Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 18. máj 2024Meniny má Viola
< sekcia Slovensko

Mimovládne organizácie protestovali proti väzbe aktivistov

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Komora mimovládnych neziskových organizácií uviedla v utorok vo svojom uznesení, že aktivizmus pokladá za prirodzenú súčasť občianskej spoločnosti a vyjadrenie názoru na právo garantované ústavou.

Bratislava 4. decembra (TASR) – Mimovládne organizácie protestovali na Rade vlády SR pre mimovládne organizácie (MVO) proti väzobnému stíhaniu 12 aktivistov z Greenpeace. Komora mimovládnych neziskových organizácií vyjadrila vážne znepokojenie, väzbu za nenásilný protest totiž považuje za neadekvátnu. TASR o tom informoval predseda komory Marcel Zajac.

Komora mimovládnych neziskových organizácií uviedla v utorok vo svojom uznesení, že aktivizmus pokladá za prirodzenú súčasť občianskej spoločnosti a vyjadrenie názoru na právo garantované ústavou. "Pokiaľ aktivisti Greenpeace v tomto prípade vyjadrili svoje názory radikálnejšou formou, je potrebné brať do úvahy, že ich motiváciou bolo dôrazne upozorniť na závažné spoločenské problémy, ktorými sú zmena klímy a devastujúce dosahy prevádzky hornonitrianskych baní na životné prostredie," skonštatovala.

Aktivisti Greenpeace podľa komory pri svojej protestnej akcii nikomu neublížili, nič nepoškodili a nebolo to ani ich úmyslom. Väzobné stíhanie za nenásilný protest preto považujú za neadekvátne. "Sme presvedčení, že pristupovať k nim ako k násilníkom a nebezpečným kriminálnikom nie je na mieste. Komora mimovládnych organizácií Rady vlády SR pre MVO im preto vyjadruje solidaritu a žiada ich prepustenie a vyšetrovanie na slobode," napísala komora. Rada vlády pre MVO na svojom utorkovom zasadnutí zobrala na vedomie uznesenie Komory mimovládnych neziskových organizácií.

Okresný súd v Prievidzi v nedeľu (2. 12.) rozhodol o väzobnom stíhaní 12 aktivistov Greenpeace Slovensko v súvislosti s protestom na ťažnej veži v areáli bane v Novákoch z 28. novembra. Aktivisti čelia obvineniu z prečinu poškodzovania a ohrozovania prevádzky všeobecne prospešného zariadenia formou spolupáchateľstva. Dôvodom takzvanej preventívnej väzby je podľa sudcu obava, že budú pokračovať v páchaní trestnej činnosti. Proti rozhodnutiu o väzbe podali všetci obvinení sťažnosti.

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár vydal v utorok príkaz, aby boli prepustení z vyšetrovacej väzby všetci aktivisti. Podľa neho sú vo väzbe neprávom.