Kláštore pod Znievom aj s troma miestnymi predsedami poľnohospodárskych družstiev, ktorí sa venujú najmä chovu hospodárskych zvierat a produkcii mlieka. "Poľnohospodári každodenne bojujú s pôdou, aby z nej získali maximum a vytvorili pre obyvateľov potraviny. Našou úlohou je rovnako každodenne bojovať za poľnohospodárov a získať čo najviac finančných prostriedkov, aby ich podnikanie dokázalo uživiť našu krajinu a konkurovať zahraničiu. Tento boj je náročný, ale urobíme maximum pre to, aby sme ho vyhrali," zdôraznil Mičovský.