< sekcia Slovensko

Návrh OĽaNO zmraziť poslancom platy neprešiel

Na archívnej snímke vpravo Igor Matovič a vľavo Veronika Remišová (OĽaNO). Foto: TASR Martin Baumann

Koncom minulého roka sa poslanci sporili v otázke platov. Mali si ich opätovne zmraziť ako po minulé roky, ale napokon sa dohodli, že tak neurobia.

Bratislava 23. októbra (TASR) - Zámer opozičného hnutia OĽaNO zmraziť poslancom NR SR, ich asistentom, prezidentovi, členom vlády, predsedovi a podpredsedovi Najvyššieho kontrolného úradu zmraziť platy, v utorok v pléne neprešiel. Obyčajní chceli, aby títo funkcionári dostávali aj v budúcom roku rovnakú sumu ako tento rok.

"Hlavným účelom návrhu zákona je snaha predísť výraznému zvýšeniu platov niektorých ústavných a iných verejných činiteľov, predovšetkým politikov, v celkovej výške približne tri milióny eur, formou ich 'zmrazenia'," uviedli poslanci v návrhu.

Zdôraznili, že ak by sa platy nezmrazili, príjem poslanca bývajúceho mimo Bratislavského kraja by vzrástol spolu s paušálnymi náhradami o 1290 eur. "To v žiadnom prípade nie je oprávnené a ani správne," myslia si v klube OĽaNO. Poukazovali, že ich návrh nadväzuje na návrhy Smeru-SD z uplynulých rokov.

Mesačný plat poslanca je necelých 2000 eur. K tomu patria aj paušálne náhrady. Poslanci z Bratislavského kraja ich dostávajú v sume takmer 1400 eur a ostatní niečo vyše 1600 eur. Niektorí dostávajú aj funkčné príplatky.

Koncom minulého roka sa poslanci sporili v otázke platov. Mali si ich opätovne zmraziť ako po minulé roky, ale napokon sa dohodli, že tak neurobia. Keďže by po odmrazení ich platy stúpli približne o 1000 eur, rozhodli sa pre úpravu, aby takýto veľký skok nenastal. Zvýšili si ich o euro a zhodli sa, že budú hľadať riešenie úpravy platov verejných činiteľov, aby sa nemuselo už v budúcnosti pristupovať k zmrazovaniu. Koalícia sa na ňom doteraz nedohodla.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.